image

Kahramanmaraş

Toplam makale bulunmaktadır.

Kahramanmaraş, Eski ve Kısa adıyla Maraş Akdeniz bölgesinde bulunan en kalabalık 18.Şehirdir. 2020 itibarıyla 1.154.102 nüfusa sahiptir. Geçmişte Kurtuluş Savaşı’nda işgale göstermiş olduğu muazzam direniş sonucu TBMM tarafından 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal Madalyası verildi.O zaman kadar Maraş olan adı, 7 Şubat 1973’te Kahramanmaraş olarak değiştirildi. KAHRAMANMARAŞ GEZİLECEK YERLER Kahramanmaraş sosyo-siyasi açıdan gayet dolu dolu bir hazineye sahip. Bu da kenti gezilecek görülecek ve öğrenilecek çok şey barındıran bir kültür şelalsi haline getiriyor. Tabii ki sadece sosyo-siyasi olarak değil doğal güzellikleri olan da bir kent. Doğu kültürüne hakim ancak arada Akdeniz iklminin de görüldüğü kent sizi biraz şaşırtabilir. Bundan dolayı...
Devamı

Kahramanmaraş

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kahramanmaraş

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kahramanmaraş, Eski ve Kısa adıyla Maraş Akdeniz bölgesinde bulunan en kalabalık 18.Şehirdir. 2020 itibarıyla 1.154.102 nüfusa sahiptir. Geçmişte Kurtuluş Savaşı’nda işgale göstermiş olduğu muazzam direniş sonucu TBMM tarafından 5 Nisan 1925’te şehre İstiklal Madalyası verildi.O zaman kadar Maraş olan adı, 7 Şubat 1973’te Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

KAHRAMANMARAŞ GEZİLECEK YERLER
Kahramanmaraş sosyo-siyasi açıdan gayet dolu dolu bir hazineye sahip. Bu da kenti gezilecek görülecek ve öğrenilecek çok şey barındıran bir kültür şelalsi haline getiriyor. Tabii ki sadece sosyo-siyasi olarak değil doğal güzellikleri olan da bir kent. Doğu kültürüne hakim ancak arada Akdeniz iklminin de görüldüğü kent sizi biraz şaşırtabilir. Bundan dolayı Kahramanmaraş gezilecek yerler dendiğinde liste kabarmaya başlıyor.

Başkonuş Yaylası: Ben bir kente gittim mi doğal ortamını görmek isterim diyenler bu çağrı size. Başkonuş Yaylası sizleri bekliyor. Burada aldığınız nefesi ömrünüzce unutamayacaksınız. Tertemiz havası, doğal yaşantısı ile sizleri kendine hayran bırakacak. İster baharda gidin ister kış ortasında size her an doğanın her tonunu sunacaktır.

Yedikuyular Kayak Merkezi: Kar görünce çocuklaşanların uğrak mekanı olan bu kayak merkeziyle karıîn tadını siz de çıkarabilirsiniz. Buzlamanın az olduğu bölgelerden biri olan bu kayak merkezi kontrolü sizin elinize veriyor. Tabii ki son kontroller yine size kalmış. Ancak sıkı bir ön inceleme ile karın tadını çıkarabilirsiniz.

Döngel Mağaraları: İlk hayatın en enteresan yerlerinden biri de mağaralardır. Mağaralara gidip inceleme yaptığınızda göreceksiniz ki o günlerden bugünlere iyi gelmişiz. Bu mağaralardan biri de Döngel Mağarası’dır. Eşsiz doğa manzarasının içine sanki bilinçli olarak yerleştirilmiş. Öyle doğal ve güzel duran mağara gören herkesi büyülüyor. Doğal hayatı birde ilk insanlar gözünden görmek istiyorsanız Döngel Mağarası tam sizlik.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi: Devrin ilk insanlarının ve devrin devamında yaşananları anlayan arkeologlar bizlere de anlatmak derdindeler. Bazen şaşırtan veriler olsa da genel itibariyle genel insan hallerine şahitlik ediyoruz. Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi bu inanlık hallerini en iyi anlatan müzelerden. Özellikle çocuklarla gelip iyi vakit geçirmek isteyenlerin ebeveynlerin tercihi bu müze oluyor.

Abdulhamid Han Camii: Ulu Hakan Abdulhmid Han’ın ismiyle müsemma olan camii Müslüman olsun olmasın kapısı açık şekilde herkesi bekliyor. Gerek büyüklüğü gerek akustiği ile herkesş kendine hayran bırakan camii birçok insanın buluşma noktası oluyor. Giderken dikkat edilmesi gereken tek şey kılık kıyafetr adabı. Onun haricinde gönl rahatlığıyla camiiyi ziyaet edebilirsiniz.

Kapıçam Tabiiat Parkı: Hem doğada yeşillikler içinde olayım hem de ailemle gezeyim iki tur atayım diyenlerin parkı tabii ki Kapıçam Tabiiat Parkı. Bu parkta zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çünkü atmosferindeki o rahatlık ve huzur sizi kendine doğru çekecek. Asla ayrılmak istemeyeceğiniz park aileler haricinde yalnız gelenler için de gayet dinlendirici.

Tarihi Ceyhan Köprüsü: Köprüler bizim kültürümüzde çok kıymetli ve önemlidir. Her şeyden önce iki yakayı kavuşturur. Bu durum hem edebiyatta hem mimari açıdan birçok yazıya konu olmuştur. Tarihi Ceyhan Köprüsü’de Kahramanmaraş gezilecek yerler dendiğinde bu şekliyle bilinir. Duygusallığı yoğun ancak dik duruşu ile bu köprü fotoğraf karelerinin vazgeçilmezi olacak.

Yüzölçümü : 14,525 km²
Rakım : 568 m
Plaka Kodu : 46
Posta Kodu : 46000
Konum : 37.5553013 Boylam / 36.7715075 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar