image

Kırşehir

Toplam makale bulunmaktadır.

Kırşehir, Türkiye’nin iç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 242.938’dir. Kırşehir 1924 yılında şehir statüsü kazanmıştır. Yine aynı yıl Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. 1944 yılında ise Kaman ilçeside Kırşehir’e bağlanmıştır. Böylece yüzölçümü 6,570 km² olmuştur. Kırşehir Gezilecek Yerler Kırşehir pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kültürel mirası oldukça zengindir. Kırşehir gezilecek yerler oldukça fazladır. Kırşehir gezilecek yerler yazımızda listelenmiştir. Mucur Yeraltı Şehri Yeraltı şehri M.S. 3. Ve 4. Yüzyıllarda kurulmuştur. Mucur yeraltı şehri Mucur merkezinde bulunmaktadır. Bu şehir zeminin 7-8 metre altında bulunur. İçerisinde 42 adet oda, dehliz, ahırlar, ibadethaneler, gizli yol ve geçitler...
Devamı

Kırşehir

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kırşehir

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kırşehir, Türkiye’nin iç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 242.938’dir. Kırşehir 1924 yılında şehir statüsü kazanmıştır. Yine aynı yıl Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş, Mucur ilçeleri bağlanmıştır. 1944 yılında ise Kaman ilçeside Kırşehir’e bağlanmıştır. Böylece yüzölçümü 6,570 km² olmuştur.

Kırşehir Gezilecek Yerler
Kırşehir pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kültürel mirası oldukça zengindir. Kırşehir gezilecek yerler oldukça fazladır. Kırşehir gezilecek yerler yazımızda listelenmiştir.

Mucur Yeraltı Şehri
Yeraltı şehri M.S. 3. Ve 4. Yüzyıllarda kurulmuştur. Mucur yeraltı şehri Mucur merkezinde bulunmaktadır. Bu şehir zeminin 7-8 metre altında bulunur. İçerisinde 42 adet oda, dehliz, ahırlar, ibadethaneler, gizli yol ve geçitler ve en önemlisi havalandırma bacaları vardır. Şehir yumuşak kayalara oyularak yapılmıştır. Şehrin girişlerini kapatmak için büyük kapaklar ve oksijen ihtiyacını karşılamak için havalandırma bulunur. Mucur yeraltı şehri üzerindeki 4795 metrekarelik kısım Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmıştır.

Ahi Evran Cami ve Türbesi
Bu cami ve türbe Kırşehir merkez de bulunur. Cami 1482 yılında Ahilik teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran için yaptırılmıştır. Türbeye ise caminin içerisindeki bir merdiven yardımıyla çıkılır. Cami üç kubbe üzerindedir ve kare planlıdır. Kesme taştan yapılmıştır. Ana binanın sağında mescit bulunur. Solunda Ahi Evran’ın mezarının bulunduğu türbe vardır. Cami Ahi Evran-ı Veli için yapılmıştır. Bina önce zaviye olarak yapılmış sonradan camiye çevrilmiştir.

Cacabey Cami
Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev döneminde Nurettin Cibril Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında gözlem evi olarak inşa edilmiştir. Cami Kırşehir Kent Merkezindedir. Sonradan cami olan yapıya yüzeyinde bulunan mavi çiniler nedeni ile Cıncıklı Cami de denir. Cami kare planlıdır ve kesme taştan yapılmadır. İki eyvanlı kapalı medrese grubunda yer alır. Döneminde Astronomi Yüksek Okulu olarak da kullanılmıştır. Ana eyvanda karşılıklı iki sütun bulunur. Bu sütunlar koni ve küre şekilleri üst üste gelerek oluşturulmuştur. Bu düzenlemenin Anadolu Türk sanatında başka örneği bulunmamaktadır. Cacabey Cami’nin solunda Cacabey türbesi bulunmaktadır. Burası Cami’nin kuzeydoğusunda ve medreseye bitişiktir.

Çağırkan Kalehöyük
Çığırkan Kalehöyük Kırşehir Kaman karayolu üzerindedir. Kaman’a 9 km uzakta bulunan Çağırkan kasabasında bulunur. Toprak dolgu olan höyük genişliğinin 500 metreden fazla olduğu bilinmektedir. 1986 yılında başlamış olan arkeolojik kazılara hala devam edilmektedir. Kazılardan çıkarılan eserler gösteriyor ki höyük M.Ö 30002den İslam dönemine kadar iskan görmüştür. Çıkarılan çanak, çömlek ve takılar Kırşehir müzesinde sergilemektedir. Karahöyük’te oldukça önemli buluntular çıkarılmıştır. Bunlar arasında M.S. 17 yy’a ait olduğu düşünülen Çin’den ithal edilmiş porselenler ve Polonya sikkeleri gösteriyor ki bu dönemde doğu-batı ticareti oldukça gelişmiştir. Bunun yanında M.Ö 1000 ve 2000 yıllarına ait olan mühürler bu ticaretin eskilere dayandığını göstermektedir.

Üç Ayak Kilisesi
Üç Ayak Kilisesi Kırşehir’deki erken Hristiyanlık dönemine aittir. Kilise ilin merkez ilçesine bağlı bulunan Tabur Oğlu Köyündedir. Bu kilise iki ayrı Bizans imparatoru tarafından iki ayrı mezhebin bir arada ibadet etmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla inşa edilen ilk anıtsal köy kilisesi olma özelliğini taşımaktadır.

Yüzölçümü : 6,570 km²
Rakım : 985 m
Nüfusu (2019) : 242.938
Plaka Kodu : 40
Posta Kodu : 40000
Konum : 39.1417495 Boylam / 34.0996571 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar