Beğen

Konya Ecdat Parkı Konya ili Selçuklu ilçesi sınırları içerisinde yer alırken, Selçuklu ilçesine bağlı Yazır mahallesi bölgesindedir. Horozluhan organize sanayi bölgesi yakınlarında konumlanmış olup Konya büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırılan Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerini içeren bir park olmaktadır. Konya büyükşehir belediyesi tarafından otogar ve yeni büyükşehir stadyumu bölgesine kazandırılan 110000 metrekarelik bir park olurken, eserin içerisinde 12500 metrekare gölet yer almaktadır. Aynı zamanda park’ta Osmanlı ve Selçuklu Kamer üyeleri soruları için içerisinde tarihi Liman, Osmanlı sokağı, namazgah çeşmesi, seyir kulesi, kule cafe, değirmen, Deniz feneri, Selçuklu hanı, Hasbahçe, desenli bahçe, mehteran binası, cami, Osmanlı oto amfi, Polat yalısı, kahvehane, restoran, kamelyalar ve sosyal donatılar de yer almaktadır. Sizlerde Konya ecdat Parkı içerisinde vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Konya Ecdat Parkı Hakkında

Selçuklu hanının restoran olarak hizmet verdiği kamelyalar ve sosyal donatıların da yer aldığı parkın göleti’nde ise kayıklarla gezinti yapılabilmekte olup zırh ve kalkanı ile Osmanlı askerinin canlandıran 2 görevlinin nöbet beklediği kapıdan giren ziyaretçileri parkta yeniçeriler ile atlı Selçuklu askerleri eşlik etmektedir. Zırh ve kalkanı ile Osmanlı askeri canlandıran iki görevleri nöbet beklediği kapıda giren ziyaretçileri parkta yeniçeriler ile adlı Selçuklu askerleri eşlik ederken Selçuklu devleti’ne başkentlik yapan ve çok sayıda eseri barındıran kente kazandırılan parkta Selçuklu dönemi mimarisi uygun özellikte Kervansaray inşa edilmiştir. Fakat Konya ecdad Parkı hakkında detaylı olarak daha birçok bilgi araştırılabilmektedir.

Konya Ecdat Parkı

Konya Ecdat Parkı Nerede?

Parkın ismi yarışma sonucu belirlenmiş olup Konya büyükşehir belediyesi tarafından gerçekleştirilen isim yarışmasında 7194 ellerinin arasından kelehan Ecdat bahçesi adına karar verilmiştir. Proje kapsamında ayrıca tarihi Konya evlerinde hediyelik eşyalar sergilenmekte olup sergi alanları büyük ilgi görürken, Osmanlı kıraathanesinde Türk kahvesi ve çay ikramı yapılmaktadır. Gölet etrafında misafirlerin gezebileceği müstakil binalar Osmanlı yıldız şeklinde inşa edilmiş olup gölette de o döneme andıran kayıklar yüzmektedir. Bunun yanı sıra Konya Ecdat Parkı nerede diyecek olunursa Selçuklu ilçesi sınırları içerisinde konumlanmıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri