Beğen

Pembe Kayalıklar

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi içerisinde yer alan Pembe Kayalıklar, özellikle yaz döneminde ilgi odağı olan alanlardan bir tanesidir. Bu kayalıkların Kefken, Kerpe ve Cebeci sahili boyunca uzandığı da bilinmektedir. Aynı zamanda da bölgede fotoğraf çekmek isteyen ve farklı bir manzara arayışı içerisine girenler için de farklı bir nokta olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da bu bölge civarında arkeolojik kazı çalışmaları da yapılmış ve farklı dönemlere ait bulgulara da rastlanılmıştır.

Pembe Kayalıklar’ın en fazla dikkat çeken özelliği de kayaların su içerisindeyken yumuşak, su dışına çıkarıldığında da sert bir hal almasından ötürüdür. Bundan dolayı da özellikle Osmanlı dönemi içerisinde bu bölgede taş ocağı işletmeleri yaygın olarak varlık göstermiştir. Bu taşların üzerinde işlemlerin yapıldığı fark edilebilmektedir. Dikdörtgen halinde kesilen parçaların İstanbul’a götürüldüğü de ifade edilmektedir. Bu yüzden Pembe Kayalıklar’ın genelinde düz çizgi halindeki kesiklere denk gelmek de mümkündür.

Pembe Kayalıklar, oldukça dik ve yüksek olarak ifade edilmiştir. Karadeniz kıyısında yer almasından dolayı da çok dalgalı bir bölge olarak ifade edilmektedir. Kayaların sahip olduğu renklerden ötürü bu ismi aldığı da ifade edilmektedir. Kayalıkların en üst konumundan Karadeniz manzarasını yaşayabilmek mümkündür. Aynı zamanda da Karadeniz’e girmek isteyenlerin de bu kayaların en alt noktalarına inmeleri yeterli olacaktır. Bu bölgenin deniz kenarında bir kanyon olduğu da ifade edilmektedir.

Pembe Kayalıklar

Pembe Kayalıklar

Özellikle yaz dönemi içerisinde Pembe Kayalıklar son derecede dikkat çeken bir konumda yer almaktadır. Aynı zamanda da yeni evlenenlerin fotoğraf çektirmek için buraya akın ettikleri de görülebilmektedir.

Pembe Kayalıklar, Kefken, Kerpe ve Cecbeji plajlarına oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Denize girmek isteyenlerin eşsiz bir manzarayı görebilmek adına Pembe Kayalıklar bölgesini tercih ettikleri de bilinmektedir. Öte yandan bu kayalıkların üst kısımlarında sık ağaçlar da yer almakta ve güzel piknik alanları da bulunmaktadır.

Pembe Kayalıklar’ın genelinde yüzmek tehlikeli olarak tabir edilmektedir. Karadeniz’in fırtınalı havasını ve hırçın dalgalarını görmek için bu yer tercih edilebilir. Denize girmek adına plajlara yönelmek gerektiği de belirtilmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri