Beğen

İkinci Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25. Yılından ötürü inşa edilen İzmir saat Kulesi; İzmir’in Konak ilçesinde yer almaktadır. Konak Meydanı’nın tam ortasında yer alan bu tarihi bina; 1901 yılından beridir ayaktadır. Aynı zamanda da İzmir İskelesi ile Kemeraltı Çarşısı arasındaki noktada kendini göstermektedir. Bu saat kulesi 25 metre yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda da 4 katlıdır. Döneminin en özgün ve dikkat çeken mimarisine sahip bir saat kulesi olarak diğer örneklerinden ayrılmaktadır. Bu saat kulesinin Fransız mimar Raymond Charles Pete tarafından tasarlandığı ifade edilmektedir. Aynı zamanda da kulede yer alan saatin de dönemin Alman İmparatoru İkinci Wilhelm tarafından hediye edildiği de bilinmektedir.

İzmir Saat Kulesi Tarihi

Sultan Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. Yıl dönümü olması nedeniyle tüm devlet genelinde büyük kutlamalar organize edilmiştir. Aynı zamanda da bu süre zarfında akılda kalacak eserlere de yer verilmeye çalışılmıştır. Bu süre zarfında İzmir Valisi olan Kamil Paşa da 1 Ağustos 1900 yılında toplantı gerçekleştirmiş ve İzmir Saat Kulesi inşaatının başlanması kararı alınmıştır.

İnşaat komisyonu içerisinde Fransız Mimar Raymond Charles Pete, Çeşmeli Saat Kulesi tasarımını uygulamaya koymuştur. İnşaatın Ağustos 1901 yılında tamamlandığı da bilinmektedir. Ancak saat kulesinin tamamlanarak açılışının gerçekleştirilmesi de 1 Eylül 1901 tarihinde yapıldığı da ifade edilmektedir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi içerisinde Sultan İkinci Abdülhamid’e dair ibarelere de yer verilmekteydi. Osmanlı armaları ve Abdülhamid’in tuğrası bulunmaktaydı. Ancak cumhuriyet döneminde tuğralar ve semboller kazınarak; yerine ay yıldız sembolü dahil edilmiştir.

İzmir Saat Kulesi 1974 yılında bölgede gerçekleşen deprem sonrasında hasar almıştır. Ancak iki yıllık bir çalışma sonrasında da kulenin onarım işlemleri tamamlanmış ve saat de yeniden çalışır hale getirilmiştir.

2016 askeri darbe girişimi esnasında da saat kulesi hasar görmüştür. Aynı zamanda da saat kulesinde yer alan saat ve çeşmelerin çalındığı da ifade edilmiştir. Kısa sürede suçlu yakalanmış ve saat kulesinin eksik parçaları da tekrardan eski yerlerine dahil edilmiştir. Bu sayede de saatin tekrardan aktif hale geldiği de görülebilmektedir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri