Beğen

İzmir

İzmir eski zamanlarda Smyrna ismi ile anılıp körfezin kuzeydoğusunda yüz dönümlük bir adacık üzerine kurulmuştur. Zamanla Meles Çayı’nın ve Yamanlar Dağı’nda oluşan sellerle bölgeye birçok alüvyal malzemeler birikmiştir. Bu birikimle bugünkü Bornova Ovası meydana gelmiş ve adacık olarak kurulan şehir tepe haline bürünmüştür. İzmir’in ilk yerleşim yeri olarak Bayraklı ilçesi olmuştur. Bu ilçe 1955 yılından beri gecekondu bölgesidir.

Anadolu’nun batısında bulunan kıyılardaki küçük yarımadalara ilk yerleşim yerleri kurulmuştur. Bu alanlara Truva Savaşı sonrasında Aiol, İyon ve Dor kökenliler yerleşim yeri kurarak yaşam sürdürmüştür. Bu sayede eski İzmir yerleşime açıldı ve üç bin yıl boyunda yarımada olarak yerleşim yaptılar.

İzmir

Helenistik Dönemde İzmir

Büyük İskender’in Pers Kralı III. Darius’u yenmesinden sonra kentler nüfus yoğunluğu oluştu. Eski İzmir şehrinde o dönemlerde sadece birkaç bin kişi yaşıyordu. Bu nedenle İzmir M.Ö 300 yıllarında Kadifekale etrafında genişlemeye başladı. Smyrna, Büyük İskender’in ölümünden sonra çıkan iç savaşla öncelikle Lisimahos’un daha sonra da Seleukosların eline geçti. Seleukoslar bu şehirde uzun süre egemen oldu. Daha sonra Seleukosların Manisa civarında Romalılar ile girdiği Magnesia Muharebesi’ni kaybetmeleri sonucunda egemenlikleri çöküşe geçti. Son olarakta Seleukoslar’ın Romalılar ile savaşından 2 yıl sonra da Bergama Krallığı ile savaşarak İzmir’i kaybetti. Eski adı Smyrna olan şehir Bergama Krallığı’nın egemenliğinde fazla durmadı. Bergama Kralı’nın ölümünden sonra da şehir Romalıların eline geçti ve Asya Eyaleti’ne bağlandı.

İzmir şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/izmir/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 11.891 km2

Rakım: 30 m

Nüfusu: 4.394.694

Plaka Kodu: 35

Posta Kodu: 35000

Konum: 38.423544, 27.142535

Bu makale YerelNET tarafından İzmir şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri