Beğen

Karatay Medresesi

Celalettin Karatay tarafından yaptırıldığı düşünülen Karatay Medresesi, 1250-1251 senelerinde II. İzzeddin Keykavus döneminde yapılmıştır. Celalettin Karatay’ın yaptırdığı düşüncesi, Celalettin Karatay’ın türbesinin olması ve Celalettin Karatay Vakfiyesine kayıtlı olmasından gelmektedir fakat mimari olarak kime ait olduğu bilinmemektedir. Osmanlı devrinde de kullanımı sürdürülmeye devam eden bu medrese 19. Yüzyılın sonlarına doğru kullanılmayı bırakılmıştır.

Selçuklu İlçesi’nde ve Tarla Mahallesi’nde bulunan bu medrese kapalı avlulu, tek eyvanlı ve tek katlı bir medresedir.

Selçuklu döneminde medrese hadis ve tefsir öğretme amacı ile kullanıma açılmıştır. Kapalı medrese tipinde inşa edilmiştir. Mimarisi yazı ve desenlerle süslenmiştir. Medresenin kapısı Selçuklu devri taş işçiliğini çok güzel yansıtmakta ve yine aynı şekilde yazı ve desenlerle süslü bir görünüm kazanmaktadır. Binanın batı bölümünde Besmele ve Ayet-el Kürsi yer almakta ve medreseye ait yerlerde Muhammed, İsa, Musa ve Davud peygamberlerin ismi ile beraber Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali olmak üzere dört büyük halifenin de ismine yer verilmektedir.

Günümüzde, medrese duvarlarını süsleyen çinilerin büyük bir kısmı dökülmüştür. Selçuklu devrinde büyük bir öneme sahip olan bu medrese Çini Eserler Müzesi olarak 1955 yılında insanlara sunulmuştur. 2006 yılında ise binanın eskiliğinden kaynaklı olarak bakım görmüştür.

Karatay Medresesi

Taçkapısının alınlığındaki tek satırlık Arapça kitabına bakıldığında, Karatay bin Abdullah tarafından 1251/52 yılında inşa ettirildiği belirtilmektedir. Medresenin açılışında verilen törene, düzenlenen büyük törene Mevlanâ Celâleddin-i Rumi ve bununla beraber Şems-i Tebrizî ve dönemin birçok alimlerinin katıldıkları bilinmektedir.

Kitabede adı geçen Karatay bin Abdullah’ın, Selçuklu Veziri Celâleddîn Karatay olduğu anlaşılmaktadır. Vezirin cenazesi Karatay Medresesi’ne defnedilmiştir.

Karatay Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karatay Müzesi her gün ziyarete gitmek isteyen bireylere hizmet vermektedir. Karatay Müzesi ziyaret saatleri, mevsimsel farklılık göstermeyip her zaman sabah 09:00 akşam 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Karatay Müzesine giriş ücreti her ziyaretçi için 6 Türk Lirasıdır.

Karatay Medresesi Gidiş

Selçuklu İlçesi’nde bulunan Karatay Medresesine gidiş için otobüs ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüsler medreseye yakın konuma kadar ulaşım sağlamaktadır. 10-A, 56-A, 64-A, 65-A, 64-B numaralı otobüsler ulaşım için kullanılmaktadır.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri