Beğen

Kilis

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden biri olan Kilis, aynı zamanda da Suriye sınırında yer almaktadır. 1995 yılında Gaziantep vilayetinden ayrılarak il olması kararı verilmiştir. 2020 yılındaki nüfusu da 130.665 bin olarak ifade edilmiştir. Aynı zamanda da nüfusun yaklaşık olarak yarısının 25 yaşının altında, %7.7’sinin de 65 yaş üstünde olduğu belirtilmektedir.

Kilis Tarihi

Kilis, yerleşim yeri olarak köklü bir geçmişi içinde barındırmaktadır. MÖ 3000 yılına kadar bu bölgenin farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. Süryani, Hitit, Frig ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir kent olmuştur. Aynı zamanda da Selçuklu ve Memlük topraklarında da yer almıştır. Osmanlı dönemi içerisinde Halep’e bağlı olarak varlık göstermiştir. Birinci Dünya Savaşı esnasında da Fransız işgaline maruz kalmıştır. 6 Haziran 1995 yılında alınan karar doğrultusunda vilayet olması sağlanmıştır.

Kilis, Şubat 2021 tarihinden itibaren Suriye İç Savaşı’ndan kaçan mültecilere de kapılarını açmıştır. 104.000 Suriyeli bu şehir içerisinde yer almıştır.

Kilis

Kilis Ekonomisi

Kilis genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Aynı zamanda da pekmez, alkol ürünleri, zeytinyağı ve bulgur üretimi de yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Öte yandan plastik çantalar, sabun, yorgan ve hazır yemek sanayisi de gelişmiş bir şehirdir.

Kilis Mutfağı

Suriye mutfağıyla benzerlik göstermekte olan bu ilin yemekleri, zeytinyağlı bir halde kendini göstermektedir. Genel olarak et ürünleri ortaya çıkmaktadır.

Kilis Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/kilis/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 1.412 km2

Rakım: 643 m

Nüfusu: 128.781

Plaka Kodu: 79

Posta Kodu: 79000

Konum: 36.716599, 37.114700

Bu makale YerelNET tarafından Kilis şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri