Beğen

Efes Örenyeri

Anadolu binlerce yıldır insanlara yaşam alanı olarak hizmet ediyor. Efes Örenyeri de bunun en iyi kanıtı. Dünyanın 7 harikasından bir tanesini görmek ve binlerce yıl öncesinde Anadolu’ya başkentlik yapan harika bir şehri ziyaret etmek isterseniz adresiniz Efes Örenyeri olacaktır. Muhteşem bir görkeme sahip olan bu şehrin günümüze kadar uzanan kalıntıları size unutamayacağınız bir tecrübe yaşatabilir.

Efes Antik Kenti geçtiğimiz dönemde Dünya Miras Listesi’ne alındı. Bu durum kentin çok daha popüler bir hale gelmesine sebep oldu. Hali hazırda Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapması sebebiyle da insanların uğrak yerleri arasında yer alıyor. Roma ve Helenistik dönemden günümüze ulaşan bu muhteşem mimari sizi bambaşka bir dünyanın içerisine alacak.

Dünyanın Ticaret Merkezi

Efes Helenistik dönemden başlamak kaydıyla Roma, Bizans, Beylikler ve sonrasında Osmanlı dönemi olmak üzere insanların yaşam alanı olmuştur. Anadolu önemli ticaret yolları üzerinde yer alırken Efes de önemli bir ticaret merkezidir. Uzun bir dönem dünyanın ticaret merkezi olarak kabul edilmiş ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 7000 senesine kadar dayanıyor. Ticaretin yanında bilim, sanat ve kültür alanında da önemli bir rol oynayan bu kent günümüze muhteşem eserler bırakmış durumda. Doğu ve Batı arasında ne görkemli kapılardan bir tanesi olan bu kenti hiç düşünmeden seyahat rotanızın içerisine dahil etmeniz gerekli.

Dünyanın 7 Harikasından Biri

Antikçağ’ın Anadolu başkenti Efes son derece görkemli bir metropolis. Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta olan bu mega antik şehir, Dünya Miras Listesi’ne de girdi. Anadolu’nun ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, antik dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı’nın da Efes’te olması önemini artırıyor. Efes Örenyeri’nde başta Hellenistik ve Roma olmak üzere; farklı uygarlıklara ait üst düzey kentleşme, mimarlık ve din tarihinin simgeleri bulunuyor.

Hem Politik hemde Ticari Bir Merkez

Efes, tarih öncesinden başlayarak Hellenistik, Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı Dönemleri boyunca kesintisiz yerleşim gördü ve her zaman politik ve ticari bir merkez oldu. M.Ö. 7000 yıla kadar uzanan tarihi boyunca bilim, kültür ve sanatta önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli metropollerinden. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı ve önemli bir liman kentiydi. Bu konumunu hiç kaybetmeden gelişmeyi sürdürdü.

Yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçi ağırlayan antik kentteki kazıların geçmişi 125 yıla yaklaşıyor. Henüz tamamı ortaya çıkarılamayan Efes, Anadolu arkeolojisine yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor.

Celcus Kütüphanesi, Antik Tiyatro ve Daha Nicesi

Aralarında üç kilometre olan; “aşağı” ve “yukarı” diye adlandırılan iki kapısı bulunuyor. Efes Örenyeri ile özdeşleşen en ünlü kalıntı, muazzam sütunlarıyla hayranlık uyandıran “Celcus Kütüphanesi”. M.S. 2. Yüzyıla tarihlenen bu kütüphane, İskenderiye ve Pergamon’dan sonra, antik çağın en önemli kütüphanelerinden biridir. İmparator Hadrian adına yapılmış olan Kuretler Caddesi üzerinde bulunan Hadrian Kapısı ve Hadrian Tapınağı da dikkat çeken yapılar arasındadır. Antik Dünyadın 7 harikasından biri olan Artemision, yaklaşık 25 bin kişilik oturma kapasitesiyle büyük tiyatro, stadyum, ticaret ve devlet agoraları, Hestia Tapınağını (şehrin kutsal ateşi) içinde bulunduran Prytaneum, yaklaşık 1800 kişilik odeon (meclis ve konser salonu) ve antik liman da görülmesi gereken diğer kalıntılar.

Örenyeri sınırları içindeki Yamaçevler kendi içinde ayrı girişe sahiptir. Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği Meryem Kilisesi de mutlaka görülmeli.

Farklı Tarihi Yapılar Farklı Tecrübeler

Aşağı ve yukarı kapısı arasında 3 kilometre mesafe olan bu harika kent içerisinde birçok muazzam kalıntı yer alıyor. Bunların ilk sırasında Celcus Kütüphanesi gelmekte. M.S. 2. Yüzyılda inşa edilen bu kütüphane o dönemin en önemli kütüphaneleri arasına yer alıyor. Ayrıca Kuretler Caddesi üzerinde konumlandırılan Hodrian Kapısı ve Hodrian Tapınağı da önemli yapılar arasında yer almakta.

Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı ise yaklaşık olarak 25 bin kişinin oturabileceği, tiyatro, stadyum ya da tapınak amacıyla kullanılabilen bir yapı. Ayrıca Prytaneum da 1800 kişilik meclis ve konser alanı olarak görülmesi gereken yapılardan bir tanesi.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Kış Dönemi
1 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 17:00
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Efes Harabeleri, 35920 Selçuk/İzmir
E-mail: efesmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02328926010
Tel 2: 02328926011

Giriş Ücreti : 100 TL – Durum : AÇIK

Hazır Gelmişken

Selçuk ilçesine bağlı Şirince, görülmeye değer ünlü köy. 1923’teTürkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumlar’ın ayrılmasıyla mübadillerle iskân edildi. Bağcılık, şarapçılık ve zeytincilikle tanınan Şirince, 1990’lı yıllardan itibaren turistik bir kimlik kazandı. Mimari dokusuyla dikkat çeken köyde, Rum evleri pansiyon olarak hizmet veriyor.

 

>> TAM EKRAN GÖSTER <<

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri