Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çeken bir hazine gibi. İstanbul’da yaşıyor ya da sık ziyaret ediyorsanız, şimdiye kadar bu müzeye gitmemiş olmanız büyük kayıp. Rahmi Koç Müzesi içerisinde sergilenen tüm öğeleriyle bir zaman yolculuğu yaşamanıza olanak sağlıyor.

İçerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz İstanbul Rahmi Koç Müzesi bu zamana gezdiğim özel müzeler arasında en iyisiydi. En başından bu kadar büyük eser ve değerin tarihten günümüze kadar ulaştırılması çok büyük emek.

Yıllar öncesine ait tekneler, bisikletler, elektronik eşyalar, kişisel miraslar, yabancı otomobiller, traktörler ve yüzlerce farklı eserlerin olduğu müzede objelerin büyük çoğunluğu özel koleksiyondan oluşuyor.

Ödüllü hazine: Rahmi Koç Müzezi

1994 yılında kapılarını açan ve 1996 yılında Avrupa konseyi tarafından “Yılın Müzesi Özel Ödülü” alan müze ülkemiz için de büyük gurur kaynağı. Öyle ki müze Endüstriyel Mirasın Aynası olarak adlandırılıyor.

Müzeye girdiğinizde sizlere sanki zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiren salonlar karşılıyor. Bu salonlarda karayolu, havayolu araçları, demiryolu araçları ve deniz araçları bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi’nde Yaşayan Geçmiş

Eczane, dakik saat, Haliç oyuncakçısı ve zeytinyağı fabrikası atölyeler ve dükkanlarda harika canlandırılmalar yapılarak ziyaretçilere dönemin işlevi sunulmuş. Liman kısmındaysa tekneler, denizaltı ve denizcilikle ilgili bir çok taşıtı görebilirsiniz. Müzenin ayrıca nostaljik kafesi o kadar hoş ki, yüzyıllık eserlerin karşısında kahvemi yudumlarken çok mutlu oldum. Ayrıca en keyif aldığım anlardan bir tanesi, teknesiyle dünya turuna katılan rahmetli Sadun Bora’nın teknesi Kısmet yelkenlisi de burada sergileniyor.

Müzeyi Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz. 2018 yılındaki giriş ücretleri tam için 16 tl öğrenci içinse 7 tl olup müzeye girişte Müzekart geçmediğini hatırlatmalıyım.

Müzeleri seven nesiller yetiştiren, müze gezmeyi seven kişilere tek söyleyebileceğim İstanbul Rahmi Koç Müzesi kesinlikle bir müzeden daha fazlası. Burada yatan büyük tarihe tanıklık etmek için ailecek, sevgilizle, kankanızla hiç farketmez muhakkak gelmelisiniz. Son olarak müze severlere küçük not, Rahmi Koç Müzeleri Ankara ve Ayvalık’ta da bulunmakta, aklınızda olsun 🙂

Keşfetmeniz dileğiyle…

Online Müzesi Gez

Bu makale 7 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Umut Kaya

  Rahmi M. KOÇ Müzesi, Haliç’in kuzey kıyısında yaklaşık 2100 m2 lik alanda kurulmuştur. Alanın güneydoğusunda yer alan tarihi Lengerhane’ye bahçe kotu altında saydam rampa ile ek sergi binası bağlanmıştır. Anıtlar Yüksek Kurulu’nca II. Sınıf tarihi eser olarak değerlendirilen binanın 12. yüzyıldan kalma Bizans temelleri üzerinde olduğu sanılmaktadır. III. Ahmet döneminde kurulduğu tahmin edilen ve dökümhane olarak kullanılan binada gemiyi yerinde tutmak için denize atılan zincir ve ucundaki çıpa (lenger) üretiliyordu. III. Selim döneminde onarım gördüğü bilinen yapı, 1951 yılına kadar maliye tarafından kullanılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise, Tekel-Cibali Tütün Fabrikası tarafından ispirto deposu olarak faydalanılmıştır. 1984 yılanda geçirdiği yangında üst örtü sistemi büyük zarar gören yapı unutulmaya yüz tutmuştur. 1991’de Rahmi M. KOÇ Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından satın alınan bina, ikibuçuk yıl süren titiz restorasyon çalışmalarından sonra 13 Aralık 1994 yılında teşhire açılmıştır.

 2. Avatar
  Deniz Önder

  Avrupa standartlarında bir müze. Çok yönlü, girdiğinizde yalnızca bir alanla değil, bir-çok alanla ilgili eser, çalışma görmek mümkün. Tarihi ve değerli otomobiller, tren ve gemiler, tekne ve oyuncaklar… Hatta denizaltı ve uçak.. Çocuklar için zeka geliştirici oyun salonu ve oturup atıştırmalık bir şeyler yiyebileceğiniz fiyatları gayet makul mini bir kafe. Yüksek tavanlı geniş salonlar. Tertemiz tuvaletler ve musluklardan akan sıcak su.. Tekrar tekrar gidip bıkmadan gezebileceğiniz bir mekan. Giriş ücretleri de gayet uygun. Ayrıca öğretmenlere öğrenci tarifesi uygulanması da ince bir düşünce. Istanbul’a gidenler mutlaka görmeli. Şiddetle tavsiye olunur.

 3. Avatar
  Gülen

  Müzeye giriş 7 Şubat 2020 tarihinde tam 21 öğrenci 9 lira öğretmenlerimize giriş ücretsiz, müze kartınız varsa tam 19 lira ayrıca denizaltınıda gezmek isterseniz girişte muhakkak saat randevu ayarlaması yapın 10 lira ek ücret vermeniz gerekiyor. Müzede yok yok eski bilgisayarlardan bebeklere motorlardan uçaklara lokomotiflere kadar dolu dolu zaman geçireceğiniz bir müze. Küçük bir Atatürk köşesi de yapmışlar kayda değer eşyalar var. Dış kısımda bi kafe daha varmış fakat hava soğuk olduğu için molamı içeride bulunan demlik kafede verdim çay 1 lira servis kağıt bardakta, abur cubur galeta kurabiye türünde alternatifler de var. En hızlı şekilde ve iki minik mola ile 5 saatimi aldı ve yazın gelmenizi tavsiye ederim Haliç turu kışın yapılmıyormuş. Hemen her çocuğun severek gezeceği zaman geçireceği bir müze tavsiye edilir.

 4. Avatar
  nur şenatlı

  Müzeye giriş tam 21tl,öğrenci 9 tl, öğretmenlere ücretsiz. Denizaltı, tren ve tekne turları için girişte ayrıca bilet almanız gerekiyor. Tekne turları kış mevsiminde düzenlenmiyor. Denizalti gezisine de 6 yaş altı alınmıyor. Müzede yok yok… uzun bir zaman dilimi ayrılıp gezilmeli. Dinlenme alanı, cafe mevcut fiyatları çok pahalı değil. Hediyelik eşya dükkanında ürünler pahalı. Çocuklar icin atli karınca var ücretsiz biniliyor. Çalısanlar ilgili ve güler yüzlü .çıkarken yilun karşısındaki müzeyi de gezmeyi unutmayın aldığınız biletle orayı da ücretsiz gezebiliyorsunuz.

 5. Avatar
  Berna Ulubay

  Rahmi Koç Müzesi Istanbul’da yaşayan herkesin gezmesi gereken bir müze. Klasik arabalara meraklıysanız, oyuncak evleri ve minyatür oyuncakları seviyorsanız, tekne gibi bir sevdam var veya trenler eskiden nasıldı diye merak ediyorsanız burası tam da gelmeniz gereken yer. Bisikletinden bebek arabasına kadar ulaşım araçlarının gelişimine tanıklık edebilmenize olanak sağlayan bir müze. Ögrenciler için giriş ücreti en son gittiğimde 9TL idi. Ulaşım olarak ise benim en kolayıma gelen metrobüs ile halıcıoğlu durağında inip oraya yürümek açıkçası, 5 dakikalık bir yürüme mesafesi var fakat yürümek istemezseniz müze yakınlarında bir otobüs durağı da mevcut.

 6. Avatar
  Teslime Taplaci

  Teknolojinin ya da sanayinin diyelim gelişimini birebir görebiliyorsunuz. Şahane bir müze. Engelli erişimi için çok detaylı düşünülmüş kot farkları veya basamaklar rampa ile izole edilmiş. Üst kata çıkmak için Lift sistemi kullanılmış. Özetle engelli erişimi için Vakıflar veya müze saraylara bağlı çoğu müzeden çok daha iyi durumda. Bütün bunlar için teşekkür ediyorum tek kusur engelli tuvaletinde tekerlekli sandalye manevra alanı düşünülmemiş yani engelli tuvaleti tekerlekli sandalyede olan biri için çok uygun değil.

 7. Avatar
  M. R. POLAT

  Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. 1994 yılındaiş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış müze, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.
  Müzede sık sık organizasyonlar, konserler ve özel sergiler düzenlenir. Bunlardan biri 2006 yılı sonunda açılan “Leonardo: Evrensel Deha Sergisi” adlı Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden oluşturulan makine örneklerinin sergisidir.

 8. Avatar
  Mustafa Ilgaz Dogrul

  Çok ama çok acayip bir müze. Hızlı gezdiğinizi düşünsek bile en az 4 saatinizi alıyor. Hakkını vererek gezmek için 3 gün lazım. Çocuklar açısından ilgi çekici bir yer. Girişin hemen üstündeki alan sırf çocuklar düşünülerek hazırlanmış. 5-55 yaş arası için çok sayıda faliyet var. En az 1 saat vakit geçirmek mümkün. Açık alanlar, yarı açık alanlar ve kapalı alanlardan oluşan devasa bir yapı. Denizaltı (5 yaş altı çocukları almıyorlar), vapur ve trenler mutlaka gezilmesi gereken noktalar. Müzenin tam orta noktasında küçük bir kafe var. Fiyatlar çok uygun. Mutlaka dış kısma çıkmadan mola verin (Çay 1 tl). Deniz kenarında ise bir restoran mevcut. Fiyatları ise ortalamanın üzerinde. İki ayrı müze binası olduğunu unutmayın. İkinci bina yolun karşısında. Giriş öğretmenler için ücretsiz. Öğrenci 9 tl, sivil 21 tl. Verdiğiniz paranın karşılığını tam olarak alacağınız kesin. Müzenin kendisine ait ve ücretsiz bir otoparkı var. Yaz döneminde Haliçte vapur turu yapmak mümkün. Bahçesinde çocuk oyun alanı ve atlı karınca bulunuyor. Daha ne olsun… AWARE

 9. Avatar
  Mujde Keskin

  Gayet bakımlı temiz dev bir koleksiyona sahip bir müze özellikle Atatürk kısmı harika türkiyenin en büyük ve en önemli müzelerinden Gezmek için 4 saat ayırmanız gerek klasik araçlar, tekneler, demir yollarına ait trenler, maketler, oyuncaklar, tekneler,motosiklet bisiklet ler, dahada neler neler sayamadiklarim var rahat rahat bir gününüzü gecirmeye yetecek kadar icerik dolu şiddetle tavsiye ediyorum 👍🏻

 10. Avatar
  Hasan Erarslan

  0 numara 5 ✴️ Şu ana kadar gezdiğim en güzel müzeydi. 2-3 saat sürüyor bütün koleksiyonları görmek. Yolu düşen mutlaka gelip görmeli. Diğer noktlara gelince. Ulaşım kolay metrobüs ya da dolmuş/otobüsle Halıcıoğlu duraklarında inince yürüme mesafesinde. Özel araçla gelenler için otopark mevcut. İçeride WC bulunuyor. Sevimli uygun fiyatlı kafe var. Yorgunluk kahvesi içilir.
  🚧🚦Not: Tersane tarafı gezildikten sonra müze cikişinda yolun karşı tarafında Mustafa Koç binasında da müze var aynı biletle giriliyor orayı da unutmayın sakın.

 11. Avatar
  Nehir Kaygısız

  Bir günde gezilecek bir müze değil . Çok fazla bilgi ve detay var, çok beğendim. Istanbul’da olsaydım bir hafta da gezerdim. Herkese tavsiye ediyorum mutlaka geçilmesi gerekir.❤

 12. Avatar
  Tolgahan Talha Hasanoğlu

  Kesinlikle gidip görün. Ancak sabah girerseniz ancak akşama bitirebilirsiniz. Dışarıda görünenden çok daha büyük. Denizaltıyı ziyaret etmeyi de unutmayın 😊 Fiyatı 15 tl civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam.

 13. Avatar
  İsmail Gokce

  Mükemmel bir müze tam 22₺ öğrenci 9₺ müze içi çok temiz havadar her türlü tarihi araçlar var tekrar tekrar gidilebilecek bir müze gitmeyenlere tavsiye ederim

 14. Avatar
  Sabit ERHAN

  Klasik araçlar, tekneler ve demir yollarına ait trenler, maketler, oyuncaklar, tekneler, motosiklet ve bisikletler. Daha da sayamadiklarim var. Gidip, görmeniz gerek 😇
  Böylesine emek verilen bir yeri bizlere sunanlara teşekkür ederim. Alınan ücretler böyle bir hizmetin maliyetini dahi karşılamaz.
  Resmen geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Arabalar, uçaklar, gemiler, trenler… mutlaka gidin. Giriş ücretinin yanında denizaltına girmek isterseniz 10tl gibi ücret ödüyorsunuz. Tavsiye; Hafta içi gidin.

 15. Avatar
  Bekir Yalcinkaya

  Cok güzel sehr gut. Ikea nin yaptigi gibi yerde istikamet oklariyla veya yere isinlayan oklarla müze ici navigasyon acilen gerek. Devlet müzesi ne benzemiş. Cogu seyi
  Görmeden cikiliyor

 16. Avatar
  Murat Turan

  Çok çok büyük bir müze. Özellikle Atatürk kısmı harika. Müzeyi gezerken bu kadar parçayı toplamaya ömür yetmez, helal olsun dedim. Mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken bir yer, her yaşa, her zevke uygun bişey bulabilirsiniz. Tek yaşadığım ve önemli olan sorun, denizaltı müzesinide gezmek istiyorduk ve bilet alırken hanımefendiye sordum oda 3’te olacak dedi. Yat gezisi oluyormuş dedim, sadece yazın oluyor o da dedi. Tamam dedik, gezmeye başladık. 3’e doğru geldiğimizde bileti alırken isim yazdırmalıydınız şuan heryer dolu dedi. Nasıl yani böyle bişey demediniz deyincede olmaz öyle şey mutlaka söylemişizdir siz yanlış biliyorsunuz dedi. Belkide çok küçük bir sorun gibi görünsede kilometrelerce öteden geliyoruz ve belkide bir daha gezemeyeceğiz orayı, en azından doğru yönlendirilmesi gerekiyor insanların, yoksa büyük hayal kırıklıkları yaşayabiliyorsunuz.

 17. Avatar
  MURAT İNAN

  Çok emek verip harika parçalar otomobiller tekneler trenler uçaklar makinalar vs. Toplamışlar. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müze tebrikler

 18. Avatar
  Yonca Yondem

  Çok büyük bir müze, 3 saat ayırmanız gerek gezmek için… Çok çeşit klasik arabalar, uçaklar, bisikletler, nostaljik bebek arabaları, motosikletler, scuter, dönem oyuncakları, otomatik eşyaların örneğin bulaşık makinası gibi nasıl çalıştığını, mekaniğini anlatan,şeffaf malzemeden yapılmış örnekler var ve çocukların eğitimi için çok faydalı, bilgilendirici. Hatta araba motorunun nasıl çalıştığını göstermek için bir teşhir araç bile vardı. Yalnız erken gidip çok vakit ayırmak gerek. Ben 2 kere gittim. İlkinde düğün günümde fotoğraf çekimi içindi çünkü kış mevsiminde evlendik iç mekanda çekim istedik ve burayı seçtik,dolayısı ile üstün körü görmüştüm. Sonra sivil olarak ziyaret ettim. Gerçekten değer. Gelin damat fotoğraf çekimi için önceden izin alıp randevu ile gidiliyor ve de 2 yıl önceki ücreti 500 TL idi. Normal ziyaret ücretleri sanırım 30 TL civarlarındaydı.

 19. Avatar
  Mehmet Ay

  Detaylı bir şekilde geçeceksiniz sabah saat 10 da gidin, bu kadar büyük ve mükemmel bir müzeyi doyasıya ve keyfini çıkararak gezin. Denizaltı da paralı ama geçmenizi tavsiye ederim.

 20. Avatar
  Gökhan Pınar

  Gayet bakımlı, temiz, dev bir koleksiyona sahip güzel bir müze. Rahat rahat bütün bir gününüzü geçirmeye yetecek kadar içerik dolu. Giriş için verilen ücret bu hizmetin yanında bedava.
  Müzenin denizaltı gezisi ayrı bir tür şeklinde yaptırılıyor ve turlar belirli saatlerde sınırlı sayıda ziyaretçiyle yapılıyor. Onun için özellikle denizaltı gezisi yapmak istiyorsanız yeteri kadar erkenden tur için yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederim.

 21. Avatar
  Cosmopolitan

  bana tarihte yolculuk yaptıran bir müze oldu. müzenin ilk bölümünde klasik arabalar var. 1920lerden 1970lere klasik arabalar sergileniyor. cadillac, bentley, rolls-royce, chevrolet ve birkaç tane daha markanın klasik arabaları var. büyük bir müze. benim en sevdiğim bölümler; astronomi, matematik ve gemilerin olduğu yerdi.
  gerçekten de çok güzel bir müze yapmışlar.

 22. Avatar
  evrim gür

  Turkiye’nin en büyük en önemli müzelerinden biri. Koleksiyonlar harika. Hangisinden bahsetsem bilemiyorum. Genis zamanlı gitmelisiniz. Çocuklarımız için müthiş bir dünya. Park problemi yok. Çalışanlar oldukça ilgili. Içeride yemek veya içecek.temin edebileceğiniz noktalar var. Denizaltı gezisi mutlaka yapmalısınız. Karşısındaki baruthaneyi gezmeyi unutmayin. Özellikle model ve diorama hayranları mutlaka görmeli.

 23. Avatar
  Erşen Turgut

  Hem çok estetik hem de çok kapsamlı bir müze. Çok farklı objeler bir arada. Kıyısında denizaltı bile var. Gidip görülmeli

 24. Avatar
  HACI KILIÇ

  ÇOK GÜZEL ARABALAR ANLATAN BİRMÜZE BANA GÖRE .

 25. Avatar
  HACI KILIÇ

  BU MÜZE ARABALARİ ANLATAN BİRMÜZE GÜZEL BANA GÖRE

 26. Avatar
  HACI BAYRAM KILIÇ

  GÜZEL MÜZE

 27. Avatar
  asude

  çok güzel

 28. Avatar
  xcdzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

  meraba

 29. Avatar
  deha

  harıka

 30. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Rahmi Koç Müzesi -> Sanal Müze Gez […]

 31. Avatar
  Muhsin Efe Değimenci

  Rahmi Koç Müzesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çeken bir hazine gibi. İstanbul’da yaşıyor ya da sık ziyaret ediyorsanız, şimdiye kadar bu müzeye gitmemiş olmanız büyük kayıp. Rahmi Koç Müzesi içerisinde sergilenen tüm öğeleriyle bir zaman yolculuğu yaşamanıza olanak sağlıyor.

  İçerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz İstanbul Rahmi Koç Müzesi bu zamana gezdiğim özel müzeler arasında en iyisiydi. En başından bu kadar büyük eser ve değerin tarihten günümüze kadar ulaştırılması çok büyük emek.

  Yıllar öncesine ait tekneler, bisikletler, elektronik eşyalar, kişisel miraslar, yabancı otomobiller, traktörler ve yüzlerce farklı eserlerin olduğu müzede objelerin büyük çoğunluğu özel koleksiyondan oluşuyor.

  Ödüllü hazine: Rahmi Koç Müzezi

  1994 yılında kapılarını açan ve 1996 yılında Avrupa konseyi tarafından “Yılın Müzesi Özel Ödülü” alan müze ülkemiz için de büyük gurur kaynağı. Öyle ki müze Endüstriyel Mirasın Aynası olarak adlandırılıyor.

  Müzeye girdiğinizde sizlere sanki zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiren salonlar karşılıyor. Bu salonlarda karayolu, havayolu araçları, demiryolu araçları ve deniz araçları bulunuyor.

  Rahmi Koç Müzesi’nde Yaşayan Geçmiş

  Eczane, dakik saat, Haliç oyuncakçısı ve zeytinyağı fabrikası atölyeler ve dükkanlarda harika canlandırılmalar yapılarak ziyaretçilere dönemin işlevi sunulmuş. Liman kısmındaysa tekneler, denizaltı ve denizcilikle ilgili bir çok taşıtı görebilirsiniz. Müzenin ayrıca nostaljik kafesi o kadar hoş ki, yüzyıllık eserlerin karşısında kahvemi yudumlarken çok mutlu oldum. Ayrıca en keyif aldığım anlardan bir tanesi, teknesiyle dünya turuna katılan rahmetli Sadun Bora’nın teknesi Kısmet yelkenlisi de burada sergileniyor.

  Müzeyi Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz. 2018 yılındaki giriş ücretleri tam için 16 tl öğrenci içinse 7 tl olup müzeye girişte Müzekart geçmediğini hatırlatmalıyım.

  Müzeleri seven nesiller yetiştiren, müze gezmeyi seven kişilere tek söyleyebileceğim İstanbul Rahmi Koç Müzesi kesinlikle bir müzeden daha fazlası. Burada yatan büyük tarihe tanıklık etmek için ailecek, sevgilizle, kankanızla hiç farketmez muhakkak gelmelisiniz. Son olarak müze severlere küçük not, Rahmi Koç Müzeleri Ankara ve Ayvalık’ta da bulunmakta, aklınızda olsun 🙂

  Keşfetmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir