Beğen

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul Sarıyer Büyükdere’de bulunan bir müzedir. 14 Ekim 1980’de Azaryan Yalısı olarak bilinen binada Vehbi Koç’un vefat eden eşi Sadberk Hanım’ın anısını yaşatmak adına Vehbi Koç Vakfı tarafından açılmıştır. Müzede onun kişisel eşyaları yer almaktadır. Müze, Türkiye’deki ilk özel müzedir. Müzede farklı dönemlere ait koleksiyonlar, Türk-İslam eserleri ve Arkeoloji alanında pek çok eser sergilenmektedir. Arkeoloji ve Türk-İslam Eserleri bölümünü iki ayrı bölüm olarak incelediğimizde 20.000’den fazla esere rastlamak mümkün.

Arkeoloji Bölümü

Neolitik, Prehistorik, Geometrik, Frigler, Arkaik, Hellenistik ve Klasik dönemler ve Bizans ile Roma döneminde bulunan eserler yer almaktadır. Sikkeler, süs eşyaları, tabletler, heykeltıraşlık örnekleri, metal ve toprak kaplar da bu bölümde dikkat çeken diğer eserlerdir.

Türk-İslam Eserleri Bölümü

Bu bölümde sergilenen eserler Osmanlı Dönemi ağırlıklıdır. Aynı zamanda Selçuklu, Memluk Eyyubi, Timur ve Safevi devletlerinin dönemlerine ait eserler de mevcuttur. Osmanlı dönemine ait işlemeler ve kıyafetler de bu bölümde yer alır.

Sadberk Hanım Müzesi

İznik Seramik Koleksiyonu

Müzede yer alan İznik seramik koleksiyonu da dünyada sayılı koleksiyonlar arasında yer alır. Oldukça cezbedici bir havası vardır. Müzede 15 ve17.YY’ın ortalarına kadar süren dönemdeki seramik sanatına ait eserler sergilenmektedir.

Kütahya ve Çanakkale seramikleri de Osmanlı seramik sanatını temsil eden önemli örnekler arasındadır. Çin porselenleri koleksiyonu da mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır.

Sadberk Hanım Müzesi Hakkında

  • Müze, çarşamba günleri dışında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapıları açar. Ayrıca dini bayramların ilk günü ve 1 Ocak tarihinde de kapalıdır.
  • Müzeye giriş ücreti yetişkinlere 15 TL, Müzekart+ sahiplerine 10 TL, öğrencilere 3 TL dir.
  • Kokartlı rehberler, öğretmenler, 65 yaş üzeri, 7 yaş altı çocuklar, Koç ailesi üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, Sotheby’s Preferred Kart sahiplerine giriş ücretsizdir. (Engelliler, 7 yaş altı çocuklar, Sotheby’s Kart sahiplerinin yanlarında birer adet refakatçi bulundurmaları gerekmektedir.)

Ulaşım

Sarıyer Büyükdere’de bulunan müzeye kara ve deniz ve tren yolu ile pek çok farklı şekilde ulaşım sağlanmaktadır. İETT Belediye Otobüs sefer durakları için İETT Hat ve Durakları, tren yolu için raylı sistemler haritası ve şehir hatları vapurları için İstanbul Şehir Hatları ve Vapur Seferleri sayfalarından mevcut konuma ulaşmak mümkün.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri