Beğen

Manisa

Anadolu Yarımadası’nın batısında ve Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa 2020 yılsonu verilerine göre 1.450.616 nüfusa sahiptir. Uşak, Aydın, Denizli, Balıkesir ve İzmir kentleriyle komşu olarak bilinmektedir. Toplamda 17 adet ilçesi de bulunmaktadır. Ege genelinin ticari açıdan en gelişmiş ikinci kentidir. Bu şehrin 2012 yılında alınan kararla beraber büyükşehir sıfatını barındırması durumu oluşmuştur. Şehzadeler Şehri olarak da anılan Manisa’nın en meşhur noktaları ise mesir macunu, sultaniye üzümü ve Manisa Tarzanı olarak adlandırılmaktadır. Bu kent Spil Dağı eteklerine kurulmuş ve Gediz Nehri de sınırları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda da Magnesia adıyla antik dönemde de kendini göstermektedir.

Manisa İklimi

Manisa’nın Gediz havzasının kenarında olmasından dolayı ılıman hava şartlarına ve Akdeniz iklimine sahip olduğu bilinmektedir. Ancak daha doğu olan kesimlerinde ve dağlık bölgelerinde karasal iklim de ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı da bitki örtüsünde de farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Maki, orman ve alpin bitkileri bu il sınırları içerisinde yer almaktadır.Yazları sıcak ve kurak bir iklim şartı sergileyen Manisa; kışları da ılık ve yağışlı bir konumda da bulunmaktadır. Yılın üç ayının yağışlı olarak geçtiği de ifade edilmektedir.

Manisa

Manisa Ekonomisi

Manisa tarım ve sanayi odaklı bir kenttir. Aynı zamanda da Zorlu, Bosch, Eczacıbaşı, Ülker ve Keskinoğlu gibi markalar bu kent içerisinde yer almaktadır. Tarımsal faaliyetlerde de Sultani üzümü ünlüdür.

Manisa Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/manisa/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 13.339 km2

Rakım: 79 m

Nüfusu: 1.450.616

Plaka Kodu: 45

Posta Kodu: 45000

Konum: 38.614033, 27.429652

Bu makale YerelNET tarafından Manisa şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri