image

Karabük

Toplam makale bulunmaktadır.

Şehrin adı Karabük olmasına rağmen Safranbolu ilçesi tarihsel evleri sebebiyle ismini daha çok duyurmuştur. Türkiye’nin ilk demir çelik fabrikası Karabük’te kurulmuştur.Bu fabrika sayesinde geniş bir iş potansiyeli oluşmuş ve Karabük’e büyük katkı sağlamıştır. Karabük’e kurulan demir çelik fabrikası ve yan sanayilerle hızla gelişmiş ve şehire büyük bir kalkınma sağlamıştır. Ayrıca il genelinde tekstil sanayi özellikle hazır giyim sektöründe gelişmiştir. Karabük, adını üzerinde yaşadığı coğrafi ortamdan almıştır. “Kara” ve “Bük” sözcükleri, kara çalılık yer anlamında, Karabük adının oluşumuna kaynaklık yapmıştır. KARABÜK GEZİLECEK YERLER Karabük, 1927 yılında Zonguldak iline bağlı Safranbolu’nun bir köyünün 13 haneli bir mahallesiydi. 1 Haziran 1934 tarihinde Ankara-...
Devamı

Karabük

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Karabük

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Şehrin adı Karabük olmasına rağmen Safranbolu ilçesi tarihsel evleri sebebiyle ismini daha çok duyurmuştur. Türkiye’nin ilk demir çelik fabrikası Karabük’te kurulmuştur.Bu fabrika sayesinde geniş bir iş potansiyeli oluşmuş ve Karabük’e büyük katkı sağlamıştır. Karabük’e kurulan demir çelik fabrikası ve yan sanayilerle hızla gelişmiş ve şehire büyük bir kalkınma sağlamıştır. Ayrıca il genelinde tekstil sanayi özellikle hazır giyim sektöründe gelişmiştir. Karabük, adını üzerinde yaşadığı coğrafi ortamdan almıştır. “Kara” ve “Bük” sözcükleri, kara çalılık yer anlamında, Karabük adının oluşumuna kaynaklık yapmıştır.

KARABÜK GEZİLECEK YERLER
Karabük, 1927 yılında Zonguldak iline bağlı Safranbolu’nun bir köyünün 13 haneli bir mahallesiydi. 1 Haziran 1934 tarihinde Ankara- Zonguldak Demiryolunun faaliyete geçmesi ile günümüzdeki istasyona,13 hanelik köyün ismi verilmesi uygun görülerek ilk kez Karabük ismi Devlet Demiryolları haritasında geçmeye başlamıştır. 3 Nisan 1937 tarihinde Demir Çelik fabrikasının temelinin atılması ile 13 hanelik köyün talihi değişmiş ve tüm dünyada tanınan bir yer olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. 1941 yılında nüfusun 10 bini aşmasıyla bucak olmuştur. Küçük sanayi ve yan sanayinin gelişmesi ile hızla nüfus artışı yaşanan bölgenin, 1953 yılında ilçe merkezi yapılmasına karar verilmiştir. Geçmişi 1940’ lara dayanan Karabük’te tarihi eser niteliğinde bir eser bulunmamaktadır. Ancak Karabük gezilecek yerler arasında turizm açısından en önemli yer Safranbolu’dur.

Safranbolu Evleri: Safranbolu Karabük iline bağlı ilçedir. Tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Safranbolu, Kızılırmak ve Filyos ırmağı arasında kalmaktadır. Bölgede Hititler, Firgler, Lidyalılar, Persler, Hellenistik Krallılar, Romalılar, Selçuklular, Çabanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti’nin kendi dönemlerinde hüküm sürdüğü bilinmektedir. 18. ve 19. Yüzyıl yapılmaya başlanılan Karabük Evleri, Osmanlı kent kültürünü ve dönemin tarihi dokusunu halen üzerinde taşımaktadır. Safranbolu Evleri, Unesco tarafından 17.12.1998 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Osmanlı döneminde yapılan evlerin yumurta akından faydalanılarak yapıldığı, bu yöntem sayesinde de depremlere çok uzun süre dayanabildiği tahmin edilmektedir. Safranbolu Evleri tarihi dokusunu hala korumaktadır. Zira sokaklar halen taşlarla örülü durumdadır. Alt yapı halen Osmanlı döneminde yapılan alt yapıdır ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Tokatlı Kanyonu: Safranbolu’nun Tokatlı köyünde bulunan kanyon, insana her köşesinin cennetten bir köşe olduğu hissini vermektedir. Yemyeşil doğası ve buz gibi içme suyu ile insanı kendine hayran bırakmaktadır.

İncekaya Su Kemeri: Tokatlı kanyona ulaşmadan sol tarafta kalmaktadır. 116 metre uzunluğunda ve 6 kemerli muhteşem bir yapıdır. Kemerin altından Tokatlı Deresi geçtiği bu görkemli yapı fotoğraf tutkunları için bulunmaz fırsattır.

Bulak Mencilis Mağarası: Karabük’e bağlı Bulak köyünde bulunmaktadır. Safranbolu’ya 8 km mesafededir. Mağaraya ulaşmak için 150 basamaklı merdiven aşılması gerekmektedir. Merdivenler insanı yorsa da mağaraya ulaşıldığında insanı büyüleyen manzara tüm yorgunluğu unutturmaktadır. Mağara içinde yaklaşık 1,5 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilen sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Karabük gezilecek yerler arasında en mistik olan tarihi bir mekândır.

Cinci Hanı ve Hamamı: Safranbolu’da bulunan han ve hamam, dönemin Cinci Hoca olarak tanınan Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında yapıldığı bilinmektedir. Hamam günümüzde halen aktif olarak hizmet vermektedir. Han ise zamanının tüccarlarının uğrak yerlerinden birisiydi. Zamanla harabeye dönmüş, daha sonra restore edilerek faaliyete geçirilmiştir. Günümüzde iki katlı ve 63 odalı bir otel olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Yüzölçümü : 704 km²
Rakım : 280 m
Plaka Kodu : 78
Posta Kodu : 78000
Konum : 41.2062023 Boylam / 32.5806222 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar