Beğen

Kocaeli

Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kocaeli, aynı zamanda da sanayi ve ticaret hacmiyle de dikkat çekmektedir. Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en büyük iş hacmine sahip olan bir merkezdir. 2021 yılı sonundaki rakamlara göre de 1.997. 258 kişilik bir nüfusu içerisinde barındırmaktadır. Kocaeli adı da bu bölgeyi fetheden Akça Koca adlı komutandan almaktadır. Öte yandan Kocaeli şehri; İstanbul, Bursa, Sakarya ve Yalova illeriyle sınır ilişkisi kurmaktadır.

Kocaeli Coğrafyası

Kocaeli vilayeti, Marmara Bölgesi Çatalca Kocaeli Bölümü içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da bu vilayetin hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne sınırı bulunmaktadır. Öte yandan İzmit Körfezi’nin en işlek noktası olarak da sayılmaktadır. Samanlı Dağları ve Sapanca Gölü de bu il sınırları içerisinde kendini göstermektedir.

Kocaeli

Kocaeli İklimi

Kıyı kesimlerinde Akdeniz, yüksek noktalarında ise Karasal iklim görülebilmektedir. Karadeniz kıyısında olan kısımlarında da yer yer bol yağışlar görülebilmektedir. Karadeniz kenarları diğer bölgelerin aksine yıl boyunca daha serindir. Aynı zamanda da Samanlı Dağları üzerinde ormanlık arazilere de denk gelinebilmektedir.

Kocaeli Ekonomisi

Kocaeli genelinde ülkemizin en büyük firmaların üretim tesisleri yer almaktadır. Özellikle otomotiv ve makine sanayisinde önde gelen bir merkezdir. Gebze, İzmit ve Körfez ilçelerinde de endüstriyel faaliyetler yaygın olarak görülebilmektedir. Bu ilden üretilen ürünler 184 ülkeye ihraç edilmesiyle de öne çıkmaktadır.

Kocaeli Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/kocaeli/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 3.397 km2

Rakım: 4 m

Nüfusu: 1.997.258

Plaka Kodu: 41

Posta Kodu: 41000

Konum: 40.765372, 29.940685

Bu makale YerelNET tarafından Kocaeli şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri