Beğen

Kütahya Ulu Camii Kütahya’da bulunan en büyük camidir. Aynı zamanda bir diğer en önemli özelliği ise Kütahya’daki tek padişah camisi olmasıdır. 1381 yılında inşasına başlanmıştır ancak uzun yıllar boyunca inşaata devam etmiştir. Kütahya Ulu Cami’nin bitişi Fatih Sultan Mehmet zamanına denk gelmiştir. 1410 yılında tam anlamı ile tamamlanan cami yine aynı yıl ibadete açılmıştır. Caminin en önemli özelliklerinden bir tanesi iki yan kıble kapısının bulunmasıdır. 64 demir parmaklı penceresi ve 1 adet kubbesi bulunur. Ancak yıllar içerisinde caminin yeniden yapılmasına karar verilmiştir. 1889 yılında tamamı ile yıktırılmış ve bugünkü hali ile yeniden yapılmıştır. Caminin içerisinde 2 adet saat bulunmaktadır. Bu saatler ise çok önemli ve meşhur bir neyzen tarafından büyük bir ustalıkla yapılmıştır. Ayrıca camide birkaç basamak çıkmanız ile birlikte karşınıza çıkacak bir kütüphanede bulunur.

Kütahya Ulu Camii Nerede Bulunur?

Kütahya Ulu Camii nerede bulunur diye pek çok kişi merak edebilir. Kütahya Ulu Camii Kütahya ilinde bulunur. Şehrin merkezine çok yakın olması nedeniyle de turistik olarak çok fazla ziyaretçi çeker. Birçok toplu taşıma aracı ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz cami şehir merkezine yaklaşık olarak 900 metre kadar uzaklıktadır. Kütahya’nın börekçiler Mahallesi’nde bulunan cami inanç ve kültür turizmi açısından Kütahya çok büyük kazanç sağlamaktadır. Caminin üç farklı kapısı vardır. Cami içerisinde kullanılmış olan sütunlar ise çok değerli sütunlardır. Bu sütunlar bir antik kentten getirilmiştir ve camide kullanılmıştır.

Kütahya Ulu Camii

Kütahya Ulu Camii’ye Ulaşım

Kütahya’ya turistik amaçlı gitmiş olan herkes mutlaka en az bir kere Kütahya Ulu Camiye gitmelidir. Çok değerli bir cami olan Kütahya Ulu Camii ulaşım açısından da oldukça kolay bir yerdedir. Şahsi aracınız ile gitmeniz durumunda merkezden Fuat paşa caddesi’ne çıkarak çok kolay bir şekilde camiyi bulabilirsiniz. Ayrıca özel aracı olmayan ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayacak olan kişilerde Ulu Camiye otobüsler aracılığıyla sorun yaşamadan gelebilirler. Yıldırım Beyazıt zamanında yaptırılmış olması nedeniyle Kütahya ulu camii’nin diğer bir adı da Yıldırım Beyazıt camisidir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri