Beğen

Kastamonu Kalesi ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Karadeniz Bölgesi geneline Bizans İmparatorluğu’nun hakim olduğu dönemler olmuştur. Bu süre zarfında da pek çok kale bu bölge geneline inşa edilmiştir. Bu kalelerden bir tanesi olarak adlandırılan Kastamonu Kalesi de diğerlerinden daha da fazla öneme sahip olarak bilinmektedir. Pek çok savaş geçiren ve çoğu kez de hasar alan bir kale olarak tabir edilmektedir. Tarih geneline Kastamonu şehrinin savunması adına devreye girmiştir. Öte yandan farklı imparatorlukların bünyesinde de bu işlevini yerine getirmiştir. Orta Çağ döneminde yaptırılan Kastamonu Kalesi, oldukça eski bir yapı olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da Kastamonu genelinde ilk gezilecek alanlar arasında da yer almaktadır.

Kastamonu Kalesi il merkezinde yer almaktadır. Öte yandan bu tarihi kalenin Atabeygazi Mahallesi içerisinde olduğu da ifade edilmektedir. Surları ayakta olmasa da etrafı çevrilen ve birkaç kulesi sağlam olan bir tarihi nokta olarak belirtilmektedir. Öte yandan bu bölgeden tüm Kastamonu’yu kuşbakışı biçimde görebilmek mümkündür. Etkili bir manzaraya sahip olarak da bilinen bir yapı olarak da tabir edilmektedir.

Kastamonu Kalesi kent merkezi içerisinde yer aldığından ötürü ulaşımı da oldukça kolaydır. Herhangi bir toplu taşıma aracına binerek bu kaleye ulaşmak kısa sürede gerçekleşebilecektir. Merkezden yürünmesi durumunda da kaleye kısa bir süre içerisinde ulaşmak da söz konusu olabilmektedir.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi Tarihi

MS. 12 yüzyıl içerisinde Türklerin Anadolu’yu fethetme süreci de etkin bir biçimde gerçekleşmiştir. Bu yüzden Bizans döneminde Türklerden kenti savunmak adına yaptırıldığı düşünülen bir kale olarak ifade edilmektedir. Dönemin komutanlarından Komneslor tarafından buraya yaptırılmıştır. Tarih genelinde bu kale pek çok savaşa girmek durumunda kalmıştır. Genel olarak Bizans mimarisine sahip olduğu düşünülse de Osmanlı dönemi içerisinde de pek çok restorasyon çalışmasına da tabi tutulduğundan dolayı Türk mimarisi sembollerini de içerisinde barındırmaktadır.

120 metre yükseklikte yer alan Kastamonu Kalesi içerisinde Bayraklı Sultan Türbesi de yer almaktadır. Dış bölümünde surların olduğu da ifade edilen bu kalenin içerisinde bir garnizonun kalabileceği bir alan da mevcut olarak tabir edilen bir durumdur.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri