Beğen

Manisa İzmir yolu arasında bulunan Spil Dağı, il merkezine 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Manisa ilinin sembollerinden bir tanesi olan bu dağ, aynı zamanda da tarih ile mitoloji bakımından da zengin bir yerde bulunmaktadır.

Spil Dağı Gediz Ovası’nın içerisinde yer almaktadır. Karadağ Zirvesi 1517 metre olarak ölçülmüştür. Dağ yakınlarında dereler ve vadiler de görülebilmektedir. Dağın genelinde ormanlık arazileri görebilmek mümkündür. Çok sayıda farklı bitki türüne yer verse de Manisa Lalesi bu bölgeye özgüdür. Yaban atlarının da görüldüğü bu bölgede değişik yabani hayvan türleri de yaşamlarını sürdürmektedir. Aynı zamanda da dağ genelinde pek çok mağara da bulunmaktadır.

Ağlayan Kaya

Spil Dağı eteklerinde yer alan Ağlayan Kaya aynı zamanda da Niobe Kayası olarak da bilinmektedir. Görünüşüyle başını öne eğmiş ağlayan bir kadına benzemektedir. Eski Yunan mitolojisinde bir hikayesi de bulunmaktadır. Tantalus’un kızı olan Niobe’nin burada Zeus tarafından taşa çevrildiği de ifade edilmektedir. Ağlayan Kaya yakınlarında amfi tiyatro da varlık göstermektedir. Bu kayayı görmeye gelenlerin mesajlarını da bıraktıkları ifade edilmektedir. Öte yandan Frig sanatının detaylarını da içeren bir sunak da bu bölgede yer almaktadır. Bu sunak da Niobe’nin erkek kardeşi olan Pelops ile ilişkilendirilmektedir. Pelops’un Tahtı adıyla da herkes tarafından bilinen bir bölge olarak kendini göstermektedir.

Spil Dağı

Sabuncubeli Geçidi

Manisa ile İzmir’i birbirine bağlayan Sabuncubeli Geçidi, Spil Dağı ile Yamanlar Dağı arasında da yer almaktadır. En yüksek noktası 600 metre olarak ölçülmüş ve Bornova’ya giden yol üzerinde de kendini göstermiştir. 1960lı yıllardan beridir Sabuncubeli Geçidi etrafında ağaçlandırma çalışmaları da etkin bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

Sülüklü Gölü ve At Alanı

Spil Dağı’nın doğusunda 600 metre yüksekliğinde olan Sülüklü Göl, içerisinde çok sayıda sülük barındırdığı için bu ismi almıştır. Aynı zamanda da Spil Dağı zirvesine yakın bir konumda da bulunan At Alanı konumu da Osmanlı döneminden beridir yaşlı atların buraya yılkıya bırakılmasından ötürü adını almaktadır. At Alanı içerisinde de kamp yapmak ve konaklamak için bungalov evlere de denk gelmek mümkündür.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri