Beğen

Arkas Sanat Merkezi

İzmir kentinin Konak ilçesinde yer alan Arkas Sanat Merkezi, içerisinde sanat eserlerini barındırmaktadır. Bu sanat müzesinin Kasım 2011 tarihinde açıldığı da bilinmektedir. İçerisinde de Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Lucien Arkas’ın bizzat kendisinin oluşturduğu Arkas Koleksiyonu’na dair parçalar yer almaktadır. Aynı zamanda da bu sanat merkezi içerisinde modern sanat eserlerini görebilmek de mümkün olmaktadır.

Arkas Sanat Merkezi Tarihi

Arkas Sanat Merkezi Kordon kısmında yer almaktadır. Fransa Fahri Konsolosluğu tarafından kullanılmakta olan binanın İzmir Körfezi kısmındaki noktaları Arkas Holding’e 2010 yılında devredilmişti. Bu binaya dair restorasyon çalışmaları da bu süre zarfından sonra başladı. Binanın restorasyon faaliyetleri 19 Kasım 2011 tarihinde sona erdi. Böylelikle de Arkas Sanat Merkezi’nin bu tarihte açıldığı da ifade edilmektedir. Bundan sonraki süre zarfında da farklı koleksiyonlar ve sergiler bu sanat merkezi içerisinde yer almaktadır.

Arkas Sanat Merkezi

Arkas Sanat Merkezi Koleksiyonları ve Sergileri

Arkas Sanat Merkezi içerisinde Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Lücien Arkas’ın kendisinin topladığı Arkas Koleksiyonu yer almaktadır. Arkas Koleksiyonu yaklaşık olarak 900 farklı eserden meydana getirilmiştir. Aynı zamanda da bu sanat merkezi içerisinde farklı eserleri görebilmek de mümkündür.

Arkas Sanat Merkezi içerisinde en fazla dikkat çeken sergi Pablo Picasso’nun eserlerinin olduğu dönem olarak bilinmektedir. Eylül 2019 ile Ocak 2020 tarihleri arasında ünlü ressamın tüm eserleri Arkas Sanat Merkezi içerisinde yer almıştır. Picasso- Mediterranee Projesi doğrultusunda Arkas Sanat Merkezi içerisinde bu yönde bir sonuç ortaya çıkmıştır.

Arkas Sanat Merkezi Mimarisi

Arkas Sanat Merkezi’nin içinde yer aldığı bina 1906 yılında tamamlanmıştır. Fransız mimarisini etkin bir biçimde yansıtan bir konumda yer almaktadır. Öte yandan bu binanın 2 katlı olduğu ve içerisinde 9 farklı sergi odası barındırdığı da bilinmektedir. Aynı zamanda da içerisinde sanat atölyesi de yer almakta ve genç sanatçıların bu alanda çalışmasına da olanak tanınmaktadır. Bu yönüyle de dikkat çekerek, oldukça estetik bir halde olduğu da bilinen bir konumda da sayılabilecek türde bir mimariye sahiptir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri