image

Kırıkkale

Toplam makale bulunmaktadır.

Kırıkkale, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bulunan bulunan bir şehirdir. Kırıkkale 1989 Yılına kadar Ankara'ya bağlı bir ilçe iken 21 Haziran 1989 tarihinde 3578 sayılı yasa gereğince Turgut Özal tarafından il statüsü verilmiştir. 2019 Yılı verilerine göre Merkez dahil toplam 9 ilçeden oluşan şehirin nüfusu 283.017'dir. Ankara'ya yakın olması nedeyle Ülke'nin önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Kırıkkale, bünyesinde bulundurduğu önemli sanayi kuruluşlarıyla savunma ve petro-kimya sanayi faaliyetleri can damarı durumdadır. KIRIKKALE GEZİLECEK YERLER Kırıkkale Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan, yaklaşık 280.000 nüfuslu bir ildir. İsminin nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber hakkında da birçok rivayetler bulunur. Bünyesinde toplam da 9 ilçe...
Devamı

Kırıkkale

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kırıkkale

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kırıkkale, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde bulunan bulunan bir şehirdir. Kırıkkale 1989 Yılına kadar Ankara'ya bağlı bir ilçe iken 21 Haziran 1989 tarihinde 3578 sayılı yasa gereğince Turgut Özal tarafından il statüsü verilmiştir. 2019 Yılı verilerine göre Merkez dahil toplam 9 ilçeden oluşan şehirin nüfusu 283.017'dir. Ankara'ya yakın olması nedeyle Ülke'nin önemli sanayi merkezlerinden birisi olan Kırıkkale, bünyesinde bulundurduğu önemli sanayi kuruluşlarıyla savunma ve petro-kimya sanayi faaliyetleri can damarı durumdadır.

KIRIKKALE GEZİLECEK YERLER
Kırıkkale Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan, yaklaşık 280.000 nüfuslu bir ildir. İsminin nereden geldiği tam olarak bilinmemekle beraber hakkında da birçok rivayetler bulunur. Bünyesinde toplam da 9 ilçe ve 11 tane de belde barındıran şehir, 21 Haziran 1989 senesinde il haline gelmiş ve zamanla da nüfusu da artmaktadır.

Kırıkkale de kışları oldukça soğuk geçer. O yüzden Kırıkkale gezisi için en uygun mevsim yaz ayları olacaktır. Ancak Kırıkkale’nin etkinlik takviminin en yoğun olduğu dönem ise sonbahar ayları olduğu için turistler tarafından da bu dönemde Kırıkkale’ye inanılmaz bir yoğunluk olmaktadır. Her yıl Eylül ayı içerisinde yapılan Yahşiyan Yoğurt Festivali ve Delice Üzüm ve Kavun Festivali de düzenlenmektedir. Her yıl Ağustos ayında ise Ay Çekirdeği Şenliği yapılır. Bu dönemler de gelerek festivallere de katılabilirsiniz.

Sulu Mağara: Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bulunan Sulu Mağara, son zamanlarda yapılan çalışmalarla turizme kazandırılmış olan bir yerdir. Kırıkkale gezilecek yerler listesine ekleyeceğiniz Sulu Mağara, Arzu Bayırı mevkiinde bulunuyor. Fosil bir mağara olduğu bilinmekle beraber ve yarı yapay ve yarı doğal bir mağara özelliği de taşımaktadır.
Sulu Mağara gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitleri ile ünlü olan ve erken Hıristiyanlık döneminde yapılmış taş duvarlarla örtülü bir alandır. Hidrolojik olarak yer alan ise Sulu Mağara oldukça yağışlı dönemlerde de tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurulu olan bir mağara olarak bilinir. Bu suları toplamak için ise eski dönemlerde belli derinliği olan havuzlar da yapılmıştır. Mağara ise oldukça kuru ve sıcak bir havaya sahiptir.

Çeşnigir Köprüsü: Selçuklu dönemine ait olarak bilinen Çeşnigir Köprüsü ise Kırıkkale ilçelerinden biri olarak Karakeçili ilçesine bağlı bir köprüdür. Çeşnigir Köprüsü hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Ancak yapılan mimari incelemelerde ise 13. yüzyıl dönemine ait olduğu anlaşılmıştır. Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi zamanında Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edilmiştir. 110 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğinde bulunan köprünün sivri ana kemerin doğusunda 1, batısında ise 5 boşaltma gözü bulunur.

Cerit Kale Kaya Mezarlıkları: Bölgenin en eski yerleşimlerinden biri olarak bilinir. Keskin ilçe merkezine 9 10 kilometre uzaklıkta olan Ceritkale köyünün yakınlarında bulunur. Demir Çağına ait olan bu kaya yerleşmeleri, bir vadi içinde ve vadinin doğuya bakan yamaçlarında bulunur. Romalılar dönemine ait olan bu kaya mezarlar, vadideki yüksek kayaların içine oyulmuş olarak ve oldukça ilginç yapılarıyla dikkati çekiyor.

Kırıkkale gezilecek yerler son dönemler de çok fazla rağbet görmektedir. İç Anadolu bölgesinde yer aldığı için oldukça kurak geçer. Yazın ise çok sıcak bir hava hakimdir. Ancak buraya geldiğiniz zaman Ankara üzerinden gelmek daha doğru olacaktır.

Yüzölçümü : 4,365 km²
Rakım : 740 m
Plaka Kodu : 71
Posta Kodu : 71000
Konum : 39.8418969 Boylam / 33.4529675 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar