Beğen

Kırklareli

Kırklareli şehrinin eski ismi Kırk Kilise olarak bilinmektedir. Şehrin konumu itibariyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve antik yerleşim merkezine sahip olmuştur. Şehir Buzul Çağı sonrasında uzun bir süre sular altında kalmıştır. Bu şehirde yerleşim bölgesi olduğunun ilk kanıtları Neolitik dönemde bulunmuştur. Şehrin ilk yerleşik kabilelerinin ismini alan Trakya ile Kırklareli Roma dönemi ortalarına kadar kısmen ve tamamen bağımsız küçük birer krallık ya da prenslik olarak yönetilmiştir.

Kırklareli geçiş bölgesi olmasından dolayı Romalılar ve Bizanslıların olduğu dönemlerde birçok istilaya uğramıştır. Ancak şehir ilk defa I. Murat döneminde yani 1363 yılında Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Bu egemenlikle beraber uzun süre barış içinde yaşayan Kırklareli halkı Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı dönemlerinde Bulgarların ve Yunanlıların işgaline uğramıştır. Bu işgalle birlikte halk birçok büyük eziyet görmüş ancak 10 Kasım 1922 yılında nihai özgürlüklerini kazanmıştır.

Kırklareli

Kırklareli Turizm

Kırklareli şehri doğal turizm açısından birçok turiste en iyi hizmeti veren şehirdir. Kentte göl, baraj, mağara, tabiatı koruma alanları ve orman içinde dinlenme yerleri bulunur. Ayrıca şehrin Demirköy’de İğneada bölgesinde, Vize’de Panayır bölgesinde, Poliçe ve Kıyıköy bölgesinde de plaj hizmeti vardır. Birçok uygarlığa ait eserler de şehirde bulunur. Bu sayede de turistler hem doğası için hem de tarihi için şehri ziyaret eder.

Kırklareli şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/kirklareli/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 6.459 km2

Rakım: 203 m

Nüfusu: 343.723

Plaka Kodu: 39

Posta Kodu: 39000

Konum: 41.735464, 27.224421

Bu makale YerelNET tarafından Kırklareli şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri