Beğen

Kahramanmaraş

Şehrin eski ve halk arasındaki adı Maraş olarak bilinir. Bu şehir Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde kurulmuş ve ülkenin en kalabalık 18. İli olmuştur. Şehrin halkı Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdikleri direniş sayesinde TBMM tarafından 5 Nisan 1925 yılında İstiklal Madalyası verilmiştir. Şehre 7 Şubat 1973 yılında da Kahraman unvanı verilerek Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir.

Şehrin eski zamanlardaki adı Markasi veya Markas olarak Asur yazıtlarında yer alıyor. Kahramanmaraş şehri Geç Hitit şehri olarak bilinen Gurgum’un bulunduğu yerde kurulmuştur. Şehir de kazı bilimciler detaylı olarak çalışma yapmasa da birçok Hitit anıtı bulunmuştur. Bu şehir Gurgum Krallığı’nın başkentliğini yapmıştır. M.Ö 711 yılında Asurlular tarafından Krallık yenilince Markas şehri vilayet merkezi yapıldı. Daha sonra Persler, Romalılar, Bizanslar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre belirli dönemlerde hakimiyet sağlamıştır.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Mutfağı

Maraş mutfağı birçok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Öncelikle Kahramanmaraş şehrini temsil eden dövme dondurmanın yanı sıra birçok yemeği ile mehşurdur. Şehir halkının üretimini yaptığı biberleri başta olmak üzere; ezmesi, tarhanası, kurabiyesi, çemeni, çöreği ve köpük sucukları ilin meşhur yiyecekleridir. Kahramanmaraş’ı ziyaret eden kişilere bu yiyecekler ikram edilir ve hediyelik olarak hazırlanır.

Ayrıca bu şehirde Türkiye’nin önemli santralleri vardır. Bu santrallerin ürettiği enerji sayesinde ülkenin elektrik ihtiyacı %14 karşılanır.

Kahramanmaraş şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/kahramanmaraş/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 14.525 km2

Rakım: 568 m

Nüfusu: 1.154.102

Plaka Kodu: 46

Posta Kodu: 46000

Konum: 37.575127, 36.922796

Bu makale YerelNET tarafından Kahramanmaraş şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri