Beğen

Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Kayseri’de bulunan en önemli müzelerden bir tanesi olan Selçuklu Uygarlığı Müzesi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu Uygarlığı Müzesi ilk olarak 1205 yılında yaptırılmıştır. İlk yaptırıldığı zamanlar Çifte Medrese olarak bilinmekteydi. Selçuklu hükümdarının kızının vasiyeti ile yaptırılmıştır. Oldukça şık ve dikkat çeken bir görünüme sahiptir. Aradan çok uzun yıllar geçmesine rağmen günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan tarihi müzemiz Osmanlı döneminde onarılmıştır. Zaman içerisinde oluşan tahribatlardan dolayı 1960 yılında yeniden bir restorasyon işlemine uğramıştır. Yapılan bu restorasyon işlemi sonrasında 1980 yılından itibaren Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’nin Tıp Tarihi müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

32 yıl boyunca Tıp Tarihi Müzesi olarak faaliyete devam etmiştir. Ancak 2012 yılında Çifte Medrese’nin Kayseri Belediyesi’ne devredilmesi ile birlikte belediye tarafından farklı bir karar alınmıştır ve Selçuklu Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Ancak çok eski ve tarihi bir yapı olması nedeniyle bazı onarımlar gerektirmekteydi. 2 yıl boyunca küçük onarımlar ve tamiratlar devam etmiştir. Sonrasında ise tam olarak faaliyete geçirilmiştir. İlk açılışı 2014 tarihinde yapılmıştır. O günden bugüne kadar yurtiçinden ve yurtdışından binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaya devam etmektedir. Kayseri’ye yolu düşen kişilerin gezmesi görmesi gereken müzelerden bir tanesidir.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nin İçindekiler

Selçuklu Uygarlığı Müzesinin içindekiler oldukça değerli ve tarihi eşyalardır. Selçuklu Uygarlığı Müzesinin içerisine girdiğiniz anda bölüm bölüm farklı eşyaların sergilendiğini göreceksiniz. İçerisinde Selçuklu’ya ait pek çok eşya bulabilirsiniz. Ayrıca Selçuklu Dönemi ile alakalı detaylı bilgi almak isteyen kişiler için günümüz teknolojisi ile görsel, işitsel pek çok bilgi de müze içerisinde verilmektedir.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Yeri ve Ulaşımı

Selçuklu Uygarlığı Müzesi yeri ve ulaşımı açısından oldukça elverişlidir. Kayseri ilimizin Kocasinan ilçesinde bulunan müze; oldukça merkezi bir yerdedir. Pek çok toplu taşıma aracı ile kolaylıkla bulabilirsiniz. Yakınlarında parklar, alışveriş merkezleri oldukça fazladır. Ayrıca ziyaret etmek isteyen kişilerin giriş ücreti olarak 2 TL vermeleri gerekir. Öğrenciler ise 1 TL vererek gezebilirler. Pazartesi günleri hizmet vermemektedir. Geri kalan her gün sabah saat 09.00 dan akşam 19.00 a kadar hizmet vermektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri