Beğen

İstanbul’un en önemli ve en dikkat çeken noktalarından bir tanesi de Sultanahmet Meydanı olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da bu meydan sınırları içerisinde Bizans döneminden Hipodrom ve Osmanlı döneminden de At Meydanı yer almaktadır. Roma sirki de bu meydanın içerisinde sayılan tarihi bir nokta olarak ifade edilmektedir.

Sultanahmet Meydanı Tarihi

Bizans döneminde yapılan Hipodrom ve Büyük Saray Sultanahmet Meydanı içerisinde yer almaktadır. Bu saray içerisinde yer alan mozaiklerden bir kısmı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Aynı zamanda da Hipodrom kısmında Milerium da yer almaktadır. Bizans döneminde hamamlar, ibadethaneler ve diğer tüm merkezler de bulunmaktadır. Bu alan Bizans vr Türk hakimiyeti içerisinde oldukça önem arz eden bir konumda yer almaktadır. Ayasofya’nın yanı sıra Sultanahmet Cami, Yerebatan Sarnıcı ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi buradadır.

Bizans dönemi içerisinde var olan Hipodrom 10. Yüzyıla kadar halkın toplandığı bir alan yer almıştır. Aynı zamanda da aynı dönemde isyanların da başladığı alan olarak ifade edilmektedir. Bunlardan en büyüğü Nika Ayaklanması olarak adlandırılmıştır. Bu ayaklanmada 30 bin insanın öldüğü ifade edilmektedir. Öte yandan Bizans İmparatoru Andronikos’un burada linç edildiği de ifade edilmektedir. Hipodrom hakkında günümüze kadar üç anıt gelebilmiştir. Bunlar Örme Dikilitaş, Obeliks ve Yılanlı Sütun olarak tabir edilmektedir.

Sultanahmet Meydanı

Osmanlı döneminde ise Hipodrom’un batı kısmında Sultanahmet Meydanı oluşturulmuştur. Osmanlı döneminde de önem arz eden bu merkezde Yeniçeri isyanlarının geneli başlamıştır. Aynı zamanda da 1920 Sultanahmet Mitingi de bu alanda gerçekleştirilmiştir.

Sultanahmet Meydanı Mekanları

Sultanahmet Meydanı yakınlarında Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı yer almaktadır. Binbirdirek Sarnıcı MS 4. Yüzyılda yapılmış ve içerisinde de 224 sütun içermektedir. Yerebatan Sarnıcı ise MS 565 yılında meydana getirilmiş ve 336 sütunla dikkat çekmektedir. Osmanlı döneminde her iki sarnıç da ikişer kez restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuştur.

Sultanahmet Meydanı içerisinde yer alan diğer bir eser ise Kayzer Wilhelm’in gelmesi üzerine yapılan Alman Çeşmesi olarak tabir edilmektedir. Bu meydan İstanbul genelinde oldukça dikkat çeken bir merkezdir.

 

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri