image

Kocaeli

Toplam makale bulunmaktadır.

Kocaeli, Marmara bölgesinden bulunan Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehridir. Şehir, ülkenin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.953.035’tir. Adını 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca’dan almaktadır. İstanbul, Bursa, Sakarya, Yalova illeriyle komşudur. KOCAELİ GEZİLECEK YERLER Türkiye toprakları dünyanın en güzel toprakları arasında yer alıyor ve sonsuz bir cennet gibi. Her köşesinde keşfedilen ya da keşfedilmeyen bir başka güzellik var. İnsan bir ömür boyu gezse bitiremeyecek türden. Bunun yanı sıra farklı medeniyetlere beşiklik etmesinden ötürü de doğal güzelliklerin yanında çok sayıda tarihi çok eskilere dayanan tarihi güzellikler bulunuyor. İşte bu yazıda da Kocaeli gezilecek...
Devamı

Kocaeli

Kategorisindeki tüm gönderiler

Kocaeli

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kocaeli, Marmara bölgesinden bulunan Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehridir. Şehir, ülkenin en büyük sanayi ve ticaret kentlerinden biridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.953.035’tir. Adını 1320 yılında İzmit yöresini fetheden Akça Koca’dan almaktadır. İstanbul, Bursa, Sakarya, Yalova illeriyle komşudur.

KOCAELİ GEZİLECEK YERLER
Türkiye toprakları dünyanın en güzel toprakları arasında yer alıyor ve sonsuz bir cennet gibi. Her köşesinde keşfedilen ya da keşfedilmeyen bir başka güzellik var. İnsan bir ömür boyu gezse bitiremeyecek türden. Bunun yanı sıra farklı medeniyetlere beşiklik etmesinden ötürü de doğal güzelliklerin yanında çok sayıda tarihi çok eskilere dayanan tarihi güzellikler bulunuyor. İşte bu yazıda da Kocaeli gezilecek yerler hakkında temel bilgiler verilecektir.

Öncelikli olarak Kocaeli hakkında genel bir bilgi vermek gerekir ise merkez ilçesi İzmit olan Kocaeli Marmara bölgesi sınırları içindedir. Hem Karadeniz’e hem Marmara Denizine kıyısı olan ender kentlerden bir tanesidir. Ülkemizde sanayi denilince akla ilk gelen kentlerden bir tanesi olması yanında çok sayıda mutlaka gezilip görülmesi gereken yer vardır. İşte o yerler.

Pembe Kayalar: Karadeniz kıyısında Kefken kenti sınırları içinde yer alan Pembe Kayalar fotoğrafçıların gözdesi. Aynı zamanda Kefken de mutlaka görülmesi gereken adreslerden, tipik bir Karadeniz kenti. Yaz aylarında da sayfiyecilerin gözdesi olan bir şehir. Kefken Adası ve mavi bayrağa sahip Cebeci Plajı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Kartepe: Son yıllarda giderek popülerliği artan Kartepe kış aylarında tatilcilerin gözdesi durumunda olan bir kayak merkezi. Özellikle kış tatilini tercih edenler için ideal. Manzarası ise görülmeye değer cinsten

Kerpe: Kefken demiş iken adeta ikiz kardeşi gibi olan Kerpe sahil kasabasından bahsetmemek olmaz. Koyları ile muhteşem doğası ve denizi ile kasaba kendisine has güzellikler içeriyor. Burada sörf yapılabildiğini de belirtmek gerekiyor.

Maşukiye: Tam anlamı ile bir doğa cenneti ve son derece güzel olan bir yer, ister günübirlik yürüyüşler için ister piknik yapmak için ideal. Kuş cıvıltıları ve şelale sesleri içinde hafta sonu tatilcileri için ideal.

Gölkay Park: İzmit’te kablolu su kayağı ya da bir diğer deyiş ile wakeboard yapılabilen bir alan. Son derece özel çok sayıda piknik yeri, tesis, cafe gibi alanların olduğu çok farklı kesimlere hitap eden bir yer.

Narköy Ekolojik Yaşam Merkezi: Benzerlerinin dünyada en iyi örnekleri arasında gösterilen bir yer Narköy Ekolojik Yaşam Merkezi. Kandıra ilçesinde bulunuyor. Eğitimlerin, konaklama hizmetlerinin farklı türden sağlıklı yaşam aktivitelerinin olduğu son derece özel bir çalışma. Doğa ile iç içe olmayı sevenler için düşünülmüş

Av Köşkü: Kocaeli merkezinde bulunan bu çok eski av köşkü kente gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Seka Park: Seka fabrikasının kapatılmasından sonra burada konaklama tesisi, parklar, yürüyüş alanları kurulmuş durumda. Deniz kenarında uzun yürüyüş yapmak isteyenler için de doğru bir tercih.
Kocaeli gezilecek yerler için temel olarak söylenebilecek olan adresler buraları. Ama bunun dışında sizin de keşfedeceğiniz yerler mutlaka olacaktır.

Yüzölçümü : 3.397 km²
Rakım : 90 m
Nüfusu (2019) : 1.953.035
Plaka Kodu : 41
Posta Kodu : 41000
Konum : 40.8666165 Boylam / 29.5702516 Enlem