Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’da Boğaziçi’nin en eski yerleşimlerinden Emirgan’da yer almaktadır. Müzenin ana binası olan villa, 1927 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari’ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir. 1951 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesine mensup Prenses İffet’ten satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlanmıştır. Atlı Köşk’ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı’nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı’nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze’nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Bu makale 4 Nisan 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Murat Sadiç

  Akiş ve performans uzerine yasayan ozel bir sergi..özel bir deneyim.. tekrar,tekrar gitmeyi düşünüyorum.Farkli sanatçılarla zenginleştirilmiş olması bu anlamda canli tutuyor.Method bölümüne katılımcı olarak katılmak ilham verici…

 2. Avatar
  E Y.

  Marina Abramoviç sergisi var şuan ona gittik açıkçası sergiden pişman olduk. Ama mekan ferahlık olarak güzel hafta içi sakin. Sivil 40 ögrenci 25 lira, otopark görevlileri anlamsızca kötü davranıyor galiba hayata öfkeleri var. Sergiyi asla tavsiye etmiyorum hitap konusunda ülke insanına dokunan eserler değil.

 3. Avatar
  Özge Yağmur

  Sabancı Müzesi sanatseverlerin sıklıkla gittiği bir yer. Dönemsel olarak sergiler değişiyor. Otoparkı mevcut. Özel durumlar dışında müze binasına kadar gitmenize izin verilmiyor. Bahçe girişindeki otopark alanına park edip birkaç dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Içinde kafesi, restaurantı ve hediyelik eşyaların satıldığı küçük bir dükkan da var.

 4. Avatar
  songül özer

  Bahçesi ayrı güzel, boğaz manzarası ve köprü görünümü ayrı güzel. Bahçedeki bitkileri ve ağaçları başlı başına gezmek lazım bütün bir gün. Müzede her zaman kaliteli ve farklı sergiler oluyor. Kısacası, mutlaka görülmesi gereken bir yer..

 5. Avatar
  Gökhan Karaca

  Büyük ve talep gören organizasyonlarda bilet satışını yönetemiyorlar. Online bilet var ama yine de kuyruğa girmeniz lazım. İçeride 1000 kişinin aynı anda gezeceği kadar alana 1 tane bilet satış görevlisi koymak beceriksizlik olarak özetlenebilir.

 6. Avatar
  gökhan topaRlak

  Sanırım en son oğlum üçüncü sınıftayken onun resim öğretmeni ve oğluyla birlikte Kuyubaşı Çengelköy otobüs Çengelköy Emirgan motor saiki ile gitmiş ve Emirgan Sütiş’teki kahvaltı ardından müzeye giriş yapmıştık. Yanlış hatırlıyor olabilirim Picasso sergisi vardı sanki. Ama müzenin ve bahçenin atmosferi karşı tepedeki Hıdiv kasrının manzarası bu uzak yolculuğu anlamlı kılıyor. Sabancı ailesinin de Koç ailesi gibi sanatı halkla buluşturmalarına zemin hazırlayan Atlı Köşk kesinlikle ziyaret edilmeli ve sonrasında Çınar6tında her ne kadar çocukluğumuzun kağıt helva nostaljisi kalmadıysa da bir çay içilip boğaz havası teneffüs edilmeli.
  Buraya o zamanlarda yani 70 li yıllarda 22 numaralı Mercedes marka Eminönü Emirgan otobüsü ile gelinirdi.

 7. Avatar
  Mümtaz Aktaş

  Sürekli takip etmeniz gereken bir müze. Yerleşik olarak sergilenen Sabancı ailesinin eserleri’nin dışında yurtiçi ve yurtdışı önemli sanatçıların çalışmalarının sergilendiği, konumu ve manzarasıyla dikkat çeken, istanbulda mutlaka görülmesi gereken müzelerden…

 8. Avatar
  Leyla Yenisey Artay

  Labirent yapımı anlamlı idi. Diğer canlı performansları anlamsız buldum. Abramovic sergisi tamamen kendisini ilgilendirir. Bu deneylerinden çıkardığı sonucu gerçek sanata dönüştürebilirse anlamlı olur. Bu haliyle sanat olarak nitelendiremedim.

 9. Avatar
  Meleknur Pehlivan Malkoc

  Sahibi nurlar içinde yatsın mekanı cennet olsun🙏halka mal edilmiş harika bir mekan gururumuz.

 10. Avatar
  Nermin Toker

  Ben daha kapsamlı bi müze beklentisi içinde gitmiştim. Hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.Müze içerisinde bir şeyler yeme içmeye kalkarsanız MSA’nın ( Mutfak Sanatları Akademisi) restoranı var ve ateş pahası. Çarşamba günleri halk günü ve ücretsiz gezebiliyorsunuz müzeyi bu artısı var.

 11. Avatar
  Canan Kızılkaya

  Girişte sırt çantamızı vestiyere bırakmamız gerekiyor. Vestiyer “şuraya yere bırakın” (!) diyor. Çok garipti gerçekten. Sanal gerçeklikle ilgili bilgilendirme yapabilirlerdi çıktığımızda anladık böyle bir uygulama olduğunu. Girdiğimizde köşkün içinde büyük bir kısımda çalışma vardı ve orayı gezemedik. Öğrenci 25 TL ve gezmek toplamda yarım saat sürüyor. Osman Hamdi Bey’in eserleri olmasa kesinlikle değmez.

 12. Avatar
  irem özyaş

  Marina abramovic sergisi. Muhteşem bir yapı , muhteşem eserler. Sanat için çalışan ülkemize bu kültürü getirmek için uğraşan herkese minnet borçluyuz.

 13. Avatar
  Selda Eşme

  35 tl biraz çok, kızımla 70tl gerçekten fazla geldi Avni Lifij sergisi fiatı,
  Bütün sergiler aynı fiat mı merak ediyorum, hep gidiyorduk 20tl hatırlıyorum
  Çok loş ışıkta resimleri görmek zor oldu, korumak amaçlı mı yoksa eski olduklarından mı onu anlayamadım

 14. Avatar
  Ceyda bildirici

  En sev diğim huzur bulduğum bir fevkalade mekan bütün etkinlikleri izledim Perşembe günü Marina Abramoviç in eserlerini görmeğe gidecem yaşım 68 ben Seher Zambra teşekkürler

 15. Avatar
  Erde batmaz

  Bu tarz kültürel sergi ve etkinlikler hep olmalı. Belirli günlerin ücretsiz olması herkesin bu etkinlikten faydalanabilmesi adına ayrıca çok güzel.

 16. Avatar
  ipekology

  En sevdiğim müzelerden biri… Güncel sergileri daha sık değiştirmelerini isterdim.Manzarasi, bahçesi, içi, eserleri çok güzel. Güvenlik görevlileri gereksiz sert ve suratsız.Sanatla izleyen arasındaki bağı zedeliyor.Sanki tablo çalacakmışız gibi gözlerini üstümüze dikiyorlar ;)) Louvre’u örnek almalarını tavsiye ederim, orada da güvenlik görevlileri cok fazla ve cok dikkatlidir ama varlıklarını hissettirmezler.

 17. Avatar
  Nusret Kose

  Bahçesinden boğazı izlemek de eşsiz bir sanat eserini izlemiş gibi bir etki bırakabilir üzerinizde. İçi ayrı, dışı ayrı güzel müze.

 18. Avatar
  emine demirel

  Hem eski ve zevkli dosenmiş bir köşkü ziyaret ederken geçmiş yaşamlar hakkında bilgi ediniyorsunuz. Hemde yeni eserler görüyorsunuz.
  Salon ve eserler çok zengin. Sürekli ola bir hat kolleksiyonu yanısıra birkaç sanatçının koleksiyonlarını da görmek mümkün.
  Bu sefer gittiğimde köşk çıkışı terasta cafe açıldığını gördüm. Müze çıkışı çok keyifli bir dinlence sunuyor insana. Boğazı seyrederek çamların içinde içeceginizi yudumlamak harikulade bir deneyim. Kalkmak istemiyorsunuz.
  Ayrıca yeni olarak bir de restorant acilmiş; çok sık ve lüks. Dolayısıyla kalbur üstü ve pahalı. Restorana gelenler arabalarıyla köşkün önüne kadar gelip vale hizmetinden yararlanabiliyor.
  Çoklu seçeneklerinden biri ilginizi çekiyor, müze seviyorsanız mutlaka gitmelisiniz.

 19. Avatar
  Rifat YAŞA

  Her zaman doğru ve düzgün sergilere yer veriyorlar. Avni Lifij sergisi de bunlardan biriydi. Aksoy ailesinin katkıları ve Müzecilik master’ı ile konusunda Türkiyede tek geçecegim Sn. Tuğçe Özlü’nün üstün gayretleriyle günyüzüne çıkan Avni Lifij sergisi bu övgüleri hakediyor…..

 20. Avatar
  Ender Demir

  Müzeye ara tatil dolayısıyla öğrencilere ücretsiz olduğu zaman zarfında gittim onun için fiyat konusunda bir fikre sahip değilim, ismi müze olmasına rağmen bir müzeden çok kompleks bir sanat galerisi gibi duruyor, içeride çeşitli aktiviteler oluyormuş biz gittiğimizde bir ressamın eserleri Avni Lifij’in çağın yenisi segileniyordu. İçeride hediyelik eşya alabileceğiniz yemek yiyebileceğiniz yerler var, aynı zamanda Osman Hamdi Bey’in Tabloları falan da vardı bir yerinde değişik sergiler de barındırıyordu. Bir de dışarıda bir yerde muhteşem manzaraya sahip bir terası da var, gezilmeye değecek bir yer olduğunu düşünüyorum keyifli gezmeler..

 21. Avatar
  Gökhan Aydın

  Avni Lifij sergisini gezdik. Karma eserlerden oluşan çok güzel bir sergi idi. Müze daimi Sakıp Sabancı evi ve eserleri yanında dört ayda bir değişen sergilere ev sahipliği yapıyor. Konum olarak da keyifli müzeye çocuklarınızla birlikte gitmenizi tavsiye ederim.

 22. Avatar
  Havva Büyük

  Bu aksam harika bir konser dinletisine katildik. Aylin Aslim’in su gibi sesi hala kulaklarimda. Müzedesiniz,yerlerdeki pufidik yastiklara oturuyorsunuz,saginiz solunuz Avni Lifij tablolari ve karsinizda harika sesli bir kadin. Gercekten emek verilmis ve deger verilmis bir konser. Aman tablolar gudubet sesimden rahatsiz olmasin diyerek sarkilara icinizden eslik etmek de cabasi 🙂

 23. Gezilecek Sanal Müzeler (Türkiye) | Catering Guide

  […] Sabancı Müzesi Önü -> Sanal Müze Gez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir