image

Kayseri

Toplam makale bulunmaktadır.

Kayseri, İç anadolu bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık 14. şehiridir. Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu’nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.407.409’dur. Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır. Orta Kızılırmak Bölümünde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde bir ildir. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevşehir illeriyle çevrilidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri (eski Mazaka, Kaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden...
Devamı

Kayseri

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Kayseri

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kayseri, İç anadolu bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık 14. şehiridir. Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu’nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.407.409’dur. Akkışla, Bünyan, Develi, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı, Talas, Özvatan, Felahiye ve Yeşilhisar olmak üzere 16 ilçeden oluşmaktadır.

Orta Kızılırmak Bölümünde, Erciyes Dağı’nın eteklerinde bir ildir. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevşehir illeriyle çevrilidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri (eski Mazaka, Kaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer. Bölge, pek çok uygarlığın beşiği olmuştur.

KAYSERİ GEZİLECEK YERLER
İç Anadolunun en güzel şehirlerinden biri olan Kayseri’de gezilecek yerlerin sayısı gayet fazla. Kayseri gezilecek yerler siz doğru şekilde plan yaptığınız taktirde size çok şey anlatacak. Tarihi güzellikler ile modernitenin buluştuğu alan Kayseri, gezilecek yerleri ile sizde hayranlık uyandıracak.

Kayseri Kalesi : Şehiri doldurması mı desek Kayseri’ye değer katması mı desek anlat anlat bitiremeyiz. Bu mimarinin size sunacağı en büyük güzellik en az Roma’ya gelip gitmiş kadar olmak olacak. Klaenin tasarımı, inşaa kısmındaki mühendislik harikalığı ile sizleri kendine aşık edecek bir kale.
Döner Kümbet: Tarihe çok ilgiliyim, her okuduğumu kanlı canlı olarak görmek isterim diyenler için bu kümbet. Bu kümbeti gördükten sonra yapıldığı dönemi bundan daha iyi kimse anlatamaz diyeceksiniz. Özellik üzerindeki işçilik ile farkını ortaya koyan kümbet tarihseverleri bekliyor.

Mazakaland Eğlence Merkezi: Kayseri’nin yoğun tarihi gezisinden sıkılanlar için çok güzel bir önerimiz var. Mazaksealand Eğlence Merkezi yorgunluğunuzu alacak bir ortam. İçeriye girdiğiniz an’da eğlenceyi de iliklerinizde hissedeceksiniz. Ortamın enerjisi o kadar güzel ki anne baba sıfatıyla girdiğiniz ortamdan en az çocuk kadar eğlenip çıkacaksınız.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi: Anadolu’da kurulmuş değerli uygarlıktan biri de Selçuklular. Tarihçilerin ve arkeologların devamlı üzerlerinde çalıştıkları Selçuklu uygarlığı Kayseri’de müzeleşerek Kayseri’ye değer katıyor. Eğer sizler de Selçuklulara karşı karşı konulmaz bir ilgi besliyorsanız tam size göre bir müze olduğunu hatırlatalım.

Kayseri Arkeoloji Müzesi: Tarih öncesi çağlar ve tarihi çağlara ışık tutan arkeologların yolu ksinlikle bir kez Kayseri’ye düşmüştür. Bir nevi uygarlığın beşiği olan Anadolu’da Kayseri hatrı sayılır devletlere ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı arkeologların en sevdiği bölge Kayseri sınırları olmuştur. Bunu arkeoloji müzesini de gezerek anlamanız mümkün. Kayseri Arkeoloji Müzesi kafanızdaki tüm soruların cevaplanacağı bir yer.

Kayseri Saat Kulesi: Her ilde muhakkak bir saat kulesi mevcut. Yapılan saat kuleleri bulunduğu kenntin özelliklerini anlatan yapılardır. Mimari açıdan göze hoş görünen saat kulesi gelen turistlere de şehir hakkında bilgi verir. Kayseri Saat Kulesi de aynı amaca hizmet etmektedir.

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi: Tarihimizin her döneminde hayr sahibi hnımlar olmuştur. Onların yaptırdığı camiiler, vakıflar, medreseler ile ülkeler atak yapmıştır. Hunat Hatun Camii ve Külliyesi de aynı ihtiyaçtan zuhur etmiştir. Birçok fakir fukara buradaki hizmetler ile ihtiyaçlarına cevap bulmuştur. Birçok müslüman buradaki camii ile ibadet etmiştir. Devrin en önemli ihtiyaçlarını karşılayan bu camii ve külliye Kayseri gezilecek yerler dendiğinde ilk sırayı alıyor.

Milli Mücadele Müzesi: Atalarımızın ruhları şad olsun Milli Mücadele yıllarında yurdu çok iyi müdafaa etmişlerdir. Bu mücadeleyi anlatan kalıntılar yurdun dört bir yanından toplanıp müzeleştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de Kayseri’de bulunmaktadır. Müzeyi gezdiğinizde sanki o yıllarda yaşamışsınız hissi uyanacak sizde de.

Yüzölçümü : 17,170 km²
Rakım : 1.054 m
Nüfusu (2019) : 1.407.409
Plaka Kodu : 38
Posta Kodu : 38000
Konum : 38.7233174 Boylam / 35.3301028 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar