Beğen

İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alan özel bir müze olarak tabir edilmektedir. 2005 yılında kurulan Pera Müzesi, aynı zamanda da Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından meydana getirilmiştir. Temel amacı da geniş çerçevede kültür sanat faaliyeti olarak ifade edilmektedir.

2003 ile 2005 yılları arasında restoratör mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan proje içerisinde Tepebaşı semtinde yer alan tarihi Bristol Oteli’nin cepheleri korunarak, restorasyon çalışmaları gündeme gelmiştir. Modern ve donanımlı bir müze olarak da faaliyet göstermektedir.

Pera Müzesi içerisinde Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olarak göze çarpan Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile Kütahya Çini ve Seramik koleksiyonları gündeme gelmektedir. Bu koleksiyonların değerleri, sergileri, yayıncılık, sözlü etkinlikler ve bilimsel çalışmalar yer almaktadır. Tüm bu unsurlar halka paylaşılmakta ve herkese de açık halde de yer almaktadır.

Pera Müzesi Koleksiyon Sergileri

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde yer alan Oryantalist Resim Koleksiyonu, 300 tablo içermektedir. Avrupalı ve Osmanlı ressamlarının eserleri bu koleksiyon içerisinde yer almaktadır. 17 ile 20. Yüzyıl arasındaki pek çok resim bu müze içerisinde yer almaktadır. Öte yandan en fazla dikkat çeken resim ise Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Kaplumbağa Terbiyecisi olarak ifade edilmektedir.

Pera Müzesi

Koleksiyon içerisinde var olan sergilerden ilki Haziran 2005 yılında açılışla beraber İmparatorluktan Portreler adı altında varlık göstermekteydi. Bu sergi içerisinde tarihteki önemli isimlerin portreleri yer almaktaydı.

2008 yılında yenilenen ve Düşlerin Kenti İstanbul adını alan bu sergide Osmanlı mekanları ve İstanbul görselleri gündeme gelmiştir. Eylül 2011 tarihinde ise Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar adı altında sergi gündeme gelmiştir. Diplomasi ile bürokrasinin sanatla olan ilişkisi bu süre zarfında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da bu süre zarfında Osman Hamdi Bey’e ait özel bir bölüm de kendini göstermiştir. Bu sanatçının tüm eserleri vakfın koleksiyonu içerisinde de yer almaktadır. Herkesin ziyaret edebileceği ve geniş bir tarihi ele alacak olan bu koleksiyonu takip etmeleri de Pera Müzesi içerisinde gerçekleşen konumdadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri