image

Konya

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Konya, 41,001 km² yüzölçümü ile Türkiye'nin km² olarak en büyük şehiridir. 2019 yılı verilerine göre 2.232.374'lük bir nüfusa sahiptir. Ekonomi olarak Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle oldukça önemli bir şehirdir. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Ayrıca Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır. Ülkenin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Konya aynı zamanda yöresel yemekleri ile oldukça ünlüdür. KONYA GEZİLECEK YERLER Kutsal Tasvir anlamındaki İkon sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilen Konya ilinin adı eskiden günümüze hiç değişmeyen şehirlerden birisidir. M.Ö. 7 bin yılından beri yerleşim yeri...
Devamı

Konya

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir. Mevlana Celalettin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor.…

Konya

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Konya, 41,001 km² yüzölçümü ile Türkiye'nin km² olarak en büyük şehiridir. 2019 yılı verilerine göre 2.232.374'lük bir nüfusa sahiptir. Ekonomi olarak Türkiye'nin gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle oldukça önemli bir şehirdir. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Ayrıca Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır. Ülkenin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Konya aynı zamanda yöresel yemekleri ile oldukça ünlüdür.

KONYA GEZİLECEK YERLER
Kutsal Tasvir anlamındaki İkon sözcüğüne bağlı olduğu iddia edilen Konya ilinin adı eskiden günümüze hiç değişmeyen şehirlerden birisidir. M.Ö. 7 bin yılından beri yerleşim yeri olan Konya, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dönemin Arapları tarafından Kuniya denilen ilin adı Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Konya olarak değiştirilmiş ve bir daha değiştirilmemiştir. Konya gezilecek yerler listesinde ilk sırada kesinlikle Mevlana Müzesi gelmektedir. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi şehrin simgesi haline gelmiştir. Şehrin simgelerinden bir diğeri de Nasreddin Hoca’dır. 1208 yılında Sivrihisar’ın Horto köyünde dünyaya gelen Nasreddin Hoca ilköğrenimini babasından alarak Arapça ve dini bilgilerle birlikte hafızlığını tamamlamıştır. Öğrenimine Konya’da devam eden Nasreddin Hoca önce Sivrihisar sonra da Akşehir’de imamlık yapmıştır. Kesin olarak bilinmemekle birlikte 1284 veya 1295 yılında Akşehir’de vefat ettiği tahmin edilmektedir.

Mevlana Müzesi: Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’daki dergahı 1926 yılından beri Mevlana müzesi olarak ziyaretçi akınına uğramaktadır. Mevlana’nın düşünceleri ve insan sevgisinin yanı sıra tasavvuf aşkı yüzyıllardır gönülden gönüle, nesilden nesile aktarılmaktadır. Müze içinde Mevlana’nın türbesi, babasının ve birçok tasavvuf ehlinin mezarları bulunmaktadır. Ayrıca Mevlana’ya ait eserler ve eşyalar da bulunmaktadır.

Çatalhöyük: Konya merkeze 41 km uzaklıktaki Çatalhöyük, neolitik döneme ait çok eski bir yerleşim yeri olması sebebiyle Konya gezilecek yerler arasında ek dikkat çekici olanıdır. Çatalhöyük, 1958 yılında Konya’nın Çumra ilçesinde araştırma yapan James Mellart tarafından keşfedilmiştir. Çatalhöyük, araştırmacılara insanlığın ilk yaşamına ilişkin ipuçları vermektedir.
Beyşehir Gölü: Beyşehir gölü Konya’ya 90 km mesafededir. İçerisinde irili ufaklı pek çok adayı barındırmaktadır. Tuz gölündeki küçülme nedeni ile Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olarak gösterilmektedir. Doğal güzelliği ile insanı kendine hayran bırakmaktadır. Milli Parklar kapsamında koruma altındadır.

Alaaddin Tepesi: Tepedeki ilk yerleşimin M.Ö. 3000’li yıllarda erken tunç çağında yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca Frig, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve son olarak Osmanlı zamanında yerleşim olarak kullanılmıştır. Barındırdığı yeşil alanları ve rengarenk çiçekleri ile günümüzde daha çok mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Alaaddin Tepesinin dünyanın en büyük ışıklı kavşağı olduğu da söylenilmektedir.

Meram Bağları: Konya’nın akciğeri olarak görülen Meram Bağları, doğal güzellikleri ve yemyeşil bitki örtüsüyle insanın huzur bulduğu yerlerden birisidir. Meram bağlarının ortasından Meram Deresi geçmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde dile getirdiği Meram Bağlarını her yıl onbinlerce yerli yabancı turist ziyaret etmektedir.

Meke Gölü: Meke göl birinci derece doğal sit alanıdır. Sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolması sonucu oluşan Meke Gölü, içerisinde adacıklar barındırmaktadır. Yukarıdan bakıldığında nazar boncuğunu anımsatmaktadır. Gölün 400 milyon yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Meke gölü yapısı itibari ile yapan yağmurun tamamını emer, bu sebepten yazın tamamen kurumaktadır. Gölün ortasında 50 m yükseklikte volkan konisi vardır ayrıca bu koninin içinde de ikinci bir göl bulunmaktadır.

Yüzölçümü : 41,001 km²
Rakım : 1.016 m
Nüfusu (2019) : 2.232.374
Plaka Kodu : 42
Posta Kodu : 42000
Konum : 37.8784235 Boylam / 32.3663982 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar