Beğen

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Ülkemizde tarihi çok eskilere dayanan birçok müze bulunur. Bu müzelerden bir tanesi de İstanbul‘da bulunan Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığıdır. Müzenin kuruluşu çok eski zamanlara dayanır. Yaklaşık olarak 15. yüzyıla kadar uzanmakta olan tarihi içerisinde bulunduğumuz olduklarının çeşitliliğini de arttırmaktadır. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı olması nedeniyle de birçok koleksiyona ev sahipliği yapar. Dünyanın en fazla çeşitliliğine sahip müzelerinden bir tanesidir. İstanbul’un fethinden sonra çok değerli olan savaş araç gereçleri burada toplanmıştır. Ancak zaman içerisinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1846 senesinde müzenin resmi anlamda ilk açılışı gerçekleştirilmiştir. Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen hala yalnızca ülkemizden değil dünyadan da pek çok ziyaretçi büyük bir beğeni ile ziyaret etmektedir.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’na Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Ancak Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığına ulaşımı nasıl sağlanır pek çok kişi tarafından bilinmiyor olabilir. Oldukça merkezi bir yerde bulunan müze ulaşım açısından çok fazla çeşitliliğe sahiptir. İlk olarak müzenin yeri İstanbul Şişli’de bulunan Harbiye mahallesindedir. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler özel araçlarıyla gelebilecekleri gibi İETT otobüsleri ve minibüsler ile de çok kolay bir şekilde müzeye ulaşım sağlayabilirler.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve İçinde Bulunanlar

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve içinde bulunanlar açısından oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir. İçerisinde birbirinden kıymetli birçok koleksiyon bulundurur. Hatta çeşitlilik o kadar fazladır ki dünyanın en önde gelen müzelerinden bir tanesi olmaya hak kazanır. Müzenin içerisinde silah koleksiyonları, kütüphane, kıyafetler, atış poligonu ve çeşitli resmi yazışmalar bulunur. İçinde bulunanlar yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda sinema, ilanlar ve mehterler de burada ziyaretçilere sunulur. Müze içerisindeki koleksiyonlar o kadar fazladır ki zaman içerisinde müzeye sığmamaya başlamışlardır. Bu nedenle de zamanla restorasyonlara ihtiyaç duyulmuştur.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri