Beğen

Babası Yavuz Sultan Selim adına yaptırılan Sultan Selim Camii Yavuz Selim’de Yavuz Selim caddesinde solunda yer alırken İstanbul’a Yeditepesinde ki 7. Selahattin camileri arasında bulunmaktadır. Haliç’e en yakın olan tepede inşa edilmiş olup inşaat tarihi 1522 olmakta ve mimarı tartışmalıdır. Mimar Ali tarafından yapıldığı düşünülürken mimar Sinan 1522 senesinde saray tarafından tanınmamaktaydı. Yavuz Sultan Selim’in emriyle yapılmış ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Türbe imaret medrese eklenmiş olup caminin bir yanı sarnıç bir yanı kırkmerdiven denilen bir uçurum olmaktadır. Mimar Sinan 1522 senesinde saray tarafından tanınmamaktaydı. Türbe kapısı Çarşı kapısı kırık merdiven kapısı Ağaçlı geniş Bahçeli avlu şadırvan Sultan Selim camii içerisinde yer almaktadır.

Sultan Selim Türbesi

Caminin yan tarafında yer alırken Sultan Selim türbesi kıyısında ve en sonundaki sekizgen türbe Yavuz Selim’in olun 2 sıralı pencereler, 4 renkli sütunu ve 5 kemeri bulunmaktadır. Üst tarafta her nefis ölümü tadacaktır ayeti yazmaktadır. Yavuz Selim’in Lahti maç surenin ortasında olurken başında Selim’i kavuk bulunan lahitin başucunda tahta çıkış ölüm tarihi sırma yazı ile yazılı olmaktadır. Hatip mustahattin mahallesi Yavuz Sultan Selim caddesi’nde bulunan bu cami Yavuz Sultan Selim adına oldu Kanuni Sultan Süleyman tarafından haliç’e hakim bir tepe üzerinde yaptırılmıştır. Bazı yayınlar bu külliyenin mimarı mimar Sinan olarak faaliyete başlamış ve kendisini olmadığı şair Çelebi’nin tezkiresinde dinlendirilmiştir.

Sultan Selim Camii

Sultan Selim Camii Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Yavuz Sultan Selim camisi İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim camisi ne ulaşmak için daha çok toplu taşıma araçları kullanırken aynı zamanda özel araçla birlikte de camiye gitme imkanı yer almaktadır. İstanbul’un meşhur 7 tepesinde 7 Selahattin camisi’nin bulunduğu bilinmektedir. Bu camilerden bir tanesi Yavuz Sultan Selim camisi olurken aynı zamanda Sultan Selim camisi haliç’e de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim camisi kanuni Sultan Süleyman tarafından yapılan eklemeler ile tamamlanmış olup Kanuni Sultan Süleyman zamanında türbe imaret ve medresede yapılmıştır. Bu durumda Sultan Selim Camii nerede ve nasıl gidilir gibi çelişkilere kapılmadan rahatlıkla Sultan Selim camisi’ni bulmak mümkün hale gelmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri