image

Malatya

Toplam makale bulunmaktadır.

Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 800.165 kişilik nüfusa sahiptir. Malatya ilk dönemlerinde Hititler tarafından kurulmuştur. O günden beri bir kaç kez el değiştirdi. Kayısı ile ünlü olan Malatya Şehridünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar. MALATYA GEZİLECEK YERLER Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Malatya M.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Anadolu’nun ilk şehir devleti olan Arslantepe Höyüğü, bu topraklarda kurulmuştur. Tarih boyunca merkez olarak görüldüğü için birçok kez işgal edilmiş. En önemli geçim kaynağı ise kayısıdır. Dünya pazarının büyük bir çoğunluğuna sahiptir. Kalabalık...
Devamı

Malatya

Kategorisindeki tüm gönderiler

Malatya

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre 800.165 kişilik nüfusa sahiptir. Malatya ilk dönemlerinde Hititler tarafından kurulmuştur. O günden beri bir kaç kez el değiştirdi. Kayısı ile ünlü olan Malatya Şehridünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin % 80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar.

MALATYA GEZİLECEK YERLER
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Malatya M.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Anadolu’nun ilk şehir devleti olan Arslantepe Höyüğü, bu topraklarda kurulmuştur. Tarih boyunca merkez olarak görüldüğü için birçok kez işgal edilmiş. En önemli geçim kaynağı ise kayısıdır. Dünya pazarının büyük bir çoğunluğuna sahiptir.
Kalabalık meydanları, uzanan caddeleri, geniş parkları ile Malatya oldukça gelişmiş bir şehirdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat havzasında yer alan ve oldukça ünlü bir şehirdir. Doğu Anadolu ve Fırat Nehri’nin en stratejik noktasında bulunduğu için bölgedeki ki en eski yerleşim yeridir.

Malatya’nın ilk isimleri ise Kültepe tabletlerinde Melita, Hitit tabletlerinde ise Maldia diye olarak bilinmektedir. Önemli ticaret yolları üzerinde konumlandığı için de pek çok medeniyet tarafından geçmiş dönem de yağmalanmış, tüm bu saldırılardan korunmak için de şehir merkezi sürekli olarak değiştirilmiştir. Malatya gezilecek yerler listesine oldukça fazla tarihi ve doğal güzellikleri ekleyebilirsiniz.

Arslantepe Höyüğü
2014 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış olan Arslantepe Höyüğü, Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olarak bilinir. Malatya’da görmeniz gereken en önemli tarihi yerlerin başında gelen eski bir höyüktür. Hititlerden Roma ve Bizans İmparatorluğuna kadar birçok medeniyetin izlerini de görebilirsiniz.
Arslantepe Höyüğü ile ilgili bir diğer bir bilgi ise buradaki yerleşim ile birlikte yerel bir hakim sınıfın ortaya çıkması ve bu kişilerin de ekonomik, dini, politik güçleri de ellerinde bulundurmasıdır. Bu nedenle de Anadolu’daki ilk şehir devleti olma özelliğine de sahip bir şehir olarak bilinir.

Beş Konaklar
Geleneksel Malatya konaklarının mimari özelliklerine sahip olan Beş Konaklar, 1900’lü yıllarda inşa edilmiş bir konaktır. Saray Mahallesi’nin Sinema Caddesi bölgesinde yer alan konaklar yan yana yapılmış iki katlı beş konaktan meydana gelmiştir. Cumbalı şirin konakların hemen arkasında ise çeşitli meyve ağaçları bulunur. Bu ağaçlar arasında ilk sırayı alan ise kayısı ağaçlarıdır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
Malatya gezilecek yerler listenizin ilk yerlerinden biri de Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nın olması oldukça önemlidir. Battalgazi ilçesinde bulunan kervan saray, IV. Murat’ın silahtarı olan ve Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer alan bir tarihi alandır. Klasik bir Osmanlı kervansarayı olarak bilinip, dış mekanları dükkan olarak da kullanılmıştır. Kervansarayın bir havuz ve bir hancı odası da bulunmaktadır.

Battalgazi Ulu Camii
1224 yılında I. Alaaddin Keykubat zamanında yapılan Ulu Camii, yıllara meydan okuyan ve hala eskisi gibi olan bir camidir. Mimari özellikleri açısından İran’daki Büyük Selçuklu İmparatorluğu geleneğini Anadolu’da taşıyan ilk ve tek örnek olma özelliğine sahip bir camidir. Caminin ilk döneminden bu yana çeşitli eklemeler ve yenilenmeler sonucunda orijinalliğinin değiştiği söylense de Malatya’nın en önemli tarihi camileri arasında yer almaktadır. Malatya gezilecek yerler açısından çok fazla tarihi kültüre sahiptir.

Yüzölçümü : 12,146 km²
Rakım : 977 m
Plaka Kodu : 44
Posta Kodu : 44000
Konum : 38.3528247 Boylam / 38.1358732 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar