image

İzmir

Toplam 42 makale bulunmaktadır.

İzmir, yaklaşık 4 milyonluk nüfusu, İstanbul'dan sonra ikinci büyük limanı ve çok iyi bir ulaşım merkezi ile Türkiye'nin üçüncü büyük şehridir . 4 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısının 30 yaşın altında olması İzmir'i hayat dolu bir şehir yapıyor. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan şehir, bilim insanlarını, sanatçıları, iş liderlerini ve akademisyenleri eğitiyor. Türkiye'nin Orta Ege kıyısında hızla büyüyen bir şehirdir.Bir zamanlar Smyrna antik kenti olan İzmir, büyük bir körfezin etrafında kurulmuş ve dağlarla çevrili modern, gelişmiş ve yoğun bir ticaret merkezidir. Geniş bulvarlar, cam cepheli binalar ve modern alışveriş merkezleri geleneksel kırmızı kiremitli çatılar, 18. yüzyıl pazarı ve eski...
Devamı

İzmir

Kategorisindeki tüm gönderiler

İzmir’in sahil kısmı yaz aylarında, yerli ve yabancı gezginler tarafından, deniz ve kültür turizmi için tercih edilen yerlerin başında geliyor. Denizin temizliği, bereketi, Ege mutfağı, kısa mesafeler içinde gezilecek görülecek yerlerin çokluğu ve tarihle iç içe geçmiş olması ziyaretçilerini büyülüyor. Bu yazıda size,…
Sevara
Egenin incisi olarak tanımlanan uzun yıllardır birçok turiste hizmet veren İzmir milyonlarca kişi için vazgeçilmez yerlerin başında gelmektedir. Özellikle seyahat tutkunları tarafından her sene 1 numaralı tercih olan İzmir mükemmel bir seçim olacaktır. Tatil beldeleri arasında ilk sırayı kapmış olmasının en büyük sebebi…
Müzeler
DÜNYANIN YEDİ HARİKASINDAN BİRİ İZMİR EFES ÖRENYERİ'NDE Antikçağ’ın Anadolu başkenti Efes son derece görkemli bir metropolis. Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta olan bu mega antik şehir, Dünya Miras Listesi'ne de girdi. Anadolu'nun ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, antik dünyanın yedi harikasından Artemis…
Sevara
Sığacık, 16. yüzyıldan kalma Ceneviz Kalesi ve güzel bir marina etrafında toplanmış küçük bir köydür. Kıyı yürüyüşü yapmak, ünlü kalamar ve barbunya (kızıl kefal) yakalamakla dönen balıkçıları izlemek, yakındaki plajlara gitmek veya 2 km kuzeydeki Teos'taki kalıntıları keşfetmek dışında burada yapacak çok fazla…
Sevara
Alaçatı'ya yaklaşırken, ziyaretçiler için ilk göz alıcı, beyaz yelkenleriyle gökyüzünü kucaklayan yel değirmenleridir. Bazıları yüz yıldan fazla süredir burada bulunan yel değirmenleri Alaçatı ile rüzgar arasındaki iyi ilişkiye işaret ediyor. Deniz manzarası mevcut olduğunda, suda dans eden birçok renkli rüzgar sörfü tahtası sizi…

İzmir

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

İzmir, yaklaşık 4 milyonluk nüfusu, İstanbul'dan sonra ikinci büyük limanı ve çok iyi bir ulaşım merkezi ile Türkiye'nin üçüncü büyük şehridir . 4 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısının 30 yaşın altında olması İzmir'i hayat dolu bir şehir yapıyor. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan şehir, bilim insanlarını, sanatçıları, iş liderlerini ve akademisyenleri eğitiyor. Türkiye'nin Orta Ege kıyısında hızla büyüyen bir şehirdir.Bir zamanlar Smyrna antik kenti olan İzmir, büyük bir körfezin etrafında kurulmuş ve dağlarla çevrili modern, gelişmiş ve yoğun bir ticaret merkezidir. Geniş bulvarlar, cam cepheli binalar ve modern alışveriş merkezleri geleneksel kırmızı kiremitli çatılar, 18. yüzyıl pazarı ve eski camiler ve kiliselerle doludur, ancak şehrin geleneksel Türkiye'den daha Akdeniz bir atmosferi vardır. Coğrafi konumu nedeniyle, ilin hemen hemen her bölgesinde benzer iklim özellikleri gözlenmektedir. Ortalama güneşli gün sayısı yılda yaklaşık 300'e ulaştığından İzmir'de güneş potansiyeli çok yüksektir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 4.367.251’dir.

İzmir, hayatın tadını çıkarmayı bilenlerin yaşadığı, büyük şehir, kalabalık şehir bakmaksızın ruhun huzur bulduğu bir yerdir. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olmasına rağmen neşe dolu enerjik insanların doldurduğu, havanın çoğu zaman bahar havasında olduğu ve bir tatil kasabası niteliğinde olan bu şehirde yaşamakta, gezmekte paha biçilemez ve asla aceleye gelmez.

İzmir’de gezilip görülecek yerlerini keşfetmek dünyayı keşfetmeye benzer. Antik dönemin merkez üssü olarak kabul edilen bölgelerden biri ve üzerinde yüzlerce medeniyet yaşamıştır. 8500 yıl gibi köklü bir tarihi olan, sıcak, dobra ve enerjik insanlarıyla dolu bu sıcak iklimli şehri gezmeden ölmeyin. Türkiye’nin turistik merkezlerinin başında gelen şehirlerdendir. Şehrin merkezinden biraz kafanızı çıkarttığınız andan itibaren ne tarafa giderseniz gidin sanki tatil beldesine gelmişsiniz gibi bir havaya bürünürsünüz. Muhteşem kasabalar, kendine has köylerle dolu İzmir’i mutlaka keşfe çıkın.

Boydan boya sahili, altın rengi kumları, turkuaz mavisi denizi, kendine özgü tatları ve her türlü konaklama imkanı bulunur. Sindire sindire Ege’nin en güzel tatil yöreleri olan Çeşme, Alaçatı, Karaburun, Kuşadası, Foça, Urla’ya gidin. Antik kentleri, onların bıraktığı mirasları yakından görün. Efes, Selçuk,  Bergama’da tarih kokularını içinize çekin.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’de gezilecek yerlerin başlangıcında sizi saat kulesi karşılar. İzmirlilerin ve İzmir’e gidenlerin buluşma noktası burasıdır. İzmir’in içini keşfedecekseniz buradan yürüyerek birçok yere gidersiniz. Meydanın tam ortasında olan şehrin bu simgesi, 1901 yılında Padişah II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı sebebiyle yapılmıştır. 25 metre boyundadır ve 4 çeşmeli bu saati Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediye etmiştir. Saat o gün bugündür hiç durmadan çalışıyor.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tarihin eski anlarına doğru bir yolculuğa çıkartan Arkeoloji Müzesi ile Etnografya Müzesi, Konak’ta Bahribaba Parkı içindedir. Etnografya Müzesi, 1831’de vebalılar için St. Rock Hastanesi olarak kurulmuş. Sonraki yıllarda ise kimsesiz Hıristiyan çocuklarına ev sahipliği yapmış. İzmir’in ilk eczanesinin canlandırıldığı ne nazar boncuğu yapımını anlatan odalara mutlaka göz atın. Bayraklı, Efes, Bergama, Teos gibi Ege’nin antik yerlerinde kazılardan elde edilen eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesinde bulunuyor. Bronz Koşan Atlet Heykeli ve Bronz Demeter Heykeli müzenin en özel eserleridir.

Kemeraltı Çarşısı

1800’lü yıllarda batılı gezginlerin keşfetti ve Akdeniz’in mücevheri olarak adlandırdıkları Kemeraltı, İzmir gezilecek yerler denildiğinde gıpta edilen yerlerindendir. Şehrin tarihi, hanları, hamamları, camileri ile eski şehir dokusunu hala yaşatmayı başarmışlar. Tabelaların ve diğer binaların düzensizliği arasında sıkışıp kalsa da hanları mutlaka görün.

İzmir’in en eski oteli Yeni Şükran, Milli Kütüphane ve sanatın göstergesi Devlet ve Opera Balesi de tarihi Kemeraltı çarşısı içinde yer alır. Kemeraltı’nın önemli tarihî yerlerinden olan Kızlarağası Hanı buraya verdikleri Akdeniz mücevheri adını hak eden bir handır. Bu hanın avlusunda kumda pişirilen kahveyi içmek bir klasiktir. Kemeraltı’nın sonunda Havra Sokağı‘nı dolaşıp Agora’ya çıkılabilir. 

Kadifekale

İzmir gezilecek yerler dediğimizde hep yerden bakmayacaktık. Tepeden İzmir’e bakan ve Büyük İskender’in de burada ağacın altında uyuduğu rivayetinin de olduğu güzel bir tepe. Merkezde olan ve körfeze hâkim bir tepe olan Kadifekale, MÖ 4. yüzyılda Generali Lysimachos tarafından kurulmuş. Efsaneye göre, Büyük İskender’in rüyasında gördüğü iki koruyucu ruhlar, yeni İzmir’i bu tepenin eteklerinde kurmasını ister. Pagos Tepesi’nde baştan kurulan İzmir, o döneminin en büyük şehirleri Efes ve İskenderiye ile yarışır. Bugün ise Kadifekale gecekondularla sıkışmış olsa da manzarasının görkeminden en ufak bir eksilme olmamış.

İZMİR TARİHİ YERLER

İzmir,tarihin başından itibaren birçok uygarlığın bulunmuş olduğu bir coğrafyadır.Bulunan çoğu milletin,uygarlığın kendi kültürlerini ve izlerini bırakmak için yaptığı eserler bugün hâlâ İzmir'in en ücra köşelerinde dahi görülmektedir.Özellikle bilinmesi gereken İzmir'deki tarihi yerlerden bahsedersek Saat Kulesi'ni örnek göstererebiliriz.1901 yılında Sultan Abdülhamit'in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla yapılmıştır.Bir diğer başka tarihi yer olarak bulunduğu döneme etkilerinden ötürü Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı söyleyebiliriz.Tarihi Kemeraltı Çarşısı,İpek Yolu'ndan kente gelen tüccarların mallarını indirdiği ve dinlendiği yer olmaktaydı.Şimdilerde İzmir’in en eski ve en hareketli alışveriş bölgesi olduğunu belirtebiliriz. İzmir Etnografya Müzesi'yse Bizans'ın mimari yapısını taşımakta olup şehrin etnik kökene sahip olduğunu yansıtmakta,asıl inşa amacı ise 1831 yılında vebalı hastalar içindi.Günümüzde geleneksel el sanatlarının yapılıp sergilendiği bir alan olarak kullanılmaktadır.Çok büyük bir saygınlık örneği olarak görülen Beth İsrael Sinagogu'ysa Musevilerin ibadetlerini rahat ve kolayca yerine getirebilmesi için dönemin padişahı Sultan II.Abdülhamit'in emriyle inşa edilmiştir.Daha çok ekonomik kazanç maksadıyla 1800'lü yıllara yaklaşılan vakit yapılan Pasaport İskelesi şehre gelen yolcuların ve malların karşılanıp kontrollerinin yapıldığı bir yerdi.Şuan ise şehrin içindeki yolculuklarda kullanılmakta.19.Yüzyıl'da  Gümrük Kontrol binası olarak kullanılan Fransızların inşası olan Konak Pier gümrüklü malların depolandığı alandı.Şimdilerdeyse deniz kıyısında bulunan bir alışveriş merkezi.Ege Bölgesi'nde bulunan il,evrensel nitelikte tarihin başından günümüze kadar ulaşan bir çok tarihi yer içermekte olup,turistlerin en çok akın ettiği bölgelerin başında gelmeye devam etmekte.

Yüzölçümü : 7.340 km²
Rakım : 30 m
Nüfusu (2019) : 4.367.251
Plaka Kodu : 35
Posta Kodu : 35000
Konum : 38.4178607 Boylam / 26.9396312 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar