Beğen

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi, İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan bir etnografya ve arkeoloji müzesidir. 1878 tarihinde Alexander Conze ve Carl Humman önderliğinde Bergama’da başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarının sonucunda, 1900l’lerin başında akropolde gerçekleştirilen kazılar esnasında, günümüzde olan Alman Kazı Evi’nin oraya depo müzesi inşa edilmiştir. O dönemde Türkiye’de iki adet arkeolojik eser deposu bulunur ve bu depo da onlardan biridir. Bergama’daki bu arkeolojik kazılara 1.Dünya Savaşı sebebi ile ara verilmiştir. 1927 yılında ise tekrar devam edilmiştir.

Akropol kazılarının yanı sıra o yıl Asklepion’da kazılara başlanmış ve daha fazla eser bulunmuştur. Bu durumla beraber yeni bir müze binasına ihtiyaç duyulmuştur.

1924 tarihinde Bergama Halk Evi’nde Etnografya ve Arkeoloji Müzesinin faaliyete başlaması ile yeni arkeolojik eserler yeni müze binasında yerini almıştır. 1979 senesinde ek binanın inşasının ardından etnografik eserler de müzede sergilenmeye başlanmıştır. Müzenin boş bırakılan kısmı ile arka tarafına da laboratuvar, depo, arşiv gibi bölümler dahil edilmiştir.

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

1932 tarihinde ise Mareşal Fevzi Çakmak Bergama’yı ziyarete gelir ve yeni bir müze kurulması için direktif verir. Bu yeni yapının Türk-Alman iş birliği ile gerçekleştirilmesi planlanmış ve eski bir mezarlık alanı olan günümüzdeki yeri uygun bulunmuştur. Proje yıl sonuna doğru iki mimar tarafından tamamlanmış ve o dönemki İzmir Valisi Kazım Dirik’in ricası ile 1933 tarihinde kazı çalışmalarının temeli atılmıştır. 1934 yılında Bergama ziyaretine gelen Mustafa Kemal Atatürk, Asklepion’u da ziyaret etmiş ve müze binasının yapımına devam edildiğini görmüştür.

1936 yılında yapımı biten müze o dönemki İzmir Valisi Fazlı Güleç aracılığı ile açılışını gerçekleştirmiştir. Müzenin etrafı galerilerle çevrilmiş ve enlemesine yerleştirilen dikdörtgen bir avludan meydana gelmektedir. Bu avlunun arkasında da enlemesine dikdörtgen teşhir salonu yer almaktadır.

Müzede Ne Çeşit Eserler Sergilenmektedir?

Erken Tunç döneminden Bizans Dönemi’ne kadar çeşitli eserler bulunur. Bu eserlerin büyük bir kısmı Bergama ve çevresinde gerçekleştirilen kazılardan oluşmaktadır. Ayrıca antik bölgelerden çıkan heykeltıraşlık örnekleri, Arkaik döneme ait buluntular da önemli eserler arasındadır. Müzenin etnografya kısmında ise o yöreye ait halı, kilim, el işlemeleri, kumaş dokuma gibi pek çok örnekler mevcuttur. Bunun yanı sıra Anadolu’nun başka yörelerine ait el yapımı eserler de sergilenmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri