Beğen

Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü içerisine bulunan Malatya kenti, aynı zamanda da büyükşehir sıfatını da barındırmaktadır. Toplamda 2020 verilerine göre 806. 156 gibi bir nüfusa sahiptir. Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Çorum, Sivas gibi vilayetlerle sınır oluşturmuştur. Oldukça köklü bir kent olarak da adlandırılmaktadır. Hitit dönemine kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Malatya kenti en fazla kayısı meyveleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle kuru kayısı üretiminin global anlamda büyük bir çoğunluğu bu kentte gerçekleştirilmektedir. 2014 yılında alınan karar doğrultusunda da büyükşehir olmuştur.

Malatya Tarihi

Malatya’ya dair ilk tarihi izler MÖ 6000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu bölgenin ticaret noktası ve geçiş güzergahı olmasından dolayı sık sık el değiştirdiği de bilinmektedir. Bundan dolayı da tarihi hakkında pek fazla bilgiye sahip olmak söz konusu değildir. Ancak Malatya sınırları içerisinde höyükler ve ören yerleri de dikkat çekmektedir. Bunlar arasındaki en eskisi de Arslantepe Höyüğü olarak kendini göstermektedir. Bu höyük MÖ 4000 yılına kadar dayanmaktadır.

Malatya

Malatya İklimi

Malatya kentinde karasal iklim etkileri görülmektedir. Öncesinde daha ağır şartlar ortaya çıksa da bölgedeki barajlar hava koşullarını biraz daha yumuşak hale getirmiştir. Aynı zamanda da diğer şehirlere nazaran daha ılıman bir hal almıştır. Bozkır bitki örtüsünün Malatya ili içerisinde yer aldığı da bilinmektedir. Kuru çalılıklar yaygın olarak bu bölgede yer alan bitkilerdir.

Malatya Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/malatya/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 12.259 km2

Rakım: 977 m

Nüfusu: 806.156

Plaka Kodu: 44

Posta Kodu: 44000

Konum: 38.355796, 38.333735

Bu makale YerelNET tarafından Malatya şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri