Beğen

Kayalık kanyon vadisi olarak tabir edilen Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinin Tavşanlı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu noktanın üst kısımlarında yer alan boşlukların eski dönemlerde kovanları koymak adına kullanılmasından dolayı Ballı Mağaralar adını almıştır. Aynı zamanda da Bal Kayaları ve Ballı Kayalar olarak da tabir edilmiştir. Bu yüksekliklerin uzunlukları 40 ile 80 metre arasında değişmektedir. Vadinin uzunluğu da 2 km olarak tabir edilmiştir. Bu vadiyi ve kanyonu Ballıkaya Deresi meydana getirmiştir. Bu kanyon içerisinde şelaleleri ve dev kazanlarını görebilmek de söz konusu olmaktadır.

200 milyon yıllık bir oluşum olan Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde orta Trias kireç taşları bulunmaktadır. akarsuların aşındırması sonrasında kanyon, vadi, şelale, dev kazanı, mağara ve kovuklar meydana gelmiştir. Öte yandan kendine özgü bir bitki örtüsü açığa çıkmaktadır. Parkın dikkat çeken detaylarının akarsu aşındırması sonrasında ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu kanyon İzmit Körfezi’ne de oldukça yakındır. Körfeze 6.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu tabiat parkının içerisindeki en yüksek noktalar 280 metre olan Topluca Tepe ve 224 metre olan Düz Meşe Tepe olarak bilinmektedir. Bu alan yaklaşık olarak 6 bin dekarlık bir bölgede bulunmaktadır. Bitki örtüsü içerisinde de çalılar, baltalık meşeler, psödomakiler ve makiler yer almaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın ilgi çeken özelliği de ilk kaya tırmanış spor faaliyetlerinin burada başladığıdır. İlk tırmanış alanları 1970 yılı içerisinde açılmıştır. İstanbul’a son derecede yakın olmasından dolayı tırmanış sporlarıyla ilgilenenlerin yaygın olarak yöneldikleri bir bölgedir. Günün belirli saatlerinde bile gölgede kaldığından dolayı her bir saatte tırmanma imkanı sunan bir haldedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde mesire alanları da bulunmaktadır. Piknikçilerin bu yüzden sık sık yöneldikleri bir alan olarak tabir edilmektedir. Öte yandan yüzmeyle ilgilenenler için de kaya atlayışı gerçekleştirilir. Küçük su göllerine dayalı bu spor da yaygın olarak izlenmektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı merkez noktalara yakınlığıyla da bilinmektedir. İstanbul’a 50 km, Gebze’ye ise 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu yüzden de fazlasıyla rağbet gören bir noktadır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri