image

Mardin

Toplam 1 makale bulunmaktadır.

Mardin, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 838.778’dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur. Kilise zili sesleriyle dua yankısını çağıran parlayan Mezopotamya şehri Mardin'e hoş geldiniz , mason ellerinin narin ruhu tarafından taşlarına şekil veren zamansız şiirsel bir şehir. Mardin, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Yukarı Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden biridir. Zaman yolculuğu bir rüya değil. Gerçekten büyüleyici bir şehir olan Mardin, güzel mimarisi, çeşitli etnografisi, arkeolojik harikaları, tarihi mirası ve görsel değerleri ile Türk turizmine farklı bir renk katıyor. Bu filmde Mardin'in üç geleneksel türkü, Türkçe, Arapça,...
Devamı

Mardin

Kategorisindeki tüm gönderiler

Müzeler
Müze Binası, Mardin Merkez Şar Mahallesi, 1. Cadde Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeyinde bir gurup Süryani evinin arasında bulunmaktadır. Mardin Müzesi, yörenin tarihsel ve kültürel zenginliklerini yansıtan, arkeolojik ve etnografik koleksiyonlara sahiptir. Müzenin arkeolojik koleksiyonunda; MÖ 4000'den, MÖ 7. yüzyıla kadar olan dönemi kapsayan eserler…

Mardin

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Mardin, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 838.778’dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur. Kilise zili sesleriyle dua yankısını çağıran parlayan Mezopotamya şehri Mardin'e hoş geldiniz , mason ellerinin narin ruhu tarafından taşlarına şekil veren zamansız şiirsel bir şehir. Mardin, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Yukarı Mezopotamya'nın en eski şehirlerinden biridir. Zaman yolculuğu bir rüya değil. Gerçekten büyüleyici bir şehir olan Mardin, güzel mimarisi, çeşitli etnografisi, arkeolojik harikaları, tarihi mirası ve görsel değerleri ile Türk turizmine farklı bir renk katıyor.

Bu filmde Mardin'in üç geleneksel türkü, Türkçe, Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Ermenice 48 yerel sanatçı tarafından seslendirildi. Film, Mardin ilinin binlerce yıllık somut ve somut olmayan kültürel mirasını tanıtmayı ve görünür kılmayı amaçlıyor . Tadını çıkar.

MARDİN GEZİLECEK YERLER
Anadolu dünyanın en güzel en zengin topraklarından bir tanesi. Tarihler boyunca farklı medeniyetlere beşiklik yapmış bu da bu coğrafyaya ayrı bir güzellik katıyor. Bunun yanında Anadolu üç tarafı denizler ile çevrilmiş olan bir coğrafya ve aynı zamanda hem Avrupa, hem Afrika kıtasında toprakları olan bir bölge.

Her bir bölgede de çok özel yerler var. İşte öylesine güzel, öylesine özel olan kentlerden bir tanesi Mardin. Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutlaka görülmesi gereken kentlerinin başında geliyor. Türkler, Ermeniler, Süryaniler, Kürtler bu coğrafyada birlikte yaşamış ki bu da kente ayrı bir güzellik katıyor. Biz de bu yazıda Mardin gezilecek yerler noktasında çok sayıda yer olmasına rağmen özellikle gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz. İşte o yerler
Kırklar Kilisesi: Mor Behnam kilisesi olarak da bilinen bir kilise bu ve Mardin merkezinde bulunuyor. Geçmişi 6. Yüzyıla kadar dayanıyor ve oldukça kendisine has bir mimarisi var. Kilisede bir dönem eğitim ve öğretim de verilmiş

Zinciriye Medresesi: Kent merkezinde yer alan ve 14. Yüzyılda yapılan kente gelenlerin ilk uğradıkları adreslerin başında geliyor. Mardin Kalesinin yakınlarında yer alıyor ve taş mimarisi ile öne çıkıyor

Mardin Kalesi: Geçmişi tamı tamına 1600 yıllık olan bir eser. Son derece özel bir yapı. Bulunduğu yer itibarıyla da Kartal Yuvası olarak adlandırılıyor. Her saatte Mardin’e tepeden bakmak için son derece ideal ve buradan manzara izlemek muhteşem ama şimdilik turistlere kapalı. Çok farklı medeniyetlere de beşiklik yapmış durumda. Geçmişinin 16. Yüzyıla dayandığı gelen rivayetler arasında.

Deyrülzaferan Manastırı: Tam anlamı ile bambaşka bir yer burası. Ölmeden önce görülecekler listesinde olması gereken adreslerin başında geliyor. Mardin şehrine 5 km uzaklıkta yer alıyor. Bu manastırın en önemli özelliği hala aktif bir biçimde kullanılması. Süryaniler için oldukça önemli olan bir ibadet merkezi. Dini eğitimler de bu manastırda veriliyor.Manastır içinde 52 Süryani patriğinin de mezarı bulunuyor. Yapılış amacı ise güneş tapınağı olarak kullanılmak istenmesi. Süryani dini kendi içinde özellikleri olan bir din. O yüzden de bu manastırın kendisine has bir dokusu var. Manastır içinde teras, sergi alanları, kiliseler ve verak bulunuyor. Yakınlarında ise sonradan yapılan Azizler Evi, Kubbeli Kilise ve Meryem Ana kilisesi bulunuyor ki gelmiş iken bu alanları da gezmekte fayda var.

Mardin Dara Antik Kenti: Mardin kentine 30 km uzaklıkta ki mutlaka görülmesi gereken geçmişi son derece eskilere dayanan bir kent. Dara Mezopotamya Harabeleri olarak da anılıyor.

Sabancı Mardin Kent Müzesi: 2009 yılında Dilek Sabancı tarafından açılan müze fotograf, resim, ebru gibi eserlerin sergilendiği çok eski bir binada olan müzedir.

Mardin gezilecek yerler elbette üsttekiler ile sınırlı değil Mardin Müzesi, Mor Gabriel Manastırı, Surur Hanı, Mardin evleri diğer gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Yüzölçümü : 8,858 km²
Rakım : 1.083 m
Nüfusu (2019) : 838.778
Plaka Kodu : 47
Posta Kodu : 47000
Konum : 37.3205473 Boylam / 40.693706 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar