image

Manisa

Toplam makale bulunmaktadır.

Manisa, Ege bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık on dördüncü şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.440.611’dir. Anadolu Yarımadası’nın batısında, Ege Bölgesi’nin ortasında yer Manisa Şehri, Doğudan Uşak ve Kütahya, Güneyden Aydın ve Denizli, Kuzeyden Balıkesir ve Batıdan İzmir ile komşudur. Toplam nüfus bakımından İzmir’den sonra Ege Bölgesinin 2. büyük ili ve ticaret merkezidir. Saklı Cennet Manisa’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer Destürrr Sultan Hazretleri geliyor!! Osmanlı İmparatorluğu şehzadelerinin taht tecrübesini kazandığı sancak olarak bilinen Manisa, halk arasında “Şehzadeler Şehri” olarak bilinir. Manisa kuruluşundan itibaren başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere pek çok padişahın evi, eğitim yuvası olmayı başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun...
Devamı

Manisa

Kategorisindeki tüm gönderiler

Manisa

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Manisa, Ege bölgesinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık on dördüncü şehridir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.440.611’dir. Anadolu Yarımadası’nın batısında, Ege Bölgesi’nin ortasında yer Manisa Şehri, Doğudan Uşak ve Kütahya, Güneyden Aydın ve Denizli, Kuzeyden Balıkesir ve Batıdan İzmir ile komşudur. Toplam nüfus bakımından İzmir’den sonra Ege Bölgesinin 2. büyük ili ve ticaret merkezidir.

Saklı Cennet Manisa’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer
Destürrr Sultan Hazretleri geliyor!! Osmanlı İmparatorluğu şehzadelerinin taht tecrübesini kazandığı sancak olarak bilinen Manisa, halk arasında “Şehzadeler Şehri” olarak bilinir. Manisa kuruluşundan itibaren başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere pek çok padişahın evi, eğitim yuvası olmayı başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun işleyişinde önemli bir yeri olan Manisa, günümüzde koruduğu dokular ile tarihe açılan pencere olarak karşımıza çıkar. Kültürel dokusuyla baş döndüren ve büyüleyen Manisa turuna hazır olun!! Başlıyoruz!

1.Medeniyetlerin Beşiği: Manisa Kalesi
İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Manisa, tarih boyunca popüler olmayı başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içerisinde yer almadan öncesinde Hititler, Frigler, Yunanlar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar ve Saruhanoğulları uygarlıklarına da ev sahipliği yapmıştır. Spil Dağı’nın yamaçlarına bakan kısımda bütün medeniyetlerin izlerini taşıyan Manisa Kalesi’ne ait kalıntılar bulunur.

2.Lidya Devleti’nin Başkenti: Sardes Antik Kenti
Sardes, M.Ö. 6. ve M.Ö 7. Yüzyıllar arasında ekonomik ve politik açıdan devre damga vuran Lidya Kralığı’nın başkentidir. Hatta parayı icat eden Lidyalıların, yeryüzündeki ilk parayı bu kentte bastıkları efsanesi de antik kentin önemini arttırıyor. Antik kente ait kalıntılar, Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunur. Antik kenti ziyaret edenler, Lidya ve Roma döneminden kalma birçok tarihi değeri görebilirler.

3.Manisa’nın Hüzünlü Efsanesi: Ağlayan Kaya (Niobe Doğal Anıtı)
Efsanesi olmayan şehir olmaz! Hüzünlü hikayesiyle Ağlayan Kaya, Manisa’nın halk arasında en çok anlatılan hikayeler arasında yerini almıştır. Efsaneye göre; Tantalos’un kızı olan Niobe Manisa’da doğmuştur ve yaşamını 14 çocuğuyla beraber burada geçirmiştir. Niobe’nin çocukları Apollon ve Artemis’in oklarıyla öldürülür. Niobe, çocuklarının başında günlerce ağlar. Tanrı Zeus, Niobe’nin haline acır ve onun acılarına son vermek için Niobe’yi Spil Dağı eteklerinde taşa çevirir. Manisa’nın Karaköy içesinde, Çaybaşı yakınlarında yer alan bu kadın figüründeki kayanın göz çukuruna benzeyen boşluklarından akan sular, Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanır.

4.Manisa’nın Sembolü: Camii ve Külliyeler
Şehrin en önemli sembolü, Mimar Sinan’ın doksanlı yaşlarında projesini çizdiği ancak tamamlandığını göremediği Muradiye Camii’dir. Sultaniye ilçesinde bulunan cami, büyüleyici dokusu ve Osmanlı’nın izleriyle görenleri kendine hayran bırakacak güzelliktedir. Şehirde Muradiye Camii’nin yanı sıra, tek kubbesi ve minaresiyle dikkatleri üzerine çeken Karaköy ilçesindeki İvaz Paşa Camii’de bulunur. Yerel halk arasında Mesir Camii olarak bilinen, Hafsa Sultan tarafından oğlu Kanuni Sultan Süleyman için yaptırılan Sultaniye Külliyesi’de ziyaretçilerini görkemli görüntüsüyle karşılıyor.

5.Tarihin Yaşayan Efsanesi: Manisa Hamamları
Manisa’da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok sayıda hamam bulunur. Şehrin tarihi gizemini çözmek isteyenler; Hafsa Sultan Hamamı, Gülgün Hatun Hamamı, Karaköy Hamamı, Çukur Hamamı, Alaca Hamam ya da Cumhuriyet Hamamı’nda hamam sefası yapma fırsatı bulabiliyor.

Yüzölçümü : 13.339 km²
Rakım : 71 m
Nüfusu (2019) : 1.440.611
Plaka Kodu : 45
Posta Kodu : 45000
Konum : 38.6237356 Boylam / 27.3236165 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar