Beğen

Celsus Kütüphanesi

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Efes Antik Kenti’nin en gözde antik eserlerinden bir tanesi olarak Celsus Kütüphanesi dikkat çekmektedir. Antik dönemde bölgede olan İyonyalılar tarafından yapılan bu kütüphane iki katlı olarak öne çıkmaktadır. Kendi döneminde de yaklaşık olarak 14 bin kitabı bünyesinde barındırdığı da tahmin edilmektedir.

Celsus Kütüphanesi odaklı yapılan arkeolojik çalışmalardan sonra ön cephenin iki katlı görünmesine karşın bu antik yapının 3 katlı olduğu ifade edilmektedir. Bu kütüphane içerisinde yer alan el yazması eserler rulo şekline getirilerek, her biri birer galeri olan üst katlarda yer almıştır. 3. Yüzyıl içerisinde bu bölgede depremler meydana gelmiş ve Celsus Kütüphanesi de hasar almıştır. Okuma salonu yanmış ve sonrasında da tamir işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ön cephesinin de Orta Çağ’da meydana gelen depremler sonrasında yıkıldığı tahmin edilmektedir. Diğer kısımları da zaman içerisinde yıkılan Celsus Kütüphanesi, uzun bir aradan sonra yapılan bir çeşmenin arka duvarı olarak da kullanılmaktadır.

Artemis Tapınağı

Efes Antik Kenti içerisinde dikkat çeken diğer bir detay da Artemis Tapınağı’dır. Aynı zamanda da mermerden inşa edilen ilk sunak olarak kabul edilmektedir. MÖ 7. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu da ifade edilmektedir. Chersiphron tarafından tasarlanan ve Pheidias tarafından bronz heykellerle süslenen bir binadır. Bu tapınaktan günümüze sadece birkaç mermer blok ulaşmıştır.

Celsus Kütüphanesi

Meryem Ana Evi

Bülbüldağı eteklerinde olan bu tarihi alan içerisinde Hz. Meryem’in son zamanlarını Yuhanna ile beraber geçirdiği ev olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da Hz. Meryem’in mezarının da burada olduğu düşünülmektedir. Hac yeri olarak bilinmekte ve Hıristiyanların yoğun ziyaret alanları arasında da sayılmaktadır.

Prytaneion (Belediye Binası)

Prytan adı verilen belediye başkanlarının asıl görevi bu yapının içinde yer alan ateşin sönmemesini sağlamaktır. Kent Tanrıçası olan Hestia adına bu görevi üstlenmektedirler. Aynı zamanda da ateşin olduğu salonda tanrı ve imparator heykelleri de yer almaktadır. Artemis heykelleri de kazı esnasında burada bulunuştur. Sonrasında da müzeye taşınması işlemleri görevliler tarafından gerçekleştirilmiş bir uygulamadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri