image

Kars

Toplam makale bulunmaktadır.

Kars, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 285.410 nüfusuna sahip tarihi bir şehirdir.  Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki İpek Yolu’nda alternatif bir tatil arıyorsanız Kars, 19. yüzyıl Rusya’sından kalma pastel renkli taş binaları, etkileyici antik kalıntıları, doğal güzellikleri, kayak merkezleri ile sizin için mükemmel bir kış noktasıdır . , lezzetli yemekler ve misafirperver insanlar. Gelin ve anıtsal yapıların, tarihi dokuların ve karla kaplı kış mevsiminin tadını çıkarın . Anadolu’nun ortasından doğusuna görsel bir şölen Kars, Doğu Ekspresi ile seyahat edenler için yeni rota. Doğanın kalbinden geçen rota. Ankara Devleti Kars’a yapılan bu maceraya Türkiye Devlet Demiryolları ile davetlisiniz. KARS GEZİLECEK YERLER Kars ülkemizin...
Devamı

Kars

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kars

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kars, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 285.410 nüfusuna sahip tarihi bir şehirdir.  Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki İpek Yolu’nda alternatif bir tatil arıyorsanız Kars, 19. yüzyıl Rusya’sından kalma pastel renkli taş binaları, etkileyici antik kalıntıları, doğal güzellikleri, kayak merkezleri ile sizin için mükemmel bir kış noktasıdır . , lezzetli yemekler ve misafirperver insanlar. Gelin ve anıtsal yapıların, tarihi dokuların ve karla kaplı kış mevsiminin tadını çıkarın .

Anadolu’nun ortasından doğusuna görsel bir şölen Kars, Doğu Ekspresi ile seyahat edenler için yeni rota. Doğanın kalbinden geçen rota. Ankara Devleti Kars’a yapılan bu maceraya Türkiye Devlet Demiryolları ile davetlisiniz.

KARS GEZİLECEK YERLER

Kars ülkemizin en soğuk illeri arasındadır. Kış turizminin oldukça yaygın olduğu bu şehirde kışın ulaşım özellikle köy yollarında aksayabilmektedir. Karsın hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri ile görünmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle imkanınız var ise bölgeye kışın gitmenizi öneririz. Kars’ a gitmişken mutlaka görmeniz gereken yerleri şu şekilde belirtebiliriz;

  • Sarıkamış kayak merkezi
  • Oniki Havariler Kilisesi
  • KarsKalesi
  • Hamam ve Taş köprü

Şehirde tarihi dokular oldukça fazla. Bu nedenle Kars geziniz tarihi ve turistik bir gezi halini alıyor. Zaten Kars gezilecek yerler de bu şekilde olmaktadır.

Sarıkamış kayak merkezi, bölgenin kış turizmini sağlayan merkezdir. Her yıl binlerce hem yerli hem de yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir tarihinin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Oldukça yüksek bir kesimde yer almasından dolayı ulaşım biraz zor olsa da turizmin aksamaması sebebi ile ekipler sürekli çalışmaktadırlar.

Taş işçiliği ile gündeme gelen Kars sokakları oldukça dar ve tarihi dokularla süslüdür. On iki Havariler Kiilisesi, Kars Kalesi Hamam ve Taşköprü tarihten bu yana gelerek günümüzde halen ismini duyabileceğiniz tarihi zenginliklerdir.

Kars Kalesi, tarihten günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bir kaledir. Yapımı 1153 yılarına uzanmaktadır. 1386 yılında Moğol istilası ile Timur tarafından yıkılıyor ancak 1579 yılında tekrar yapılıyor. 1600 yılların ortalarından itibaren fazla bir hasar almadan günümüze kadar gelmeyi başarıyor. Oldukça ihtişamlı ve heybetli görünümü ile Kars’a gelen ziyaretçileri karşılamaktadır.

Çıldır Gölü, tam olarak Kars ile Ardahan arasında yer alıyor. Kars Merkeze araba ile yaklaşık 1.5 saat uzaklıktadır. Göl kış aylarında tamamen donuyor. Gölün etrafını dolaşmak istiyorsanız araba ile gitmenizde fayda var ya da kışın araba kullanmak zor olur diyenlerdenseniz bir tur şirketi ile anlaşabilirsiniz.

Ani Harabeleri, tarih boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan bu yer pek yolu üzerinde yer alması sebebi ile zamanında büyük önem taşımıştır. En parlak dönemini Bagratlı Krallığı zamanında yaşamış.

Kars gibi şehirler tarihi dokuları çok fazla barındırmaktadır. Bu nedenle Kars’ a giderken bir tur ile anlaşmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Biz kısaca bahsetmeye çalıştık ama gidip gördüğünüzde Kars gezilecek yerler listesinin oldukça kabarık olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle kış aylarında görülmesi gereken bir şehir olarak tavsiye edilen Kars büyük şehirlerde ve Batıda yaşayan kişilere biraz uzak gelse de günümüzde Doğu Ekpsresi ile adından sıkça söz ettirmektedir. Kars’a hangi mevsimde gideceğinize dair bir kararsızlığınız var ise kışın gitmeniz gerektiği herkes tarafından burgulanmaktadır. Bu nedenle tur şirketi ile anlaşarak bir gezi rehberi edinmeniz ve Kars’ı tarihsel kültürü ile incelemeniz gerekmektedir. Böylece Kars gezinizden oldukça verim alacaksınız.

Yüzölçümü : 2.347 km²
Rakım : 1.768 m
Plaka Kodu : 36
Posta Kodu : 36000
Konum : 40.5966918 Boylam / 43.066768 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar