image

Kilis

Toplam makale bulunmaktadır.

Kilis, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Suriye Ülkesine sınır olan Kilis şehri Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biridir. llin doğu, batı ve kuzeyinde Gaziantep, güneyinde ise Suriye yer almaktadır. Gaziantep’e 58 km uzaklıkta olan Kilis, Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır. Toplan 4 İlçeden oluşan Kilis ilinin 2019 yılı verilerine göre nüfusu 142.490’dır. KİLİS GEZİLECEK YERLER Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasında geçiş kuşağı görevi gören Kilis, tarihi açıdan turizmin aktif olmasını sağlayan yerlerden biridir. Üzüm bağları ve zeytinliklerle verimli topraklara sahip olan Kilis, ipek ve pamuk dokumacılığının yapılan bir bölgedir. Aynı zaman deri tekstili üretiminin de önemli olduğu şehirde,...
Devamı

Kilis

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kilis

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kilis, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Suriye Ülkesine sınır olan Kilis şehri Türkiye’nin en küçük şehirlerinden biridir. llin doğu, batı ve kuzeyinde Gaziantep, güneyinde ise Suriye yer almaktadır. Gaziantep’e 58 km uzaklıkta olan Kilis, Suriye sınırına ise 10 km uzaklıktadır. Toplan 4 İlçeden oluşan Kilis ilinin 2019 yılı verilerine göre nüfusu 142.490’dır.

KİLİS GEZİLECEK YERLER
Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasında geçiş kuşağı görevi gören Kilis, tarihi açıdan turizmin aktif olmasını sağlayan yerlerden biridir. Üzüm bağları ve zeytinliklerle verimli topraklara sahip olan Kilis, ipek ve pamuk dokumacılığının yapılan bir bölgedir. Aynı zaman deri tekstili üretiminin de önemli olduğu şehirde, çok sayıda turistik ve tarihi mekân bulunuyor. Doğal güzellikleri de en az tarihi yapıları kadar ilgi gören Kilis’te gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunuyor.

Ravanda Kalesi: Kilis’in Polatlı ilçesinde, aynı isimli köy sınırı içerisinde bulunan Ravandan Kalesi yüksek bir tepede konumlanıyor. Dağın tepesi oyularak inşa edilen kale, doğal felaketler nedeniyle olumsuz etkilere maruz kalmıştır. Yapılan restorasyonlar ile yeniden turistlerin ziyaretine açılan Ravanda Kalesi’nin yürüyüş yolları ve basamakları yenilenmiş. Bilgi almak açısından fayda sağlayan tabelalar eklenmiş ve dinlenmek için etrafa banklar da konulmuştur.

Oylum Höyük Köyü ve Mozaiği: Yüksek Anadolu platosunun bitiş noktasına ve Kilis’in Suriye’ye uzanan düzlüğünde konumlanan Oylum Höyüğün tam konumu, Kilis Ovası’ndaki bir yükselti üzeri oluyor. Şehirdeki en büyük höyük olarak bilinen yükselti, aynı zamanda bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin de en büyük höyüğü olarak kabul ediliyor.

Söğütlüdere: Kilis’te gezilip görülecek yerler arasında Söğütledere de yer alıyor. Yaz ve ilkbahar zamanlarında piknik ve eğlence alanı olarak değerlendirilen mekan, Zoppun deresi ve Akpınar kaynaklarından gelen sularla yeşile bürünüyor. Hem aileler tarafından hem gençler tarafından hem de yerli ve yabancı turistler tarafından uğrak bir nokta oluyor.

Neşet Efendi Konağı: Şehrin merkezinde bulunan Neşet Efendi Konağı, bölgenin konak kültürünü ve özelliklerini en başarılı şekilde yansıtan yerlerden biri oluyor. 1925 yılında Neşet Topaloğlu tarafından yapılan konak, Halepli Mimar Hacı Ahmet Usta ve çalışanları tarafından yapılıyor. Dış mimarisi kadar iç mimarisiyle de dikkat çeken Neşet Efendi Konağı’nın, toplamda 14 odası bulunuyor.

Talha ve Zübeyr Türbesi: 10 sahabe arasında bulunan Hz. Zübeyr ve Hz. Talha’ya ait olan türbe, mimarı açıdan ön plana çıkan yapılar arasındadır. Halep Salnamesi’nde de şöyle bir ibare yer alıyor: ‘’Kilis’te Abdi Oymağı Mahallesi’nde Talha Hazretleri’nin merkadi vardır.’’ Kilis’e geldiğiniz bu türbeyi mutlaka görmelisiniz.
Aidesim Mozaikli Bazilikası: Kilis kentinin çok önemli tarihi eserleri arasında olan Oylum Höyük’ün güneybatı bölgesinde bulunan Roma Devri eseridir. 1999 yılında yapılan kazılar sonucunda bir kısmı çıkarılan Aidesim Mozaikli Bazilikası’nın tamamı, 2004 ve 2006 yıllarındaki kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Salih Efendi Sokak: Kilis gezinizde dikkatinizi çekecek olan Salih Efendi Konak’ı, şehrin tarihi ruhunu ve kültürel dokusunu en yoğun hissettiren yerdir. Yaşanmışlıkları ile dolu tarihi sokak, şehrin merkezinde yer alıyor. Taş evler ve onların ahşap pencereli dikkat çekiyor. Tarihi konaklarıyla da turistlerin ilgisini çeken sokak, Kilis’te seyahat planınıza ekleyebileceğiniz nadide güzel yerler arasında bulunuyor.

Yüzölçümü : 1.642 km²
Rakım : 663 m
Nüfusu (2019) : 142.490
Plaka Kodu : 79
Posta Kodu : 79000
Konum : 36.7195529 Boylam / 37.0908601 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar