Beğen

Karabük

Karabük şehri Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan 1937 yılına kadar Safranbolu’nun mahallesi sayılan ildir. Bu şehrin kurulduğu yer 1935 yılında açılış yapan Ankara – Zonguldak demiryolunun olduğu bölgedir. Bunun üzerine bu şehre hem demiryolunun geçmesinden dolayı hem de kömür yataklarına yakın olmasından dolayı demir – çelik fabrikası kuruldu. Atatürk’ün emri ile 1937 yılında İsmet İnönü tarafından bu fabrikanın temelleri atıldı. Bölgenin fabrikadan kaynaklı kısa sürede nüfusu artmaya başlamıştır. Bu sebeple de 6 Haziran 1995 yılında Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’ın Yenice, Safranbolu ve Eflani ilçelerinin birleştirilmesiyle 78 kodlu plaka ile il olmuştur.

Karabük Tarihi

Bu şehir ismini bulunduğu coğrafi bölgeden kaynaklı olarak almıştır. Bölgede bulunan çalılıklardan dolayı Karabük ismi verilmiştir. Bu ismin anlamı ise kara çalılık yer olarak bilinir. Ayrıca bölgede toplu olarak yaşayan Türkmenlere de Karabük Cemaati adı verilmiştir. Ülkede birçok yerde Karabük isminin geçmesinin nedeni de bu cemaatlerin birçok yere göç ettiği düşüncesini oluşturuyor.

Karabük

Şehir hakkında detaylı kazı çalışması yapılmamıştır. Bu nedenle de fazla bir bilgi yer almamaktadır. Fakat şehir için birçok yazısız kültür kulaktan kulağa aktarılmıştır. Buna rağmen Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yapılan arkeolojik araştırmalarda bu ilçelerin bir zamanlar Yazıboy köyü olduğu görülmüştür. Ayrıca şehirde bulunan bir höyükte, bölgenin Tunç Devrinde yerleşim yeri olarak kullanılmaya başladığı bilgisi bulunur.

Karabük şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/karabük/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 4.142 km2

Rakım: 264 m

Nüfusu: 231.333

Plaka Kodu: 78

Posta Kodu: 78000

Konum: 41.195589, 32.623085

Bu makale YerelNET tarafından Karabük şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri