Beğen

İstanbul’un Anadolu Kavağı semtinin yüksek kısımlarında yer almakta olan bir kaledir. Aynı zamanda da bu antik yapının Bizans dönemine ait olduğu da ifade edilmektedir. İlkbahar ve yaz aylarında fazlasıyla turisti ağırlayan bu kale, her zaman ilgi odağı olmaktadır. Bu kalenin olduğu noktadan İstanbul Boğazı’nın manzarası mükemmel bir biçimde görülebilmektedir. Diğer öne çıkan özelliği de bu doğal güzellikler içerisinde piknik yapma şansı ortaya çıkmaktadır.

Bizans İmparatorluğu’nun güç kaybettiği dönemlerde Yoros Kalesi Cenevizliler tarafından ele geçirilerek, uzun süre bu medeniyetin kontrolü altında yer almıştır. Bundan ötürü bu kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığına dair bir anlayış da hakimdir.

Yoros Kalesi; İstanbul genelinde yer alan diğer tüm kalelerden daha da geniş bir alana kurulmuştur. Bu kalenin iç kısımlarında yer alan surlar halen daha iyi durumda olmasından dolayı ilgi çekmektedir. Kuleler de gezilip görülebilecek konumda yer almaktadır. Bu kulelerin içinde Yunanca kitabeler de bulunmaktadır. Ancak bu kalenin adının nereden geldiğine dair bir fikir ortaya çıkmamıştır. Daha çok Hieron kökeninden geldiği ve Kutsal Yer manasında olduğu görüşü hakim olmaktadır. Bazı kişilerce de Zeus’un sıfatlarından bir tanesi olan “Ourios” kelimesinden geldiğini düşünmektedir. Bu sıfatın anlamı da uygun rüzgarlar olarak tabir edilmektedir. Bazı kişiler de Yoros kelimesinin manasının dağ olduğundan ötürü bir görüş belirtmektedir.

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi Gezilecek Yerleri

İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Anadolu Kavağı semtinde bulunan bir kale olarak tabir edilmektedir. Oldukça sakin ve tamamen balıkçılıkla uğraşılan bir alandır. İstanbul’un merkezine uzak olmaması da tercih edilmesinin sebepleri arasında sayılmaktadır.

Yoros Kalesi mevkisinde doğal güzellikleri ve Boğaz manzarasını görebilmek mümkündür. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada tutan bir alan olarak Yoros Kalesi oldukça fazla ilgi çekmektedir.

Yoros Kalesi’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Hususi araçları kullanmadan da bu bölgeye rahatlıkla erişilebilmektedir. Vapur ve otobüs gibi toplu taşıma araçları da Yoros Kalesi mevkisinde durmaktadır. Vapurla yapılacak olan ulaşım seçenekleri daha keyifli olduğundan ötürü tavsiye edilen bir girişim olarak gündeme gelebilecektir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri