image

Kastamonu

Toplam makale bulunmaktadır.

Kastamonu, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Karadeniz bölgesinin küçük şehirlerinden biri olan Kastamonu’nun 2019 yılı verilerine göre nüfusu 379.405’dir. KASTAMONU GEZİLECEK YERLER Birtakım şehirler gezilip görülmek için var edilmiş gibidir. Bu şehirlerden biri de Kastamonu’dur. Kastamonu’ da anlatılacak o kadar çok yer ve yapı var ki, inanılmaz. Sanki evvelinde burada yaşayan her medeniyet burada tüm servetlerini bırakmış gibi. Hatta şiddetli bir rüzgar bile buranın zenginliğinden bir parça bile götürmemiş gibidir. Bundan dolayı gitmek için ayırdığınız bütçe sadece tek bir yere yetiyorsa gönül ferahlığı ile Kastamonu’ya gelebilirsiniz. Kastamonu gezilecek yerler asla size hayalkırıklığı yaşatmaz. O kadar çok , yoğun bilgi yüklemesi...
Devamı

Kastamonu

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kastamonu

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kastamonu, Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehirdir. Karadeniz bölgesinin küçük şehirlerinden biri olan Kastamonu’nun 2019 yılı verilerine göre nüfusu 379.405’dir.

KASTAMONU GEZİLECEK YERLER
Birtakım şehirler gezilip görülmek için var edilmiş gibidir. Bu şehirlerden biri de Kastamonu’dur. Kastamonu’ da anlatılacak o kadar çok yer ve yapı var ki, inanılmaz. Sanki evvelinde burada yaşayan her medeniyet burada tüm servetlerini bırakmış gibi. Hatta şiddetli bir rüzgar bile buranın zenginliğinden bir parça bile götürmemiş gibidir. Bundan dolayı gitmek için ayırdığınız bütçe sadece tek bir yere yetiyorsa gönül ferahlığı ile Kastamonu’ya gelebilirsiniz. Kastamonu gezilecek yerler asla size hayalkırıklığı yaşatmaz. O kadar çok , yoğun bilgi yüklemesi sizlerin tatil konusunda fikrini değiştirecek cinsten.

Ilgaz Kayak Merkezi: Yaz kış kaymaktan, kayma sporlarında vazgeçmem diyenler için ciddi bir öneri olabilir. Birçok beğeninin merkezi olan Ilgaz Kayak ile siz de kayağın lezzetine varacaksınız. Özellikle engelli kayak seviyorsanız böylesi bir ortamda bundan mahrum kalmanız imkansız olurdu.

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Bu parkı diğer parklarda ayıran özellik korunma altına alınmış olmasıdır. Korunma altına alınmasındaki sebep birçok bitki hayvan türünün sadece burada bulunmasıdır. Kitaplarda veya belgesellerde görülen bitki ve hayvan türlerini canlı canlı burada görmek mümkün. Bu yüzden Kastamonu ziyaret listenizin başında olmalıdır. Ayrıca hayvan haklarını araştıranlar için burası Cennet gibi bir yer. Birçok nesli tükenmek üzere hayvan için tek yolun üreme olduğu savunulsa da başka yöntemler de değerlendirilebilir .

Kastamonu Yaylaları: Bir diğer güzellik ise Kastamonu Yaylalarıdır. Bu yaylalar bir grup halinde ziyaret edilmelidir. Ziyaretçilerine görsel anlamda da birçok renkli kare sunan bu yaylalar gelmeyenlerin pişman olacakları bir alan. Bu yaylalar, Oluklu Yaylası, Gürcü Yaylası, Asarbaşı Yaylasıdır. Bu yaylalar belli başlı olan yaylalardır. Civarda başka yaylalar da mevcuttur.

Birtakım Plajlar ve Koylar: Yaz mevsimine yönelik bir hareket isteyenlerin de uğrak yeri Kastamonu olabilir büyük bir rahatlıkla. Millet bilinen Bodrum, Antalya ile uğraşsın. Kastamonu’daki plajlar ve koylar sakinliği, temizliği ile göz dolduruyor. Bundan dolayı buranın plajı ve koyları değerlendirmeye değer. Başta Çatalzeytin olmak üzere İnebolu, Abana özellikle yazın misafirleri beklemektedir.

Kanyonlar: Kanyonlar ülkemiz için yeni bir keşif değildir. Ancak görsel anlamda şölen aramak isteyenlerin gelmesi gereken yer Çatal Kanyonu ile Horma Kanyonudur. Bu kanyonların göz alıcı renklere sahip olması gelen misafirlerin de dikkatini çekmektedir. Dikkatli incelendiğinde her kanyonun renk skalasının farklı olduğu anlaşılacaktır. Burada toprak özelliklerinin kanyon rengini belirlemede belirleyici olduğunu belirtmek gerekir.

Ören Yerleşim Yerleri: Kastamonu ve civar yerler tarih öncesi ve tarihi devirlerde çok insanı ağırlamıştır. Tabiki bu birçok insanın arkalarında bıraktıkları birçok şey anı’t olarak kalıyor . İşte Kastamonu ören yer açısından da çok şanslı bir il. Farklı farklı zamanlardaki insanların bıraktığı eşyalar da ayrıca ören yerlerde bulunmaktadır. Kastamonu gezilecek yerler arasında en popüler ören yerler Zımbıllı Tepe ve Pompeipolistir.

Yüzölçümü : 13,108 km²
Rakım : 775 m
Nüfusu (2019) : 379.405
Plaka Kodu : 37
Posta Kodu : 37000
Konum : 41.3976362 Boylam / 33.7531501 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar