Beğen

Aladdin Tepesi Parkı

Günümüzde oldukça fazla merak konusu olan Aladdin tepesi parkı Türkiye’nin Konya ilinin merkezine bağlı Selçuklu ilçesinde yer alan tepe olmaktadır. 450×350 metre boyunda olup 20 metre yüksekliğinde olan tepe höyük olarak isimlendirilen protohistorik yerleşim yerlerinden biri olmaktadır. 1941 senesinde Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar sonucu tepedeki ilk yerleşimin MÖ. 3000’lerde Erken Tunç Çağında başladığı anlaşıldı. Bu dönemden sonra sırasıyla Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yerleşim yeri olarak kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde ise tarihi değerinin yanı sıra mesire yeri olarak tanınmaktadır. Tepede yer alan ve günümüze kadar ulaşan en önemli yapı tepenin kuzeyindeki Aladdin cami ve kümbetleri olarak gösterilmektedir. Yapımı 1220 senesinde tamamlanan bu cami adını Selçuklu sultanı 1. Aladdin Keykubad tarafından almaktadır.

Aladdin Tepesi Hakkında Bilgi

Aladdin tepesi tarihi bir hayli eskilere dayanırken, bulunan tarihi eserlere göre ilk insan yerleşimleri Erken Tunç Çağı’nda yani M.Ö. 3000’li senelerde tarihlendirilmiştir. İlk dönemlerde Hitit krallığının egemenliği altında olan bu tepe ardından Lidyalıların hükümdarlığı altına girmiştir. 11. Yüzyılda Anadolu Selçuklu Devletinin başkenti olan bu antik şehir üçüncü Haçlı Seferi esnasında ağır bir işgale uğramıştır. Daha sonra ise tekrar Selçuklular tarafından ele geçirilen şehir sırasıyla Osmanlı İmparatorluğu daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin toprakları içerisinde kalmıştır. Höyüğün üzerinde günümüze kadar ulaşmış en önemli eserlerden biri olan Alaeddin tepesi hakkında bilgi ve camisi olmak üzere cami inşaatı Selçuklu sultanı 1 Mesud döneminde başlanmasına rağmen Selçuklu sultanı 1 Alaeddin Keykubad döneminde tamamlanmıştır.

Aladdin Tepesi Parkı

Alaaddin Tepesi Parkı Mekanları

Alaaddin Tepesi yüksek bir noktada olduğu için manzarası da görenlerin beğenisini toplamaktadır. Cami ve kümbetleri ziyaret ettikten önce ya da sonra tepede yer alan kafe ve restoranlarda oturarak manzaranın keyfini çıkarırken bir şeyler de yemek mümkündür. Erken saatlerde gidilecek olursa restoranlarda kahvaltı etmek mümkünken civardaki mekanları günün her öğünü için kullanmak da yine aynı şekilde mümkündür. Gidilebilecek yerlerden bir kaçı ise Konya Alaaddin tepesi parkı mekanları çay bahçesi olmaktadır. Manzara eşliğinde çay ve kahveler içilebilirken, istenirse tercih edilebilecek çay bahçesi 9:00 ve 22:00 saatleri arasında hizmet sunmaktadır. Müzikli ve eğlence isteyenler ise tepede yer alan mekanı ziyaret edebilmektedir. Bu sayede manzara eşliğinde keyifli dakikalar geçirmek mümkün hale gelmektedir.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri