Beğen

Tekfur Sarayı

Bin yıllık tarihi içinde barındıran ve pek çok kez restorasyon gören Tekfur Sarayı, 2006 yılında İBB ‘nin yürütmesi, bakım ve onarımı ile müze olarak insanların ziyaretine açılmıştır. Geçmiş dönemde Bizans İmparatorlarının 12. Yüzyıldan itibaren kullandıkları sarayın bir parçası olarak devam etmiştir. Bu yapı dönem içinde birçok kez isim değişikliğine uğramıştır. 16. yüzyılda Avrupalılar Konstantin Sarayı, daha sonra Porfirogenetos Sarayı olarak adlandırmaktadır. Yapının hakimiyeti ve muhafaza altında bulunmasından kaynaklı olarak Yüksek Bir Saray olarak da nitelendirilmiştir.

Saray, herhangi bir saldırıda imparatorlara gelebilecek saldırıların önüne geçilebilmede önemli bir noktaydı. İstanbul’da uzun yıllarca süren Latin istilasında yıkılan Tekfur Sarayı, Venedikli tüccarlara satılmıştır.

Yaklaşık bin yıllık tarihî serüveni esnasında pek çok kez tamirat gören Tekfur Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında ilk adımını attığı bir dizi çalışmanın ve titizlikle yürütülen restorasyon sürecinin ardından müze olarak ziyarete açıldı.

Tekfur Sarayı

Fetihte Alınan İlk İmparatorluk Binası

Tekfur Sarayı, İstanbul’un fethinde öncelikli alınmak istenen yerler arasında yer almaktaydı. Fetihte, şehre girenlerin elde ettiği ilk imparatorluk binası olarak tarihe geçti. Saray, Edirnekapı ve Eğrikapı arasında fethin en büyük savaşlarına tanıklık etmiştir. Saray, fetihten sonraki dönemlerde de birçok alanda kullanılmaya devam etmiştir.

17. yüzyılda tekrar harabeye dönen Tekfur Sarayı, hayvanat bahçesi olarak kullanım gördü. Şöhret kazanmasının sebebi cam ve çini atölyesi olarak kullanılmasına dayanmaktaydı. Hatta birçok cami inşaatında “Tekfur Sarayı çinileri” tercih edildi. Osmanlı döneminde üretilen nitelikli eserlerle, yüksek bir şöhrete kavuşmuştur. Saray, tarihî serüveniyle olduğu kadar Bizans sivil mimarisini yansıtması bakımından da önemlidir. Restorasyonun ardından çini, cam ve çömlek örneklerinin sergilendiği müstakil bir müze olarak şehrimize kazandırılmıştır.

Tekfur Sarayı’na Gidiş ve Giriş Ücreti

Tekfur Sarayı’na gidişte ziyaretçilerin beğenisine sunulmak adına birçok ulaşım türü ile kolayca ziyaret imkânı vermektedir. Otobüs, minibüs ve metro vasıtasıyla kolaylıkla Tekfur Sarayı’na ulaşım sağlanmaktadır. Tekfur Sarayı’na giriş ücreti öğrenci, yetişkin ve yabancı ziyaretçi olarak 3’e ayrılmaktadır. Öğrenci ücreti 5 TL, yetişkin ücreti 10TL, yabancı ziyaretçi ücreti ise 20 TL’dir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri