Beğen

Kütahya

Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu kısmında yer alan Kütahya 2020 yılı sonu verilerine göre 305.700 nüfusa sahiptir. Aynı zamanda da bu bölgenin köklü bir yerleşim alanı olduğu da ifade edilmektedir. Antik dönemlerde Cotyaeum, Kotyaion gibi isimlerle de bilinmektedir.

Romalılar tarafından MS 38 yılında bölgeye gelen komutanın adından geldiği tahmin edilmektedir. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında çıkan sikkelerde de Koti adındaki bu komutanın adına rastlanılmıştır.

Kütahya Çinisi

Kütahya çini sanatının merkezlerinden bir tanesidir. 16. Yüzyıldan itibaren İstanbul’daki çinilerin bu bölgeden gönderildiği ifade edilmektedir.

Kütahya

Kütahya Coğrafyası

Şehrin kent merkezi Acem Dağı’na kurulmuştur. Aynı zamanda da kente yakın konumda olan Porsuk Çayı’ndan ötürü Kütahya Ovası genelinde de yer almaktadır. Bu denli bir geçiş noktası üzerinde olması nedeniyle Osmanlı Devleti sancak noktalarından bir tanesi olmasına da sebebiyet vermiştir. Farklı yöreler arasında geçiş noktası olmasından ötürü de ilgi çeken bir konumdadır.

Kütahya İklimi ve Bitki Örtüsü

İl genelinde karasal iklim yaygın olarak görülmektedir. Yazları serin ve kurak geçmesinin yanı sıra kışları da soğuk ve kar yağışlı olarak tabir edilmektedir. Bu kentte kurak çalılıklar ve bozkır da hakim olan bitki örtüsüdür. Yüksek kısımlarında orman bitki örtüsüne de denk gelinmektedir. Bundan dolayı da bitki açısından farklılık gösteren bir şehir olarak da adlandırılmaktadır. Kentin ovaya kurulması da ilgi çeken bir detaydır.

Kütahya Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/kutahya/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 11.875 km2

Rakım: 970 m

Nüfusu: 571.554

Plaka Kodu: 43

Posta Kodu: 43000

Konum: 39.419783, 29.985767

Bu makale YerelNET tarafından Kütahya şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri