image

Kütahya

Toplam makale bulunmaktadır.

Kütahya Gezilecek Yerler Kütahya Eğe Bölgemizin İç kısımlarında yer alan, Yellice Dağı’nın eteklerinde yer alır. Balıkesir, Bursa, Afyon, Eskişehir, Manisa ve Bilecik ile komşudur. İç kısımda olması nedeni ile oldukça saülık bir yapısı vardır. Murat Dağı, Domaniç Dağı, Akdağ, en önemli dağlarıdır. Kütahya ovası, Simav, Tavşanlı ve Örencik ise ilin ovalarıdır. Çinisi ilk akla gelen özelliği iken aynı zamanda doğal güzelliklere sahip, müzeleri görülmeye değer bir şehirdir. Kütahya gezilecek yerler açısından tarih ve doğa dolu bir ilimizdir. İstanbul Kütahya arası 360 kilometre iken Ankara Kütahya arası ise 310 kilometredir. Şehri gezmek için ya da doğa tatili için ziyaret edenlere birçok...
Devamı

Kütahya

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tatil Seçenekleri
Tatil Yerleri
Tarihi Yerler
Müzeler
İçerik Ekle

Kütahya

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya Eğe Bölgemizin İç kısımlarında yer alan, Yellice Dağı’nın eteklerinde yer alır. Balıkesir, Bursa, Afyon, Eskişehir, Manisa ve Bilecik ile komşudur. İç kısımda olması nedeni ile oldukça saülık bir yapısı vardır. Murat Dağı, Domaniç Dağı, Akdağ, en önemli dağlarıdır. Kütahya ovası, Simav, Tavşanlı ve Örencik ise ilin ovalarıdır. Çinisi ilk akla gelen özelliği iken aynı zamanda doğal güzelliklere sahip, müzeleri görülmeye değer bir şehirdir.

Kütahya gezilecek yerler açısından tarih ve doğa dolu bir ilimizdir. İstanbul Kütahya arası 360 kilometre iken Ankara Kütahya arası ise 310 kilometredir. Şehri gezmek için ya da doğa tatili için ziyaret edenlere birçok farklı konaklama imkanı mevcuttur. Şehir merkezinde konaklama açısından farklı imkanların yanı sıra kaplıcaları nedeni ile de özel spa merkezlerinde konaklama söz konusudur.

Kütahya Tarihi

Kütahya Hitit, Roma, Frig, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı dönemlerinden kalan eserler ile Türkiye Cumhuriyeti yıllarına kadar gelmiştir. Arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkan birçok eski yerleşim yeri, şehirler ve eski çağlardan kalma kalıntılar bulunmaktadır. Hitit medeniyetinden kalan Asuvva tarihi metinlerde yer almaktadır. Aynı zamanda Malazgirt zaferi ile Türk uygarlığı Kütahya’ya taşınmıştır.  Germiyanoğulları ve Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Roma dönemlerinden kalan mezarlıki Friglerden kalan şehir merkezi bulunmaktadır.

Kütahya Görülecek İlk 5 Yer

Tarihi ve doğası ile dikkat çeken illerimizden biri olan Kütahya gezilecek yerler olarak ilk 5 sıralaması aşağıdaki gibidir.

Kütahya Konakları: Kütahya şehir merkezinde 19. Yüzyıl Osmanlı izleri taşıyan konaklar bulunmaktadır. Germiyan sokağı ve Ahierbasan sokağı arasında bulunan bu evler arnavutlu kaldırımlı dar sokaklarda yer almaktadır. Genel olarak yazlık kışlık olarak ayrı kullanımlı olan bu konaklar 2 katlı olarak inşa edilmiştir. Kent merkezinde kolaylıkla gezilebilen bir yerde bulunan bu konakların bir kısmı müze olarak ziyaret edilmektedir.

Çamlıca Doğal Parkı: Dağların arasından kalan Kütahya’ya doğa tatili iin gelen birçok kişi bulunur. İçerisinde piknik be kamp yapılabilen Çamlıca Doğal parkı, şehirden uzak sesiz bir gün geçirmek isteyenler için idealdir. Doğa yürüyüşü, çadır, piknik, imkanı ile stres atmak isteyenler için geniş bir alana sahiptir.

Yellice Dağı: Kütahya’nın Güney kısmında yer alan Yellice Dağı 1100 metre yüksekliğindedir. Doğa sporları ile ilgilenenlerin tırmanış ve birçok etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Uzun dağ yürüyüşleri yanı sıra yaz kış her doğa örtüsünün harika görüntü verdiği bir dağdır.

Domaniç Ormanları: Ülkemizin en değerli orman örtüsüne sahip yerlerinden biri Domaniç’tir. Asırlık ağaçlar, Selçuklu uç beylerinin tüm yazı geçiriği alan olarak da bilinir.

Kütahya Kaplıcaları: Şifalı sulara sahip olan ilimizde Kaynarca, Harlek, Emet, Ilısu, Yoncalı gibi birçok kaplıca bulunmaktadır.

Kütahya da aynı zamanda birçok müze yer almaktadır. Porselen müzesi, Evliya Çelebi Müzesi, Macar evi Müzesi, Milli Mücadele müzesi bunlardan bir kaçıdır.Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar