Beğen

Resmi adıyla Atatürk Meydanı olarak bilinen Konak Meydanı, İzmir’in Konak ilçesi içerisinde yer almaktadır. Bu kentin en fazla dikkat çeken kısımlarından bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Deniz kenarında yer alan bu meydan, turistlerin en fazla rağbet ettiği noktalar arasında da kendini göstermektedir. İzmir İskelesi’nin hemen yanı başında bulunan Konak Meydanı; öte yandan İzmir Saat Kulesi ile de oldukça hoş bir görüntü yaratmaktadır. Öte yandan bu bölge içerisinde Konak Yalı Cami, Konak Hükümet Konağı, İlk Kurşun Anıtı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi binalar da yer almaktadır. Bu sayede de İzmir genelinde oldukça önemli bir konumda da sayılabilmektedir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Konak’ta yer alan Atatürk Meydanı içerisinde yer alan saat kulesi, İkinci Abdülhamid’in tahta çıkmasının 2. Yıl dönümü nedeniyle 1901 yılında inşa edilmiştir. 25 metre uzunluğa sahip ve 4 katlı olarak adlandırılmaktadır. İkinci Abdülhamid tarafından inşası emir verilen birçok saat kulesinden bir tanesi olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu saat kulesinin mimari yapısı nedeniyle oldukça ilgi gördüğü de bilinmektedir. Osmanlı döneminde yapılan en özgün saat kulesi olarak da adlandırılmaktadır. Bu saat kulesi Fransız Mimar Raymond Charles Pete tarafından tasarlanmıştır. Aynı zamanda da kule saati de İkinci Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Oldukça dikkat çeken bir model olarak da tabir edilen konumda da yer almaktadır.

Atatürk Meydanı

Konak Yalı Cami

Atatürk Meydanı’nın dikkat çeken detaylarından bir tanesi de Konak Yalı Cami olarak bilinmektedir. 18. Yüzyıl içerisinde yapılan bu cami estetik görünümüyle de adından söz ettirmektedir. Firuze taşları içeren çinileriyle ön planda yer almaktadır.

1774 yılında yapılan Konak Yalı Cami; aynı zamanda da İngiliz Ayşe Camii olarak da bilinmektedir. Bu cami 1964 yılında restorasyon çalışmaları içerisine girmiştir. Ancak bu süre zarfında Kütahya çinileri sökülmüştür. Bu yüzden orijinalliğinden uzak olsa da son düzenlemeler sonrasında eski haline geri getirilmiştir. Burada yer alan çinilerin Hafız Mehmed Emin Efendi tarafından yapıldığı da bilinmektedir. Oldukça ilgi çeken Osmanlı mimarisi unsurları arasında da sayılmaktadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri