image

Kırklareli

Toplam makale bulunmaktadır.

Kırklareli, Türkiye’nin Marmara Bölgesinde bulunan küçük bir şehirdir. Trakya yakasında olan Kırklareli 2019 verilerine göre 356.050 kişilik nüfusa sahiptir. Kırklareli’nin ilk yerleşimi yapanlar Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklardır. MÖ 6. yüzyılda Yunanistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kuran İran soylu kavim Perslerin eline geçen bölge, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender önderliğindeki Makedonlar, MÖ 2. yüzyılda ise Romalıların hakimiyetine girer. KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER Kırklareli gezilecek yerler ve tarihi yapılar oldukça fazladır. Konumu sebebi ile hem doğunun hem de batının etkisinde kalmıştır. Kırklareli gezilecek yerler yazımızda listelenmiştir. Hızır Bey Cami: Camii Şehir merkezinde bulunmaktadır. Caminin diğer adı Büyük Cami’dir. Hızırbey Cami 1383...
Devamı

Kırklareli

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Kırklareli

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kırklareli, Türkiye’nin Marmara Bölgesinde bulunan küçük bir şehirdir. Trakya yakasında olan Kırklareli 2019 verilerine göre 356.050 kişilik nüfusa sahiptir. Kırklareli’nin ilk yerleşimi yapanlar Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklardır. MÖ 6. yüzyılda Yunanistan’a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kuran İran soylu kavim Perslerin eline geçen bölge, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender önderliğindeki Makedonlar, MÖ 2. yüzyılda ise Romalıların hakimiyetine girer.

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER
Kırklareli gezilecek yerler ve tarihi yapılar oldukça fazladır. Konumu sebebi ile hem doğunun hem de batının etkisinde kalmıştır. Kırklareli gezilecek yerler yazımızda listelenmiştir.

Hızır Bey Cami: Camii Şehir merkezinde bulunmaktadır. Caminin diğer adı Büyük Cami’dir. Hızırbey Cami 1383 yılında Köse Mihalzade Hızır Bey’in isteği ile yapılmıştır. Cami kare planlıdır ve Avrupa’nın en eski camisidir. Caminin kaplamaları ve mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Caminin son cemaat kısmı ve avlu duvarı sonradan yapılmıştır. Minaresi ise kesme taş ve tek şerefeli, kütük karedir ve bunun yanında tek kurşunludur. Cami yaşanan deprem sonrası zarar görmüştür. Aydoslu Hacı Yusuf Paşa ise 1824 yılında camiyi onarmıştır. Hızırbey cami 2007 yılında aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Bu camide aynı anda 1000 kişi ibadet edebilmektedir. Zengin kalem işlemeleri sebebi ile Osmanlı mimarisinin izlerini taşır.

Kadı Cami: Kırklareli şehir merkezindedir ve Ahmet Mithat İlkokulu karşısında bulunur. Cami Emin Ali Çelebi tarafından 1577 yılında yaptırılmıştır. Kadı Cami kare planlıdır. Cami yakınında bulunan bir mahkeme sebebi ile Kadı adını almıştır fakat bazı çevrelerde Emin Ali Çelebi Cami olarak da bilinmektedir. Alt sıra pencerelerinin söveleri ve mihrabı köfeki taşından yapılmıştır. Tavanı ve çatısı ise ahşaptır. Minaresi çok köşeli kütüklüdür. Günümüzde camide hala ibadet edilmektedir. Avlusunda mezarlık bulunan camide Osmanlı Dönemine ait mezar taşları bulunur.

Babaeski Köprüsü: Köprü Babaeski’nin Lüleburgaz çıkışında yer alır. 1633 yılında 4. Murat padişah iken yapılmıştır. Köprü kesme taşları ile kaplıdır. Nehir taştığında arar görmemesi için kemer aralarında delikler vardır. Nöbet hücrelerinde taş işlemeleri bulunur. Kuzey tarafındaki nöbet hücresi aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. Osmanlı’nın İstanbul’dan Rumeli’ye doğru uzanan yolu üzerinde bulunması sebebi ile tarihte oldukça önemlidir. Köprüde bulunan selyaranlar kuzeyde sivri şekillidir, güney de ise daireseldir. Ortasının güneye bakan tarafında kitabelik bulunur. Kuzeyinde ise balkon vardır. Kitabe de beyaz mermere yazılmış 5 satır yazı, rozet ve süslemeler bulunur.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü: Köprü Lüleburgaz deresi üzerinde bulunur. Köprü Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı. Köprünün yapılma amacı kervan ve posta yolları üzerinde bulunan suları geçmekti. Köprünün Lüleburgaz tarafı orijinal piramit görünümü şeklindedir. Diğer taraf restore sırasında koni şeklinde yapılmıştır. Köprünün yapıldığı dönemdeki yapılar acele bir şekilde ahşaptan yapılırdı. Fakat bu köprü özenle yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Köprünün uzunluğu 84 metredir genişliği ise 6 metredir. Köprü 4 adet sivri kemerden oluşmaktadır.

Vize Küçük Ayasofya Cami: Bu cami Kırklareli Vize ilçesinde Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından kilise olarak yapılmıştır. 14 yüzyılda ise cami olarak kullanılmaya başlamıştır. Cami 2007 yılında restorasyon geçirmiştir. Cami olarak kullanılan tarihi bir kilise binası. Bahçesi, mimarisi ve iç süslemeleri ile (bazı kısımlar yok olmuş olsa da) görülmeye değer.

Yüzölçümü : 6,550 km²
Rakım : 203 m
Plaka Kodu : 39
Posta Kodu : 39000
Konum : 41.7362747 Boylam / 27.1828606 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar