Beğen

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak yer alıyor. Tarihi geçmişi çok fazla olan illerimizden bir tanesi de Kahramanmaraş’tır. Kahramanmaraş ilimizde birçok farklı tarihi müze yer almaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçinin beğeni ile gezdiğim müzelerden bir tanesi Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi dir. Kahramanmaraş’ın modern olarak yapılmış ilk müzesidir. 1929 yılında kurulmuştur ve ilk koleksiyonu ise bazı Hitit heykelleri ve stelleri olmuştur. Bu müze pek çok farklı değerli heykellere içerisinde barındırır. Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden bir tanesidir.

Bu müze 1929 yılında kurulmuştur ancak 1947 yılında Taş Medrese’ye taşınmıştır. Uzun yıllar boyunca burada faaliyet gösterdikten sonra günümüzde bulunan yerine taşınmıştır. 4 sene süren bu çalışmalar sonucunda birçok farklı taş eserlerin sergilendiği bir müze olmuştur. Bu müzeye gelen kişiler hem eserleri görebiliyor hem de deneyimleyebiliyor. Bu sayede ülkemizdeki çok önemli modern müzelerden bir tanesi olarak faaliyete açılmıştır. Açıldığı günden bu yana ziyaretçiler tarafından çok fazla ilgi görmüştür ve hala görmeye devam etmektedir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Bölümleri

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi bölümleri bakımından oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. İçerisinde çok eski dönemlerden kalan heykeller ve steller yer alır. Bunlara örnek olarak ilk akla gelen heykellerden bir tanesi Maraş filidir. Müzeye girdiğiniz anda bir tanesi cam bölme de diğeri ise ayakta olarak duran iki tane fil iskeleti görebilirsiniz. Müzenin en çok dikkat çeken bölümlerinden bir tanesini bu filler oluşturur. Yaklaşık olarak 2500 yıl önce yaşadığı bilinen bu filler kemikleri Gavur Gölünden çıkarılarak yeniden Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmiştir.

Müzeye girdiğinizde bir diğer dikkatinizi çekecek olan bölüm ise taş eserler salonu olacaktır. Birçok taş eser 19. Yüzyılın sonlarında kaçırılmış olsa da geriye kalanlar bu müzede koleksiyon olarak sergilenmektedir. Koleksiyonlar çok değerli olarak görülür ve 1886 yılından beri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde güvenli bir şekilde saklanır. 2013 yılından itibaren de Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye devam eder. Müzede daha pek çok kıymetli bölüm bulunur. Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri